Domů     Starosta Antonín Čermák se ocitl na černé listině chicagské mafie
Starosta Antonín Čermák se ocitl na černé listině chicagské mafie
10.11.2021

Vzduchem třeskne několik výstřelů. Ochranka amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta okamžitě zasahuje. Snaží se odvést svého svěřence do bezpečí. Jenže hlava státu se otáčí. Když vidí, jak se jeho přítel potácí a sesouvá k zemi, nařizuje zastavit auto.

Zraněného Antonína Čermáka vzápětí nakládají do vozu a okamžitě míří do nemocnice… 

Antonín Čermák  (1873–1933) začíná v Americe od nuly. Projde několik zaměstnání, zkouší to třeba na chicagských jatkách, kde se tehdy dají vydělat docela slušné peníze. Nakonec se ale rozhodne, že nejlepší je být sám sobě šéfem.

Odvážně se v pouhých 19 letech vrhne na podnikání a otevírá si povoznictví. Odvaha, píle, pracovitost a cílevědomost přinášejí výsledky. Antonín Čermák začíná paběrkováním s jedním potahem a postupně se vypracuje na majitele firmy vlastnící 40 povozů.

Štěstí má vrchovatě i v osobním životě. Roku 1894 požádá o ruku Češku Marii Hořejšovou a následuje veselka. Nic mu nechybí. Má spokojenou rodinu – žena mu postupně přivede na svět tři dcery – a rozjeté podnikání. Přesto začíná pokukovat po něčem novém…

2 Antonín Čermák se rozhodl bojovat s korupcí. FOTO: Prints and Photographs division americké Knihovny Kongresu pod digitálním ID cph.3b27410/Creative Commons/Public domain
2 Antonín Čermák se rozhodl bojovat s korupcí. FOTO: Prints and Photographs division americké Knihovny Kongresu pod digitálním ID cph.3b27410/Creative Commons/Public domain

Cesta do politiky

Jako samouk se Čermák pořád vzdělává. Zvládne vystudovat večerní střední školu, a dokonce i práva. Roku 1900 se stává soudním vykonavatelem. Korupční a mafiánské praktiky, kterými je tehdejší Chicago prorostlé, mu pijí krev.

Na rozdíl od mnoha lidí jenom nenadává, ale chce také přiložit ruku k dílu. Stává se členem demokratické strany. Na schůzích se potkává s pestrou paletou přistěhovalců, Čechy počínaje a Skandinávci nebo Iry konče.

„Očistíme úřady a policii od korupce,“ přesvědčuje své stranické kolegy a ti mu uvěří. Není totiž povýšený, a tak získává sympatie i u černošské komunity.

Hlasy mnoha příznivců ho ve volbách roku 1902 katapultují do poslaneckého křesla v parlamentu státu Illinois. Do toho začne čile obchodovat s pozemky.

Čermákův dům v Chicagu FOTO: Boscophotos/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Čermákův dům v Chicagu FOTO: Boscophotos/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Rivaly válcuje

Čermák stoupá stále výš a výš. Je si vědom toho, že pokud opravdu chce zatočit s korupcí, musí proniknout do ještě vyšších pater politiky. Proto se v komunálních volbách roku 1909 stává jeho cílem chicagská městská rada.

Jako příslušníkovi demokratické strany se mu překvapivě dostane velké podpory i od republikánů. „Reprezentuje důstojně českou menšinu,“ shodují se lidé. Členem městské rady za dvanáctý volební obvod – čtvrť Bridgeport – se proto stává docela hladce.

Na židli zdejší městské rady se docela zabydlí. Dokonce natolik, že je roku 1931 zvolen starostou Chicaga. Všichni už mají dost předchozího prohnilého a úplatkářského republikánského vedení, a tak Čermák svého protikandidáta převálcuje o 200 000 hlasů.

Kandidát na smrt?

Hned po převzetí funkce starosty Čermák dokazuje, že svá slova o boji s korupcí myslel naprosto vážně. Už bylo na čase.

Město totiž ovládá gangster Al Capone (1899–1947), který má v dobách prohibice, schválené Kongresem 28. října 1919, pod palcem nelegální obchod s alkoholem. Do té doby se politici a policisté nechali od něj uplácet.

Dokonce došlo k tomu, že Al Caponovi pistolníci v policejních uniformách postříleli přímo na ulici své konkurenty. Na Čermáka ale úplatkářské praktiky neplatí. Rázně se jim postaví. Zakládá speciální policejní oddíl pro boj s mafií.

„Při raziích v gangsterských doupatech střílejte první a dbejte na to, aby byla střelba efektivní!“ instruuje svoje ostré hochy a informace proniknou i do tisku. Situace v chicagských ulicích ale zřejmě není tak černobílá. „Ani Čermák nebyl nevinný.

Bojoval všemi dovolenými i nedovolenými prostředky.

Využíval jiné mafiánské gangy, bral tučné úplatky za udělování městských zakázek a černé peníze zase investoval – třeba na odstranění svých nepřátel,“ tvrdí ovšem současný publicista Libor Budinský.

Vyslovuje dokonce domněnku, že se starosta kvůli tomu ocitl na černé listině mafiánů coby horký kandidát na smrt. Právníci se proti Čermákovu postupu bouří.  „Je to protizákonné,“ křičí nad postupy speciálního oddílu. Starosta se ale svých policistů vždy zastane.

Nešťastná oběť

Čermák prorokuje, že Franklin Delano Roosevelt (1882–1945) vyhraje v listopadu 1932 prezidentské volby a nemýlí se. Sám se o to nemalým dílem přičiní svojí podporou.

Když se nově zvolený prezident vydává krátce před svojí inaugurací na návštěvu státu Florida, v Miami se s ním setkává Čermák, který tu strávil Vánoce roku 1932 a první týdny nového roku.

Prý proto, že musel z Chicaga zmizet před mafií…Je středa 15. února 1933. Roosevelt připlouvá v jachtě do přístaviště v Miami a přesedá do otevřeného auta, když ho Čermák osloví. Potřebuje získat finanční podporu pro Chicago. Náhle se davem prodírá neznámý muž.

Vytáhne pistoli a střílí. Přihlížející žena ho strčí do ruky. Zřejmě proto nezasáhne Roosevelta, ale pět lidí okolo včetně chicagského starosty. Čermák je na tom ze zraněných nejhůře.

„Jsem rád, že jsem to byl já, a ne vy,“ zašeptá ještě starosta prezidentovi během jízdy do nemocnice. Umírá 6. března 1933, protože se ke zranění přidal zápal plic a zánět pobřišnice a tlustého střeva.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Bundesarchiv Bild 102-13768/Creative Commons/ CC-BY-SA 3.0
Související články
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se