Skip to content
reklama

Horor v Andách: Kanibalismus jim zachránil život!

Před 43 lety ztroskotalo v jihoamerických Andách letadlo s uruguayským ragbyovým týmem na palubě. Ačkoliv pátrání po nich brzy skončilo, nevzdali se. Jejich příběh zná dnes celý svět.

13. října 1972. Do sněhového pole hluboko v mrazivých Andách naráží letadlo se 45 lidmi na palubě. Pro tu část z nich, kteří pád přežívají, začíná desetitýdenní boj o život. Boj, který mnozí vzdají poté, co z rádia uslyší zprávu o ukončení pátrání po havarovaném letadle.

Zpočátku se nezdálo, že by měl mít let č. 571 nějaké problémy.
Zpočátku se nezdálo, že by měl mít let č. 571 nějaké problémy.

„Neměli jsme teplé oděvy, jídlo, ani pití. A pak uslyšíte, že Vás nikdo nehledá.“ říká dnes jeden z přeživších Nando Parrado. Je to právě on, kdo se nakonec vydá na hrdinskou výpravu za záchranou. Ještě předtím si ale prožije peklo.

Třicet stupňů pod nulou, nedostatek vody a hlavně jídla. Po dlouhé diskusi nakonec přeživší přistupují ke kontroverznímu kroku, který jim ale zachrání život: Pojídají těla zemřelých.

Mrtví jim darovali život.
Mrtví jim darovali život.

„Říkají nám: jedli jste své kamarády. A já říkám: Ano, oni nám darovali život,“ dodává Parrado, který se nakonec vydává společně s Roberto Canessou na desetidenní výpravu přes zasněžené Andy, aby našel pomoc.

Bez jídla a v letním oblečení.Nakonec potkává chilského poutníka a 16 přeživších je zachráněno. Jejich příběh je dodnes jedním z největších a zároveň nejděsivějších dokladů lidské houževnatosti a hrdinství.

Dodnes se přeživší a jejich rodiny schází na místě tragédie.
Dodnes se přeživší a jejich rodiny schází na místě tragédie.
Foto: www.telegraph.co.uk, commons.wikimedia.org, dreamnfun.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články