Nad Košicemi, tehdy součásti Maďarského království, krouží 26. června 1941 hodinu po poledni tři dvoumotorové bombardéry. Svůj náklad pum vyklopí přímo nad centrem města, což má pro jeho obyvatele neblahé následky.
Umírá 32 lidí, raněných je 285. Pozorovatelům, kteří stroje sledují ze Země, neujde, že nesou žlutá označení mocností Osy.
„Útočili Sověti,“ prohlašuje ale maďarský generál Henrik Werth (1881–1952), náčelník štábu maďarské armády, a s jeho názorem souhlasí i Károly Bartha (1884–1964), maďarský ministr války.
Jejich tvrzení podporuje skutečnost, že letouny opravdu připomínají stroje sovětské výroby.
Zneužili ukradené stroje?
Spekulace o skutečných strůjcích útoku na sebe nenechají dlouho čekat. „Košice bombardovali Němci,“ tvrdí Sověti, kteří odmítají, že by na celé akci nesli jakoukoli vinu.
„Využili k tomu naše letouny ukradené v průběhu útoku na naši zemi,“ dodávají a jejich slova nelze potvrdit ani vyvrátit. Němcům šlo prý o to zapojit Maďarsko do bojů proti Sovětskému svazu. Pokud byl záměr takový, podařil se.
27. června 1941 opravdu maďarský admirál Miklós Horty (1868–1957) vyhlašuje válku SSSR.
Dva nevybuchlé důkazy
Druhá verze ale říká přesný opak, a sice, že za bombardováním dnešní východoslovenské metropole stáli Sověti. Podporuje ji i současný maďarský historik Dénes Bernád a jeho kolega Charles K. Kliment.
Domnívá se ovšem, že nešlo o schválnost. „Piloti Košice bombardovali omylem. Řídili se zastaralými mapami a zřejmě se domnívali, že bombardují území nepřátelského Slovenska, kterému Košice donedávna patřily.“ Slovensko tehdy se Sověty bylo ve válce.
Výzkumy se dnes kloní k jejich verzi. Dokládají to dvě v Košicích nalezené nevybuchlé sovětské bomby a držáky na bomby. Podle dobových svědectví se sovětské stíhačky 26. června 1941 pohybují i nad rychlíkem jedoucím z Körösmezö do Budapešti.