Přestože jde o jeden z největších milostných příběhů historie a v hlavních rolích je princezna, král, švarný mladý muž, není pohádkou se šťastným koncem. Spíš tragickou krimi o nikdy nepotrestaném zločinu.
Jiří I. Ludvík (1660–1727) má slušně našlápnuto na anglický trůn. Je nejstarším vnukem „zimního krále“ Fridricha Falckého (1596-1632) a pravnukem anglického krále Jakuba I. (1566–1625). Jeho rodina dělá vše, aby ho na něj protlačila.
Jde přes mrtvoly a každou chvíli musí zahlazovat nějaký malér. Jiří není žádný svatoušek. Na vlastní kůži to pozná i jeho sestřenice Žofie Dorotea z Celle (1666–1726), která se 21. listopadu 1679, proti své vůli, stává také jeho manželkou.
Z manželství se sice narodí dvě děti Jiří August (1683-1760) a Žofie Dorotea (1687-1757), ale pro Žofii je peklem.
Tchyně ji nenávidí a ponižuje, Jiří jí otevřeně pohrdá a dává přednost své dlouholeté milence Melusine von der Schulenburgové (1667-1743) dvorní dámě své matky.
300 milostných dopisů
Útěchu nachází v náručí nejlepšího přítele, o rok staršího důstojníka Philipa Christopha, hraběte z Köningsmarcku (1665-1694), se kterým se seznámila už jako šestnáctiletá dívka.
Už tehdy přeskočila pověstná jiskra, protože on je pohledný mladík, ona kráska s hustými černými vlasy, slonovinovou pletí a navíc okouzlujícím způsobem temperamentní. Tehdejší nevinný flirt dojde osudového naplnění nyní, kdy se rozhoří v hlubokou lásku.
Jak dokazuje přes 300 jejich vroucích dopisů, které dodnes uchovává Lundská univerzita ve Švédsku. Časem však poleví jejich ostražitost, což vede k odhalení jejich vztahu.
Jiří je vzteky bez sebe, brutálně ženu napadne a možná by ji zabil, kdyby ho včas neodtrhli. Tím to však nekončí.
Zmizí beze stopy
V noci 11. července 1694, krátce poté, co se milenci setkají na zámku Leineschloss, Philip beze stopy zmizí. Co se stalo, se nikdy nezjistí.
Podle jedné teorie ho ze zálohy zavraždí čtveřice mužů, které najal Jiří (jeden z nich má údajně později přiznat, že za vraždu dostal 150 000 tolarů). Podle další ho zabije Jiří sám a historka o čtveřici vrahů ti má jen zakrýt.
Jeho tělo každopádně nikdy nenajde. Šťastný konec nečeká ani Žofii. Jiří má v ruce vzkaz, podle něhož se chystala s milencem uprchnout. Ať už je pravý nebo podvrh, umožní mu se Žofií zatočit.
V prosinci téhož roku dosáhne rozvodu a na zbytek života ji nechá uvěznit na zámku v Ahldenu. Nesmí se stýkat s dětmi ani rodinou, nesmí se znovu vdát ani opouštět zámek, s výjimkou krátkých vyjížděk pod přísným dozorem.
Žije takto 32 let, než 13. listopadu 1726 zemře. Ve svém posledním dopise Jiřímu, od 1. srpna 1714 britskému králi, připomene věštbu, podle níž zemře krátce po ní. Stane se o sedm měsíců později.
Záhada zůstává
Všichni aktéři jsou sice po smrti, jejich příběh však nekončí. Už od 18. století se čas od času objeví zpráva o nálezu kostry, která by mohla patřit ztracenému Philipovi.
Naposledy se tak stává v srpnu 2016 kdy stavební dělníci najdou při rekonstrukci zámku kostru, která je evidentně stovky let stará a nese stopy násilné smrti.
Porovnání genetické informace s DNA žijících potomků rodiny však jednoznačně vyloučí možnost, že by mohlo jít o Philipa.