Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu.
V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich.
V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění u nás postihují více ženy než muže, a to přibližně o 11 %, hlavně díky vyššímu věku dožití.
Tuk zabijákem srdce
Největším zabijákem je ischemická choroba srdeční (ICHS) neboli nedokrvení srdce. Je příčinou poloviny všech úmrtí na srdeční choroby u nás (skoro 25 tisíc osob ročně). Téměř vždy stojí za jejím vznikem ateroskleróza.
V tepnách, které zásobují srdce krví, se postupně ukládá tuk. Už v dětství jsou v cévních stěnách patrné lipidové proužky. Do nich se časem zabudovávají další tukové látky a vápník. Vzniká aterosklerotický plát – na povrchu tvrdý, uvnitř s měkkými tuky.
Lékaři prokázali souvislost mezi ukládáním tuku v tepnách a životním stylem. Zásadním problémem aterosklerózy je, že nebolí a dlouho nemá vnější projevy. Řada pacientů tak vůbec netuší, že je nemocná.
Důležitá je prevence, hlavně pravidelné měření hladiny cholesterolu v krvi. Cholesterol je nezbytný pro celou řadu procesů v těle.
Je základní stavební součástí buněčných membrán, podílí se na tvorbě vitamínu D i některých hormonů a je potřebný pro zpracování tuků v těle.
Většinu cholesterolu si organismus vytváří v játrech sám, menší část je z potravy. Problém je nadměrná konzumace živočišných tuků a nedostatek pohybu. Tělo tak nemá možnost celou energii z tuků vydat a ty se ukládají.
To vede k obezitě a zvyšování hladiny cholesterolu v krvi. Zvýšený cholesterol ale může být u některých lidí dán i geneticky.
Zvýšené riziko úmrtí
Hladina cholesterolu v krvi by se měla pohybovat kolem 5 mmol/l. Odhaduje se, že až 75 % naší dospělé populace tuto hranici překračuje.
Rizikové jsou hodnoty nad 6,2 mmol/l, při kterých výrazně roste pravděpodobnost úmrtí na ICHS. Hladinu cholesterolu v krvi je možné snížit vhodně zvolenou stravou a přiměřeným pohybem.
Pomáhá především zvýšení konzumace ryb namísto tučného masa, vlákniny v podobě zeleniny a ovoce, a naopak omezení příjmu soli a alkoholu.
Mezi velmi účinné čističe tepen patří brokolice, která obsahuje velké množství vlákniny, a také vitamín K, který pomáhá předcházet kornatění tepen.
Přímé ohrožení života
Pokud pokračuje hromadění tuku, dochází k zúžení tepny. Vzniká chronická ischemická choroba srdeční. Tělo se s ní často snaží vypořádat samo bočním oběhem v dané části tepny.
Může dojít k popraskání aterosklerotického plátu a uvolnění jeho částí do krevního oběhu. Může vzniknout sraženina a ucpat tepnu na jiném místě těla. Tepnu mohou zcela ucpat i tukové látky. Pak jde o tzv. akutní koronární syndrom, který přímým ohrožením života.