Domů     Sport ve víru moderních technologií: Spravedlivé oko či nabíjecí míč!
Sport ve víru moderních technologií: Spravedlivé oko či nabíjecí míč!
16.9.2024

Mocně se odrazí ze skokanského můstku a v mžiku ho skryje vodní hladina. Trenér nevěřícně kroutí hlavou a civí na stopky. Když jeho svěřenec dohmátne v rekordním čase, mají o oba jasno. Za nadlidský výkon mohou nové plavky!

Fotbalové Mistrovství Evropy, které se letos koná v Německu a proběhne na přelomu června a července, klepe na dveře. Rozruch vzbudí speciální míč, jenž si na šampionátu odbude premiéru. Moderní technologie ale dobývají i jiné sportovní disciplíny!

Hlavně nezapomenout nabíječku

Co: Speciální míč FUSSBALLLIEBE

Zajímavost: Uvnitř balonu se nachází speciální senzory

Až rozhodčí 14. června 2024 odstartuje úvodní zápas evropského turnaje, fotbalisté Německa a Skotska, kteří sportovní svátek zahájí, budou čutat do míče budoucnosti.

Krok kupředu

Společnost Adidas, jež za vynálezem stojí, ho pojmenuje kostrbatě FUSSBALLLIEBE (v překladu Láska k fotbalu).

„Bezešvá tepelná struktura, která zajišťuje rovnoměrnější rozložení vzduchu a tím lepší trajektorii míče,“ stojí v oficiálním prohlášení. Designem zase vzdává hold všem 24 zúčastněným týmům, ty navíc doplňuje desítka stadionů, kde se mistrovství koná.

Míč barevně příliš nevyčnívá – převažuje bílá, jež má odkazovat na čistotu a jednoduchost kopané. Jádro pudla však tkví uvnitř. Kdo hádá, že balón skrývá pouze vzduch – šeredně se mýlí. Do míče totiž společnost zabuduje technologii ADIDAS CONNECTED BALL.

Pod anglicismem se skrývá zavěšený čip, jež snímá rychlost, polohu a směr balónu. Senzory informace přenáší do systému, jež se okamžitě zobrazuje ve speciální aplikaci. Díky tomu rozhodčí mohou přesněji posuzovat třeba hraniční ofsajdy.

Na své si přijdou i diváci, protože technologie poskytne zajímavá data jako je rychlost střely či vzdálenost míče do branky. Adidas hledí mnohem dál, část rozhodnutí bude mít údajně na starost umělá inteligence.

Jedinou kaňkou na celé inovaci je, že míče se musí nabíjet na speciální podložce.

Míč zdánlivě působí obyčejně, skrývá v sobě digitální tajemství. (Bildersindtoll / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Míč zdánlivě působí obyčejně, skrývá v sobě digitální tajemství. (Bildersindtoll / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Technický doping

Co: Polyuretanové plavky LZR Racer

Zajímavost: Mezinárodní organizace je zakáže

Vodou projedou jako nahřátý nůž máslem a jako bonus plavci rovnou překonají několik světových rekordů. Na vině jsou nové plavky!

Oděv pro rekordmany

Firma Speedo hraje v zápolení ve vodě první housle. Její inženýři dají hlavy dohromady a zkouší různé materiály.

Výsledky dokonce testují v aerodynamickém tunelu vesmírné kanceláře NASA. Uprostřed února 2008 poblázní svět modelem LZR Racer – celotělové plavky obsahují vedle nylonu také polyuretan! „Nejrychlejší na světě,“ promuje společnost svůj produkt.

V jejich prospěch mluví i čísla, protože polyuretanem vybaví části těla, které produkují nejvyšší odpor. Ten se jim podaří snížit až o 25 %! Inovace dostává zelenou i na olympiádě v Pekingu, kde se do nich nasouká Michael Phelps (*1985).

Není jediný, protože na 94 % medailistů vlastní právě model LZR Racer. V nových plavkách sportovci pokoří hned 23 světových rekordů. Bizarní situace kolem plaveckého oděvu, který údajně ve vodě i mírně nadnáší, pokračuje.

Koncem prosince 2008 padne na chorvatských závodech 17 rekordů. A mezinárodní organizace koná, výsledkem jsou nové regule, které nabývají platnosti až v lednu 2010. Podle nich musí být materiálem plavek pouze textil, a tak polyuretanové období na dobro končí.

Polyuretanový zázrak nosí svého času i Michael Phelps. (Jmex60 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Polyuretanový zázrak nosí svého času i Michael Phelps. (Jmex60 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Ve jménu dravce nebo vědce?

Co: Jestřábí oko

Zajímavost: Technologii vlastní společnost Sony

To vysvětlení se doslova nabízí. Jestřáb má totiž velmi dobrý zrak a sebemenší detail mu neunikne, jenže jméno šikovnému pomocníkovi dává jeho autor Paul Hawkins – jehož příjmení ale dravce obsahuje.

Stopa v antuce

Sportoviště jsou pod bedlivým dohledem speciálně rozmístěných kamer, které snímají hrací plochu pod různými úhly. Během několika chvil systém schroupá všechny údaje a umí zobrazit výsledek – tedy jestli míč skončil uvnitř či mimo hřiště.

Jestřábí oko sice mají všichni spojené s tenisem, kariéru však zahájí během kriketu. Konkrétně 21. května 2001, kdy rozhoduje v zápase mezi Anglií a Pákistánem.

O tři roky později už dělá společnost Sereně Williamsové (*1981) a Jennifer Capriatiové (*1976) ve čtvrtfinále US Open – tehdy jde pouze o testovací provoz. Tenisovým úředníkům se novinka líbí, a tak její používání koncem roku 2006 schválí.

Kurty má sledovat hned 10 kamer a tenisté si mohou rovněž zažádat o přezkoumání. Konec dohadů ale nenastane. Třeba v roce 2007 se rozčílí Rafael Nadal (*1986), kdy ho jestřábí oko obere o body. „To by se na antuce nestalo,“ soptí Španěl.

Má pravdu, protože na takovém French Open ho nenajdeme. Míček totiž v povrchu zanechává stopy. I přes různé protesty inovace vydrží – tenisová federace pouze upravuje počet výzev, které si může sportovec vzít.

Jestřábímu oku prakticky nic neunikne. (JukoFF / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Jestřábímu oku prakticky nic neunikne. (JukoFF / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Foto: wikimedia.commons Titulka (Rdikeman / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
záhady a tajemství
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz