Mocně se odrazí ze skokanského můstku a v mžiku ho skryje vodní hladina. Trenér nevěřícně kroutí hlavou a civí na stopky. Když jeho svěřenec dohmátne v rekordním čase, mají o oba jasno. Za nadlidský výkon mohou nové plavky!
Fotbalové Mistrovství Evropy, které se letos koná v Německu a proběhne na přelomu června a července, klepe na dveře. Rozruch vzbudí speciální míč, jenž si na šampionátu odbude premiéru. Moderní technologie ale dobývají i jiné sportovní disciplíny!
Hlavně nezapomenout nabíječku
Co: Speciální míč FUSSBALLLIEBE
Zajímavost: Uvnitř balonu se nachází speciální senzory
Až rozhodčí 14. června 2024 odstartuje úvodní zápas evropského turnaje, fotbalisté Německa a Skotska, kteří sportovní svátek zahájí, budou čutat do míče budoucnosti.
Krok kupředu
Společnost Adidas, jež za vynálezem stojí, ho pojmenuje kostrbatě FUSSBALLLIEBE (v překladu Láska k fotbalu).
„Bezešvá tepelná struktura, která zajišťuje rovnoměrnější rozložení vzduchu a tím lepší trajektorii míče,“ stojí v oficiálním prohlášení. Designem zase vzdává hold všem 24 zúčastněným týmům, ty navíc doplňuje desítka stadionů, kde se mistrovství koná.
Míč barevně příliš nevyčnívá – převažuje bílá, jež má odkazovat na čistotu a jednoduchost kopané. Jádro pudla však tkví uvnitř. Kdo hádá, že balón skrývá pouze vzduch – šeredně se mýlí. Do míče totiž společnost zabuduje technologii ADIDAS CONNECTED BALL.
Pod anglicismem se skrývá zavěšený čip, jež snímá rychlost, polohu a směr balónu. Senzory informace přenáší do systému, jež se okamžitě zobrazuje ve speciální aplikaci. Díky tomu rozhodčí mohou přesněji posuzovat třeba hraniční ofsajdy.
Na své si přijdou i diváci, protože technologie poskytne zajímavá data jako je rychlost střely či vzdálenost míče do branky. Adidas hledí mnohem dál, část rozhodnutí bude mít údajně na starost umělá inteligence.
Jedinou kaňkou na celé inovaci je, že míče se musí nabíjet na speciální podložce.
Technický doping
Co: Polyuretanové plavky LZR Racer
Zajímavost: Mezinárodní organizace je zakáže
Vodou projedou jako nahřátý nůž máslem a jako bonus plavci rovnou překonají několik světových rekordů. Na vině jsou nové plavky!
Oděv pro rekordmany
Firma Speedo hraje v zápolení ve vodě první housle. Její inženýři dají hlavy dohromady a zkouší různé materiály.
Výsledky dokonce testují v aerodynamickém tunelu vesmírné kanceláře NASA. Uprostřed února 2008 poblázní svět modelem LZR Racer – celotělové plavky obsahují vedle nylonu také polyuretan! „Nejrychlejší na světě,“ promuje společnost svůj produkt.
V jejich prospěch mluví i čísla, protože polyuretanem vybaví části těla, které produkují nejvyšší odpor. Ten se jim podaří snížit až o 25 %! Inovace dostává zelenou i na olympiádě v Pekingu, kde se do nich nasouká Michael Phelps (*1985).
Není jediný, protože na 94 % medailistů vlastní právě model LZR Racer. V nových plavkách sportovci pokoří hned 23 světových rekordů. Bizarní situace kolem plaveckého oděvu, který údajně ve vodě i mírně nadnáší, pokračuje.
Koncem prosince 2008 padne na chorvatských závodech 17 rekordů. A mezinárodní organizace koná, výsledkem jsou nové regule, které nabývají platnosti až v lednu 2010. Podle nich musí být materiálem plavek pouze textil, a tak polyuretanové období na dobro končí.
Ve jménu dravce nebo vědce?
Co: Jestřábí oko
Zajímavost: Technologii vlastní společnost Sony
To vysvětlení se doslova nabízí. Jestřáb má totiž velmi dobrý zrak a sebemenší detail mu neunikne, jenže jméno šikovnému pomocníkovi dává jeho autor Paul Hawkins – jehož příjmení ale dravce obsahuje.
Stopa v antuce
Sportoviště jsou pod bedlivým dohledem speciálně rozmístěných kamer, které snímají hrací plochu pod různými úhly. Během několika chvil systém schroupá všechny údaje a umí zobrazit výsledek – tedy jestli míč skončil uvnitř či mimo hřiště.
Jestřábí oko sice mají všichni spojené s tenisem, kariéru však zahájí během kriketu. Konkrétně 21. května 2001, kdy rozhoduje v zápase mezi Anglií a Pákistánem.
O tři roky později už dělá společnost Sereně Williamsové (*1981) a Jennifer Capriatiové (*1976) ve čtvrtfinále US Open – tehdy jde pouze o testovací provoz. Tenisovým úředníkům se novinka líbí, a tak její používání koncem roku 2006 schválí.
Kurty má sledovat hned 10 kamer a tenisté si mohou rovněž zažádat o přezkoumání. Konec dohadů ale nenastane. Třeba v roce 2007 se rozčílí Rafael Nadal (*1986), kdy ho jestřábí oko obere o body. „To by se na antuce nestalo,“ soptí Španěl.
Má pravdu, protože na takovém French Open ho nenajdeme. Míček totiž v povrchu zanechává stopy. I přes různé protesty inovace vydrží – tenisová federace pouze upravuje počet výzev, které si může sportovec vzít.