Skip to content

Spojení analýzy DNA a genealogických údajů: Za otcovstvím mimo manželské svazky stojí průmyslová revoluce

Studie provedená na univerzitě v belgickém KU Leuven mapuje DNA a genealogické údaje. Pátrá po otázkách otcovství v posledních 500 letech. A nabízí zajímavé údaje o cizoložství.

Ukazuje, že hlavně ve městech v chudších vrstvách v 19. století narůstal podíl žen, které počaly dítě s někým jiným než se svým partnerem. Výsledek dokumentuje, že ze 100 mužských potomků jich 6 vychovával někdo jiný než jejich biologický otec.

Policejní přihlášky. Když někdo přišel pracovat do města, musel se nahlásit na policii, kde zaznamenali jménoi i rok narození.

Mezi zemědělci a dělníky nastává velký rozdíl

Pro účely studie posloužilo 513 mužů z Belgie a Nizozemska se společným předkem z otcovy strany. Logicky by proto měli mít ve svojí genetické výbavě i totožný chromozom Y. Jestliže odborníci objevili neshodu, znamenalo to, že v genealogické linii ke společnému předkovi došlo k mimomanželskému otcovství.

Genotypy chromozomu Y pak dokonce u 26 % neshod odhalily okamžik, kdy této události došlo. Zároveň se sledovali předkové z otcovy strany, a to včetně bližších údajů jako místo a rok jejich narození a sociální zařazení.

Počty se odlišovaly vzhledem k ekonomické třídě.

Katolická matriční kniha. Uváděla otce i matku narozeného dítěte. Někdy se ale otec od toho skutečného mohl lišit….

U zemědělců byla míra mimomanželských styků nižší než u obchodníků a řemeslníků, a ještě větší rozdíl byl mezi zemědělci a dělníky z nejnižších tříd. Mnohem větší míra cizoložství také nastávala ve městech a hustě obydlených oblastech.

Průmyslová revoluce, kdy se lidé stahovali do měst, tedy rozhodně podpořila trend mimomanželského otcovství.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články