Domů     Speciální jednotka na hledání výbušnin: Zabrání kobylky terorismu?
Speciální jednotka na hledání výbušnin: Zabrání kobylky terorismu?
31.10.2017

Vědci z washingtonské univerzity přišli se zbrusu novým řešením, jak se vypořádat s bombami a výbušnými náložemi, ukrytými v budovách, pod zemi, v autech či v zavazadlech. Nasadí na ně kobylky. Ty mají úžasně vyvinutý čich a dokážou rozlišit miliony nejrůznějších vůní.

Do doupěte, kde teroristé zrovna sestrojují smrtící bombu, vlétne kobylka a nepozorovaně se usadí na okně. Nikdo si jí nevšímá a přitom se na pultě vzdáleného operátora protiteroristické jednotky rozsvítí červené světlo.

To je modelová situace, s jakou se možná budou vojenští i policejní pyrotechnici již brzy setkávat i v praxi.

|Protiteroristické jednotky by mohly detekovat výbušniny mnohem rychleji než dříve.
|Protiteroristické jednotky by mohly detekovat výbušniny mnohem rychleji než dříve.

Překonají psy i roboty

Podle vědců mají kobylky v tykadlech obrovské množství přírodních senzorů a navíc jejich mozek dokáže pachové vjemy zpracovat v řádu milisekund, v čemž překonávají i vycvičené psy.

Vycvičené kobylky jsou také mnohem výkonnější a samozřejmě levnější než složité robotické systémy na hledání bomb. Navíc se bez problémů dostanou do jakýchkoliv stísněných prostorů a mohou nepozorovaně slídit i v budovách.

Kobylky s baťůžkem na zádech

„Proč znovu vynalézat kolo, když stačí využít biologický materiál, který máme k dispozici“, tvrdí profesor Baranidharan Raman, vedoucí týmu pracujícího na výzkumu.

O využití živých kyborgů má zájem především armáda, která na něj uvolnila v přepočtu téměř 19 000 000 korun. Kobylky mají své pachové senzory umístěné na tykadlech a dokážou jimi rozlišit jednotlivé vůně i v prostředí naplněném směsí tisíců jiných zápachů.

Příroda je sice výborně vybavila, ale bez pomoci vědců a složitého propojení mozku kobylek s miniaturními přístroji, by nám to moc nepomohlo. Výzkumný tým už vyvinul miniaturní elektrody, které se implantují do mozku kobylek.

Ty budou snímat změny v elektrické aktivitě mozku kobylek a předávat údaje do miniaturního vysílače, umístěného na zádech hmyzu.

miniaturní batůžek na zádech obsahuje veškerou elektroniku.
miniaturní batůžek na zádech obsahuje veškerou elektroniku.

Červená znamená nebezpečí

Údaje z vysílače se budou bezdrátově přenášet k operátorovi, který ihned uvidí, zda je ve zkoumané prostoru přítomná výbušnina, nebo ne.

Dokud na její pachovou stopu kobylka nenarazí, svítí operátorovi zelená dioda, jakmile zaznamená stopu výbušniny, rozsvítí se červená. Jednoduché a účinné. Protiteroristická jednotka spolu s pyrotechniky může ihned vyrazit.

Biologické systémy pro snímání pachů jsou podle vědců mnohem složitější a výkonnější, než můžeme kdy dosáhnout jen pomocí techniky. Ani ten nejdokonalejší robot nezvládne rozlišit tolik jemných pachů, jako právě kobylky.

Měří změny v mozku

Vědecký tým pracuje na úkolu již několik let a studuje zejména způsob, jakým kobylky dekódují různorodé pachy a jak se přitom mění jejich mozková aktivita. Umožňuje jim to relativně jednoduchý mozek tohoto hmyzu.

Největším problémem bylo sestrojit miniaturní elektronické součástky s nízkým výkonem pro sběr, záznam a přenos dat. Takové přístroje nesmí nijak kobylky omezovat v pohybu a musí být schopné běžného pohybu i činnosti.

Je téměř neuvěřitelné, že se jim podařilo vyrobit čidla, tenčí než lidský vlas, vhodná pro napojení do mozku kobylek.

Hmyz na dálkové ovládání?

Vědci museli vyřešit i problém, jak kobylky nasměrovat co nejpřesněji na správné místo. K tomu má sloužit relativně jednoduchý systém dálkového ovládání. Ten spočívá ve speciální úpravě jejich křídel.

Ta budou pokryta jakýmsi“ tetováním“ v podobě slaboučkého nánosu biologického nanomateriálu na bázi přírodního hedvábí, schopného převádět světlo na teplo. Operátor tak bude kobylky ovládat prostřednictvím laseru.

Namíří-li jej na pravé křídlo, poletí kobylka doprava, zaměření na levé křídlo ji přinutí zatočit doleva.

Nanomateriál by se měl postarat o ovládání kobylek na přesně určená místa.
Nanomateriál by se měl postarat o ovládání kobylek na přesně určená místa.

Do akce již letos

Hedvábné „tetování“ s velmi hustou strukturou nanosenzorů má také shromažďovat vzorky těkavých organických látek, které se budou vyskytovat v blízkosti kobylky.

To by umožnilo operátorovi provádět kontrolní analýzu chemického složení sloučenin, nacházejících se ve zkoumaném prostředí.

Výzkum podle zveřejněných zpráv pokročil natolik, že je v závěrečné fázi a první, takto upravené kobylky by mohly do akcí vyrazit již koncem tohoto roku.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Věda a technika
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
reklama
věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz