Domů     Spartský král Leonidas vyrazil proti téměř trojnásobné přesile
Spartský král Leonidas vyrazil proti téměř trojnásobné přesile

Jít do boje považuje Leonidas (asi 540 př. n. l. – 480 př. n. l.) za svoji povinnost, ačkoli mu delfská věštba předpověděla, že jeho výprava možná neskončí dobře: „Bojovnost jeho a síla překoná býky a tygry, silný bude jak Zeus a pravím vám s jistotou toto: Bojovat bude do konce, zvítězí, anebo padne.“

Pochází ze slavného Héraklova rodu, kde se nejlepší vlastnosti a odvaha považují za samozřejmé. Ve starověké Spartě mají šanci jenom silní muži. Protože není prvorozeným královým synem, nastupuje stejně náročný výcvik jako všichni ostatní.

Výchova začíná v 7 letech a má zajistit, aby se chlapci stali poslušnými a odolnými. Zpočátku pochybuje, že by mohl být králem.

Teprve když po letech vlády (520 př. n. l. – 490 př. n. l.) umírá starší bratr Kleoménes, a i Dóriea už Chárón převezl na druhý břeh řeky Styx, nastupuje ve svých 50 letech na trůn.

Bitva u Thermopyl. FOTO: Auguste Trichon (1814-1898), graveur/Creative Commons/Public domain
Bitva u Thermopyl. FOTO: Auguste Trichon (1814-1898), graveur/Creative Commons/Public domain

Vstříc nepříteli

Když se chystá na výpravu proti Peršanům, moc dobře si uvědomuje, že střední část Řecka je plná kolaborantů. Ti by se s protivníkem nejraději nějak dohodli, hlavně aby měli od každého klid.

Proto při své cestě k Thermopylské soutěsce záměrně zastavuje ve městech, o nichž předem ví, že nejsou na jeho straně a tvrdě požaduje podporu. Thébská vláda se neodvažuje otevřeně odmítnout, a tak se všelijak vykrucuje.

Nakonec ale ochotně dovolí těm Thébanům, kteří jsou proti uzavření dohody s nepřítelem, aby s Leonidem odešli.

Členové peloponnéského spolku v čele se Spartou a město Athény se roku 480 př. n. l. dohodnou na společném postupu proti nepříteli a stanoví obrannou protiperskou linii u Thermopylského průsmyku.

Když Peršané dorážejí do makedonské Pierrie, vydává se král i s čtyřtisícovým peloponnéským vojskem na pochod k soutěsce. K němu se ve středním Řecku připojuje dalších 3000 mužů (Fókové, Lokrové, Thespijští a Thébané).

Současně vyplouvá 271 válečných lodí a 9 padesátiveslic pod velením Themistokla (524 př. n. l. – 459 př. n. l.) k mysu Artemísion. Leonidova armáda má nyní 7000 vojáků, perská cca 200 000.

Spartský král Leonidas si vyslouží pověst neohroženého hrdiny. FOTO: G.dallorto/Creative Commons/CC BY-SA 2.5 IT
Spartský král Leonidas si vyslouží pověst neohroženého hrdiny. FOTO: G.dallorto/Creative Commons/CC BY-SA 2.5 IT

Mistr strategie

Vyvádí z míry samotného perského krále Xerxa I. Když se obrovské perské vojsko dostane k Thermopylám, Xerxés pět dní váhá. Netuší, kolik je za postavenými barikádami Řeků. Padesát tisíc? Nebo dokonce ještě víc?

Před několika týdny si myslel, že ke zničení nepřátel stačí pouhý jeden vojenský oddíl, teď si neví rady, i když má celou armádu! Leonidův plán je zdržovat Xerxa u Thermopyl, dokud si řecká flotila neporadí s perskou.

Peršan si uvědomuje, že soutěsku je třeba dobýt, děj se co děj. Dává proto pokyn k útoku. Jeho vojáci dva dny bezvýsledně narážejí do barikád.

Spartský král odolává, jediným výsledkem jsou spousty mrtvých Peršanů. Neosvědčí se ani nápad obeplout ostrov Euboia a dostat se Řekům do zad. Všechno zhatí nenadálá mořská bouře, která za Sparťana vybojuje i druhou bitvu.

Leonidas se svými jednotkami jde vstříc jisté smrti. FOTO: Ward/Creative Commons/Public domain
Leonidas se svými jednotkami jde vstříc jisté smrti. FOTO: Ward/Creative Commons/Public domain

Krok od vítězství

Nebýt zrádce Efialta, mohli se Řekové možná radovat z vítězství. Právě on, horal z malijské Trachíny, neváhá zaprodat se za velkou odměnu protivníkovi. Prozradí Xerxovi, že existují horské stezky a ukáže, kudy se dostat nepříteli do týla.

Leonidas o stezce ví a pošle Fóky, aby ji střežili. Ti jsou ale vpádem nepřátel překvapeni a před lukostřelci se dávají na útěk. Perská tělesná garda bez problémů v noci přejde přes hory.

Když ráno spartský král otočí hlavu, překvapeně pozoruje řetěz nepřátel sestupujících z výšiny. Situace se zkomplikuje. Je třeba dát vědět Themistoklovi. Řeckým lodím se naštěstí nakonec podaří proplout průsmykem. Poslední jednání ale teprve přijde.

Tři stovky nejvěrnějších Sparťanů jdou se svým panovníkem v soutěsce u Thermopyl vstříc jisté smrti. Přidává se 700 Thespijských, zůstává i 400 Thébanů. Nedbají obrovské přesily a jejich odvážné činy hraničí s šílenstvím.

Nepřátelé dotírají jako vosy, přesto na ně Sparťané shlížejí s pohrdáním. Statečnému králi se nevyhne smrt.

Při šarvátce o jeho mrtvolu zahynou dva Xerxovi bratři. Řekové bojují, dokud nepadnou. Na jejich památku najdeme v průsmyku vytesaný nápis: „Poutníče, zvěstuj Lakedaimónským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.“

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Art Institute of Chicago/Creative Commons/CC BY 3.0
reklama
Související články
Historie
George Washington: Životní družku našel ve vdově se dvěma dětmi
Štěstěna rozhodně provází mladého amerického zeměměřiče George Washingtona během jeho vojenské kariéry. V letech 1753–1758 bojuje po boku Britů s Francouzi. Není zraněn navzdory tomu, že jednou nachází ve svém vojenském kabátci dokonce čtyři díry po kulkách. Vojenský postup George Washingtona (1732–1799) však stagnuje, a proto se v prosinci 1758 rozhodne s armádou skončit. Už dlouhou dobu, zhruba […]
Historie
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu […]
Historie
Co se skrývalo v urnách? Nejenom popel, ale i korálky
Nejstarší pohřební urny pocházejí z Blízkého východu z období asi 3000 př. n. l., ve střední Evropě se první schránky na popel vyskytují o 1000–1500 let později. Hlouček Slovanů se shromáždí do kruhu v poli. Muž v jejich středu začíná vyhrabávat díru. Když dosáhne hloubky zhruba půl metru, přestane. Vedle stojící žena mu podá předmět zabalený v plátně. […]
Historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
reklama
lifestyle
Životní styl Františka Josefa I.: Ve spěchu mu stačil k jídlu párek
Vybíravý v jídle rakousko-uherský císař František Josef I. rozhodně není. Druhou snídani v čase běžného oběda si sní přímo ve své pracovně. Sloužící mu ji naservíruje na tácu k vedlejšímu stolku. A co si dá nejraději? V oblibě má císař František Josef I. (1830–1916) kousek hovězího nebo přírodní řízek, který někdy vystřídá třeba guláš. Pokud spěchá, spokojí se s párkem. […]
Národní sport USA: Baseball Američanům pomáhal zapomenout na válku
Baseball je synonymem USA. Kdy a kde se poprvé hrál? Odpověď na tuto otázku je složitější. Pálkovací sporty mají velmi dlouhou historii, v nějaké formě se hrály už ve starověkém Egyptě.   O podobné hře existují zprávy také ze středověku, a to například z Anglie ve 14. století. Vznik moderního baseballu se přisuzuje americkému důstojníkovi a pozdějšímu […]
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
reklama
zajímavosti
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se […]
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky. Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně […]
Pravěkým malbám vzdával hold i Picasso
Lidé dodnes žasnou nad dokonalostí pravěkého umění. Žádné chaotické čáry, ale věrná podoba zvířat, lidí, bojových výjevů. A jeskynní malby navíc nebyly jenom dekorací. Hrály svoji roli i při rituálech, zaručujících úspěch při lovu nebo posílení plodnosti. „Nikdo z nás by nebyl schopen takto malovat,“ prohlásí známý španělský kubistický malíř Pablo Picasso (1881–1973), když si prohlédne […]
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kamenné koule ze slovenského lomu. Vznikly nadpřirozenou cestou?
enigmaplus.cz
Kamenné koule ze slovenského lomu. Vznikly nadpřirozenou cestou?
Prakticky každý nadšenec do záhad a tajemných koutů přírody zná kounovské řady nebo čertovu brázdu. Jenže i u našich východních sousedů lze najít pozoruhodná místa, ke kterým se váže nějaké tajemství.
Suzuki představuje zcela nový Swift
iluxus.cz
Suzuki představuje zcela nový Swift
Suzuki představuje zcela nový Swift v jeho již čtvrté novodobé globální generaci. Ikonický model značky Suzuki se vyvinul v chytrý kompaktní vůz s ostrým designem, nejpokročilejšími bezpečnostními fun
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
enigmaplus.cz
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
Zákon všeobecné gravitace, zákony pohybu a mnoho dalších nejen fyzikálních objevů, to je monumentální odkaz, který po sobě zanechal Sir Isaac Newton. Zabýval se ale i nadpřirozenem a v jeho textech se
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
skutecnepribehy.cz
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla
Být pouze sami se sebou…
panidomu.cz
Být pouze sami se sebou…
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás
Továrna na bílkoviny v buňce šlape jako hodinky
21stoleti.cz
Továrna na bílkoviny v buňce šlape jako hodinky
Užíváte si poklidný večer při dobrém jídle. Vaše tělo ale volno nemá, čeká ho práce s trávením. Mozek už nařídil výrobu bílkovin, které slouží jako trávicí enzymy. Pokyn doputoval i k buňce slinivky,
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
21stoleti.cz
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
Mezinárodní vesmírná stanice stárne, k odchodu na odpočinek jí zbývá několik posledních let. Svět tak přijde o unikátní laboratoř, která nemá na Zemi/orbitě obdoby. Není ale všem dnům mikrogravitačníh
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Vášnivý románek s kolegou?
nasehvezdy.cz
Vášnivý románek s kolegou?
Pohledná herečka ze seriálu Ulice Kristýna Hrušínská (38) je sice vdaná za režiséra Matěje Balcara (32), ovšem už delší dobu se povídá, že mají velkou krizi. Právě to byl nejspíš důvod, proč se ta
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
epochalnisvet.cz
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
Zima roku 1952 je neobvykle tuhá. Lidé v Londýně jsou nuceni neustále topit, uhelné elektrárny jednou naplno, před pár dny navíc proběhla výměna elektrických tramvají za dieselové autobusy. Ráno 5. pr