Domů     SpaceX na scéně. Dobývání kosmu znovu ožívá
SpaceX na scéně. Dobývání kosmu znovu ožívá
17.2.2025

S koncem provozu raketoplánů se zdálo, že se lidská touha dobýt vesmír přesunula opět jen do říše fantazie. Jenže právě díky bujné fantazii jednoho muže, Američana Elona Muska, přichází pro vesmírné programy lepší časy.

Jakou roli v tom bude hrát společnost SpaceX? A co ostatní soukromé společnosti?

Až do roku 2011 byly tahouny dobývání vesmíru raketoplány programu Space Shuttle americké vládní organizace NASA. Celkem pět raketoplánů se ale nakonec ukázalo jako velmi nevýnosná investice a NASA program ukončila.

Jen o rok později svět obletěla zpráva, že je na scéně nový hráč. Soukromá společnost SpaceX, patřící americkému podnikateli a investorovi Elonu Muskovi (*1971), vypravila v květnu roku 2012 první komerční zásilku k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Odstartovala tak novou éru objevování vesmíru.

Úspěšné začátky

Příběh začal ale ještě mnohem dříve. Musk založil SpaceX už v roce 2002. Reagoval tak na postupný ústup NASA z vesmírných programů.

Ačkoliv stál proti takovým zavedeným společnostem, jako je například Boeing, a o vypouštění raket do vesmíru vlastně nic nevěděl, velmi brzy je převálcoval.

Jako soukromá společnost se chtěla SpaceX soustředit na vypouštění satelitů na oběžnou dráhu Země a na doručování nákladu do vesmíru, a to za co nejméně peněz, nejlépe se ziskem.

Díky svým nápadům získal Musk dávno předtím, než vypustil první raketu, od NASA smlouvu na téměř 400 milionů dolarů, tedy na více než 10 miliard českých korun.

Sídlo společnosti v prosinci 2017
Sídlo společnosti v prosinci 2017

První selhání

V roce 2005 tak SpaceX začala stavět svou první raketu, která je později pojmenována Falcon 1. Musk sliboval, že během pěti let budou mít kompletní vydělávající vesmírný program.

NASA s nimi zároveň již počítala pro dovážení nákladu na ISS. Tehdy ale přišly komplikace, které společnost málem zničily. První tři starty Falcon 1 totiž skončily selháním a SpaceX začaly docházet peníze.

Samotný Musk, dnes pravděpodobně nejbohatší člověk na světě, se ocitl na pokraji bankrotu. Zbylo mu 30 milionů dolarů, asi 767 milionů korun, které rozdělil mezi SpaceX a svou další společnost, nazvanou Tesla. Obě tím zachránil, nutně ale potřeboval další finance.

První soukromá raketa

Čtvrtý pokus startu Falcon 1 byl už ale naštěstí úspěšný. V září roku 2008 se 21 metrů dlouhý stroj stal první soukromě financovanou kosmickou raketou, která dosáhla oběžné dráhy a úspěšně na ni vynesla náklad.

V červenci 2009 pak na oběžnou dráhu vypustila také družici RazakSAT patřící Malajsii. Dokázala tak něco, čeho byly zatím schopné pouze NASA a ruský program Roskosmos.

Díky tomu získala SpaceX od NASA další finance a mohla pokrčovat ve svých plánech – ve stavbě větší rakety.

Vesmírný dopravce

Onou větší raketou se stal Falcon 9, u něhož SpaceX rovněž experimentuje s opakovaným použitím.

Vyvinula proto ještě nákladní kosmickou loď Dragon, kterou měl do vesmíru vynést právě Falcon 9. To se poprvé podařilo v roce 2010 a dva roky nato už SpaceX mohla slavit.

Dokázali úspěšně dopravit a předat náklad Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), čímž si tuto roli přepravce zajistili i do dalších let. Díky fungujícímu částečnému opakovatelnému použití lodi Dragon je to navíc stálo mnohem méně peněz než jiné společnosti!

To začali velmi brzy pociťovat jiné společnosti, působící na stejném trhu. SpaceX získává dodnes většinu smluv a první vesmírnou misi placenou soukromým zákazníkem podnikla už v roce 2013.

Start Falconu 9 na misi Orbcomm OG2
Start Falconu 9 na misi Orbcomm OG2

Další nehody

Velmi záhy dosáhla SpaceX takové úrovně, že jí je povolena přeprava lidských posádek. O Muskovi se psalo jako o „skutečném Iron Manovi“. Přesto se jim nevyhýbaly nehody.

Falcon 9 poprvé explodoval v roce 2015, při svém sedmém letu k ISS, podruhé pak zhruba o rok později. Ztráty způsobené nehodami jen podnítily Muskovu snahu a opakované použití raket.

Při 20. letu už první modul Falcon 9 dosedl do moře bez většího poškození, při dalších pak dokázal přistát na samostatné, drony řízené plošině na moři, čímž se zamezilo jakémukoliv zničení slanou vodou. Byl také úspěšně znovu do vesmíru vyslán, takže opět klesla jeho cena.

Auto i lidé

V roce 2017 za sebou SpaceX měla přes 100 úspěšných letů pro vládu i soukromé zákazníky. Postavila ještě raketu Falcon Heavy, jejímž testovacím nákladem se stal červený automobil Tesla.

Důležitým milníkem ale byl květen 2020. Dva astronauti NASA, Doug Hurley (*1966) a Bob Behnken (*1970), v modelu Dragon úspěšně dosáhli oběžné dráhy a také vystoupili na ISS. SpaceX si tak opět připsala prvenství, žádná jiná soukromá společnost to dosud nedokázala.

Musk rozhodl, že je čas na další projekty. Protože již dlouho snil o přistání na Měsíci, případně na Marsu, společnost začala budovat nosnou raketu Starship.

Ta má být kompletně opakovaně použitelná a schopná unést posádku, náklad, palivo nebo modul pro přistání na jiné planetě.

Hvězdný vláček

Raketa Starship je stále ve výstavbě, první pokusný let má proběhnout na konci tohoto roku. SpaceX s ní má ale již velké plány. Měla by umožnit další objevování vesmíru a časem také Muskovu vysněnou kolonizaci Marsu.

Dalším aktuálním velkým projektem SpaceX je obrovská síť satelitů, známá pod názvem Starlink. Do příštího roku jich má být vypuštěno celkem 4 tisíce, zajistit mají mobilní a internetové připojení pro celý svět.

Už nyní jich po oběžné dráze krouží více než 3 tisíce, v noci je na obloze můžeme občas spatřit. Plánovaný konečný počet satelitů je ale ještě daleko vyšší, až 42 tisíc!

Další společnosti

Ač to tak možná nevypadá, Muskova SpaceX není ani zdaleka jedinou soukromou společností, zabývající se lety do vesmíru.

Největším rivalem je stále Boeing, který aktuálně vyvíjí vesmírnou loď, která by také vozila astronauty k ISS. O smlouvu na dovoz nákladu na ISS se SpaceX nějaký čas dělila s Orbital Sciences, se společností United Launch Alliance zase válčí o možnost zapojení se do vývoje vojenských technologií obrany.

V budoucnu by se potenciálním konkurentem mohla stát také společnost Blue Origin, patřící Jeffu Bezosovi (*1964), s nímž Musk také obvykle soupeří o titul nejbohatšího člověka na světě.

Kromě těchto větších společností se objevuje řada menších, které se chtějí soustředit na dovolené na oběžné dráze pro bohaté. Žádná z nich ale zatím není úspěšná.

Montáž rakety Falcon 1
Montáž rakety Falcon 1

Co bude dál?

Dobývání vesmíru je tak v plném proudu. SpaceX asi v nejbližší době nikdo o její vůdčí roli nepřipraví, přesto je díky množství podobných společností budoucnost letů do vesmíru zajištěna.

Velký prostor se pro všechny otevře v roce 2030, kdy přestane fungovat Mezinárodní vesmírná stanice. Zhruba o rok později už by měla havarovat do Pacifického oceánu. Kdo nebo co ji nahradí?

Pokud se splní Muskovy věštby, budeme během následujících desetiletí cestovat do vesmíru čím dál více a za méně peněz. Dostaneme se až na Mars?

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.space.com
Úvodní foto: wikipedia, Bruno Sanchez-Andrade Nuño, CC BY 2.0, FOTO 2: wikipedia, Official SpaceX Photos, CC0, FOTO 3: wikipedia, SpaceX, CC0, FOTO 4: wikipedia, Image courtesy of SpaceX, CC BY-SA 3.0
Související články
Věda a technika
Proč Kryštof Kolumbus špatně spočítal obvod Země?
I mistr tesař se utne. Splést se mohou i ti nejslavnější objevitelé. Výjimkou není ani Kryštof Kolumbus. Určitě z dějepisu víte, že v roce 1492 objevil Ameriku. Jeho plavba ale nebyla jednoduchá. Spletl se. Kdyby ale znal pravdu o tom, jak daleko jeho původní cil – Indie je, sebevražednou cestu by nepodnikl. Před výpravou Kryštof Kolumbus (1451‒1506) […]
Věda a technika
Virtuální lízátko: Jak vyrobit chuť bez chuti?
Soutěžící v televizním pořadu připraví třeba exotickou masovou směs. Na talíři to vypadá tak lákavě… Taky se vám sbíhají sliny? Proč nejde alespoň ochutnat? Už brzy to nebude žádný problém! V čem zatím virtuální realita trochu pokulhává za tou opravdovou? Nezahrnuje plně všech pět základních lidských smyslů, pohlcuje nás hlavně prostřednictvím zraku a sluchu. Neznamená […]
Věda a technika
Dokázali starověcí Číňané vytvořit vrty sršící oheň?
Ve starověku patří sůl k velkým vzácnostem. Rozhodně si s ní nemůžete dovolit plýtvat, protože patří k cenným surovinám. Někde se s ní dokonce platí. Má téměř cenu zlata jako ve známé pohádce. Možná si neumíte představit, jak obtížně se sůl tehdy získávala. V Číně odpařováním vody ze solných jezer. Jde o zdlouhavý a náročný proces s malou efektivitou. Proto čínský […]
Věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
reklama
záhady a tajemství
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
reklama
záhady a tajemství
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Karel IV. neudělal bez konzultace s astrology ani ránu
Nejvážněji ze všech panovníků českého středověku bere poselství hvězd český král a římský císař Karel IV. Jeho dvorní lékař a zároveň i astrolog v jedné osobě má spoustu práce. Ať už je třeba udělat cokoliv, hvězdy tomu musí být vždy správně nakloněny. „Je možno bez nadsázky říci, že astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při […]
Výbuch, který zpustošil Sibiř. Způsobil ho meteorit?
Ono se řekne pustý a prázdný vesmír. Je sice pravda, že na jeden krychlový metr kosmického prostoru čistě statisticky připadá jeden atom vodíku, jenže jsou okamžiky, kdy provoz ve vesmíru pořádně zhoustne. Kolize dvou těles sice mohou být zajímavým divadlem, avšak pouze za předpokladu, že se jich sami neúčastníme. V dlouhé historii naší planety se […]
Zničil alexandrijskou knihovnu Gaius Julius Caesar?
Patří mezi největší vzdělávací instituce starověku, s hlavní budovou o rozměrech fotbalového hřiště. Alexandrijská knihovna má shromažďovat kolem 700 000 rukopisných svitků. Ale jaký byl důvod jejího zániku, který je připisován ničivému požáru?! Nad střechami sněhobílých paláců se vznáší šedivý dým. Dusivý kouř se do Alexandrie valí z nedalekého přístavu. Mezitím se v ulicích města šikují formace římských legionářů. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz