Skip to content

Soumrak klasických solárních panelů? Čínan vynalezl o 80 % lehčí a ohebné

Tento článek je reklamním sdělením

Solární panely prošly zeštíhlovací kúrou. Naordinoval ji čínský vědec Zhengrong Shi, kterému přezdívají Sluneční král, protože díky solárním taškám získal pohádkovému bohatství. Nyní jeho tým přichází s novými solárními panely, které jsou neuvěřitelně flexibilní a o 80 % lehčí než ty klasické křemíkové. Shi tvrdí, že jde o největší inovaci v solární průmyslu za posledních 10 let. Má pravdu, nebo jde jen o nafouknutou bublinu?

Proč by mohly nové solární panely od základů překopat solární byznys? Revoluční solární tašky eArche jsou vyrobeny z ultralehkého a ultratenkého kompozitního materiálu. Podobná hmota se používá také v oknech letadel. Díky flexibilitě a nízké hmotnosti se dají tyto panely položit téměř kamkoli, protože instalace není omezena potřebou silné a pevné střešní konstrukce.

Nabízejí se plochy jako fasády budov, střechy vlakových a autobusových zastávek, ale i obyčejné zahradní pergoly. Tloušťka panelů od Slunečního krále dosahuje 2 až 3 milimetrů. Fantazii se meze nekladou, protože díky skvělé ohebnosti se solární tašky dokáží přizpůsobit rozličným tvarům. Cenově by klasická fotovoltaika i tašky eArche měly stát zhruba stejně. Úspory má zájemce o zelenou elektřinu ze slunce dosáhnout díky levnější a snadnější instalaci. Testovací provoz nových solárních panelů právě probíhá na třech místech v Austrálii.

foto a

Odborníci na energetiku se na novinku Slunečního krále dívají spíše skepticky. Upozorňují na to, že v současnosti nemáme k dispozici žádná konkrétní čísla pro posouzení výhodnosti projektu. Určitě stojí za zmínku, že Zhengrong Shi se sice stal prvním podnikatelem, který v solárním průmyslu vydělal miliardu dolarů, ale po raketovém úspěchu následoval stejně strmý pád. Jeho firma Suntech po více než 10 letech podnikání v roce 2013 musela vyhlásit bankrot. Ultralehké solární panely eArche budou prodávat dvě nové společnosti SunMan (čínský trh) a Energus (australský trh).

O inovacích v oblasti solárních panelů slýcháme čas od času pořád, ale jejich realizace zatím trochu pokulhává. Na trhu se stále čeká na solární články tvořené z nanovláken i fotovoltaické fólie, které by šly vytisknout podobně jako papír z inkoustové tiskárny.

V dohledné budoucnosti tedy s žádnými přelomovými solárními články ještě počítat nemůžeme. Než čekat na Godota, vyplatí se jednat, dokud je železo i křemíkové články žhavé. Na zájemce o instalaci domácí fotovoltaické elektrárny v ČR čeká dotace ve výši 35 až 100 tisíc korun v rámci programu Nová zelená úsporám. Nemusíte se hroutit z představy hory papírování, ani vleklé montáže, kdy budete mít rozkopaný celý dům. Instalace většinou zabere 1 až 3 dny a vyřízení dotační žádosti často obstarává firma, která vám solární panely prodává.

Více článků naleznete na portálu elektřina.cz

Foto: Sunman Energy Facebook
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …