Domů     Kam mizí letadla? 5 x piloti, po kterých se slehla zem!
Kam mizí letadla? 5 x piloti, po kterých se slehla zem!
2.10.2017

Beze stopy zmizely. Některá se našla, další jsou stále zahalená tajemstvím. Jak je v dnešní době možné, že letadla i s posádkou zmizí? 

Záhada stará 80 let – Zmizení Amelie Earhartové

Datum: 2. července 1937

Počet osob: 2

Osudná cesta kolem světa

V roce 1937 se Amelie Earhartová spolu se svým navigátorem Fredem Noonem vydala na plánovanou cestu kolem světa. Letadlo odstartovalo z Kalifornie a vydalo se směrem k Jižní Americe. Přeletělo Afriku, jihovýchodní Asii a Novou Guineu.

Do cíle jim s plánovaným přistáním na Howlandově ostrově zbývalo posledních 11 tisíc kilometrů. Mohlo jít o únavu, špatné počasí nebo chyby v navigaci, když se letoun zřítil do Tichého oceánu.

Pustý ostrov nebo japonské zajetí

Podle některých konspiračních teorií měli letce zajmout japonští vojáci. To údajně dokládá i nedávno nalezená fotografie, která naznačuje, že Earhartová zřícení přežila a zemřela až v japonském zajetí.

Pravděpodobnější teorie ale podle vědců je, že letadlo spadlo poblíž atolu Nikumaroro, kde oba zemřeli žízní.

Osudná cesta kolem světa. Přežila nebo se stala japonskou zajatkyní?
Osudná cesta kolem světa. Přežila nebo se stala japonskou zajatkyní?

Mohli být zachráněni?

Již během pátrání nad ostrovem přeletělo letadlo, kdy pilot hlásil „stopy po nedávném osídlení“. Trosečníky ale neviděl a dál nepátral.

Při dalším zkoumání v roce 1940 záchranáři nalezli hrob s kostrou, zip z letecké bundy, zbytek dámské boty nebo krabičku od krému proti pihám. Odborníci tvrdí, že pokud by pátrání probíhalo pečlivěji, mohla být Amelie Earhartová zachráněna.

Let č. 19 – Ztracen v Bermudském trojúhelníku

Datum: 5. prosince 1945

Počet osob: 14

Rutinní odhazování bomb

Bylo jasné počasí a očekával se klasický výcvikový den. Na nebe se v roce 1945 vydala pětice torpédových bombardérů, která i se svými piloty zmizela v oblasti bermudského trojúhelníku. Stroje odstartovaly k cvičnému bombardovacímu letu ze základny na Floridě.

Kompasy jsou mimo provoz!

Vše šlo podle plánů až do chvíle, kdy se prudce zhoršila viditelnost, a začaly problémy s palubními přístroji. Piloti začali vysílat nouzový signál, že se ztratili. Oba kompasy byly totiž mimo provoz a nešly ani měnit frekvence.

Hlášení se stávala čím dál chmurnější a nejasnější. Poté se vysílačky letadel navždy odmlčely.

Letadla, ztracená v roce 1945, nebyla jediná, která zmizela beze stopy.
Letadla, ztracená v roce 1945, nebyla jediná, která zmizela beze stopy.

Proč nikdo nic nenašel

Do hledání se zapojily dva letouny PBM Marinet, jeden z nich se však také ztratil. Záchranná akce trvala 5 dní, nenašla se ani letka, ani Mariner. Po letce se ale nikdy nepřestalo pátrat.

Vláda uvedla jako příčinu pádu letadla ztrátu orientace velitele letky, odborníkům se zdá ale podezřelé, že si ani jeden pilot ve skupině navigačního omylu nevšiml.

Létající tygr 739

Datum: 16. března 1962

Počet osob: 107

Problémy se strojem

Vojenské letadlo 739 letící z Kalifornie do jihovietnamského Saigonu zmizelo v březnu 1962 zcela beze stopy. I když měl stroj problémy s motory, nic nenasvědčovalo tomu, že by měly přijít nějaké potíže.

Nenašla se těla ani trosky

Pátrání po letadle probíhalo 8 dnů. Nenašel se ani zbytek trosek, ani těl obětí. Problém při hledání spočíval především v hloubce, ale i v tom, že oblast nebyla nijak pokrytá radarem.

Navíc se letadlo odchýlilo od správného kurzu a požadovalo změnu letové hladiny. Všechny okolnosti nasvědčují tomu, že se muselo stát něco rychlého a ničivého. Armáda povolala na záchranu stroje přes 1300 mužů, ale marně.

Stroj se čtyřicetimetrovým rozpětím křídel zmizel beze stopy i se 107 lidmi na palubě.
Stroj se čtyřicetimetrovým rozpětím křídel zmizel beze stopy i se 107 lidmi na palubě.

Tajemné světlo nad oceánem

Jediné svědectví podala liberijská loď, která v době zmizení viděla na obloze pozoruhodně jasná světla s ohlušující explozí. Když ale k místu dorazila, nic nenašla. Podle některých spekulací bylo letadlo sestřeleno.

Je podivuhodné, že ve stejný den havaroval ještě jeden letoun společnosti Flying Tiger Line, který vezl vojenský náklad. Letadlo havarovalo na Aleutských ostrovech a zcela shořelo i s nákladem.

Frederick Valentich – unesený mimozemšťany?

Datum: 21. října 1978

Počet osob: 1

Nadšenec paranormálních jevů

Není to nejznámější případ ztracení, ale o to je zajímavější. Australský pilot Frederick Valentich odletěl ve své Cessně na rutinní let s nákladem k ostrovu Tasmánie. Nikdy tam ale nedoletěl. Podle svého otce věřil na mimozemský život a bál se jejich útoků. To mělo možná vliv na jeho poslední slova.

To není letadlo!

Takový byl poslední výkřik dvacetiletého mladíka, když letěl nad Bassovým průlivem. Už předtím posílal do řídícího střediska jednu zvláštní zprávu za druhou. Dle záznamu ho pronásledovala podivná světla.

Objekt se pohyboval neuvěřitelnou rychlostí a měnil směr tak rychle, že nemohlo jít o žádný známý stroj. „Blíží se od východu. Zdá se, že se mnou hraje nějakou hru. Přeletělo nade mnou dvakrát, třikrát. Rychlost nemohu odhadnout,“ hlásil Valentich.

Viděl opravdu Frederick Valentich mimozemský stroj?
Viděl opravdu Frederick Valentich mimozemský stroj?

(Ne)důvěryhodný svědek

O podivuhodném jevu přinesl svědectví farmář z australského města Adelaide. Podle něj byl objekt velký minimálně 30 metrů. Bok talíře prý viděl zaklesnutý do trupu Cessny, ze které unikal olej.

Podle oficiálního vyšetřování ale Valentich ztroskotal, protože byl dezorientovaný. Mohl si splést odraz ve vodě s jiným letadlem. Podle některých spekulací také mohl Valentich zinscenovat své vlastní zmizení.

Malajsijské letadlo MH 370

Datum: 8. března 2014

Počet osob: 239

Nic nenasvědčovalo problémům

Kam zmizelo letadlo MH370 letící z Kuala Lumpur do Pekingu? Na tuto otázku stále ještě neznáme odpověď.  Nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k problémům.

Po klidných 41 minutách došlo ke ztrátě kontaktu mezi letadlem a řídícím střediskem a stroj se za nejasných důvodů odchýlil od plánované dráhy letu a záhadně zmizel.

Stále se předpokládá se, že se boeing zřítil v jižní části Indického oceánu západně od pobřeží Austrálie. Podle konspiračních teorií je možné, že letadlo sestřelili.

Zmizení MH 370 je dodnes zahaleno tajemstvím.
Zmizení MH 370 je dodnes zahaleno tajemstvím.

Huhlání v mikrofonu

Po ztrátě spojení se později pokusil kapitán jiného letadla o radiové spojení, které se mu sice podařilo, ale uslyšel jen jakési huhlání a praskání statické elektřiny. To byl poslední kontakt s posádkou.

Podle záznamů se letoun vychýlil ze své trasy, otočil se prudce na západ a zvýšil letovou hladinu. Naposledy byl zachycen radarem nad Malackým průlivem.

Příčina havárie je stále nejasná, mohlo jít ale záměrný čin, závažnou poruchu nebo událost, která piloty donutila ke změně směru. Záhadou je, že i den po zmizení letadla stále vyzváněly některé mobilní telefony cestujících. Spekuluje se i o možnosti, že za zmizením stojí některý z pilotů.

Foto: Shutterstock.org, wikimedia.org
Související články
Historie
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Historie
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Historie
Sežrali slavného francouzského objevitele domorodci?
Na širé moře Verrazzano vyplouvá na podzim roku 1523 se čtyřmi loděmi. 17. ledna 1524 však u mysu Fear v dnešní Severní Karolíně přistane jenom Dauphine, další dvě plavidla zničila bouře, třetí potopili Španělé. Mořeplavec Giovanni da Verrazzano (1485–1528) pluje do Nového Světa z pověření francouzského krále Františka I. (1494–1547), který by si z nově objevených zemích […]
Historie
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí […]
reklama
věda a technika
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi […]
Neobvykle hladová černá díra
Přibližně dvanáct miliard světelných let od nás se nachází neobvykle hladová černá díra. Každý den v ní zmizí vesmírný materiál odpovídající prý přibližně polovině našeho Slunce. Byla objevena teprve poměrně nedávno… Z historie černých děr Černé díře se říká černá, protože její gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Existence černých děr byla […]
Přelstěte svůj zrak! Jak funguje dírkový efekt?
Chroupete někdy u televize slané krekry s dírkami? Zkuste si dát dva před oči… a stane se kouzlo! Obraz uvidíte mnohem ostřejší než předtím, a dost možná i odložíte brýle! Sušenky po ruce nemáte? Nevadí, zkuste třeba cedník či cokoliv jiného s malými otvory (nebo alespoň s jedním). Výsledek bude stejný! Samozřejmě nejde o žádné […]
historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Těhotenství z moči dokázaly odhalit už starověké Egypťanky
Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.   Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na […]
100 let od smrti Franze Kafky: Co napsal, to spálil!
Prsty na nohou se zbarvují do temně fialova. Už se neuzdraví. Skousne ret, aby překoval bolest. Teploty se blíží téměř k nule a jeho rodiče nemají na boty. Vykročí k další vsi. Prodává sponky i mašličky, aby přilepšil rodinnému rozpočtu…   Chlapec se jmenuje Hermann Kafka (1852–1931) a časem se vypracuje na movitého podnikatele. Psát […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických