Domů     Kam mizí letadla? 5 x piloti, po kterých se slehla zem!
Kam mizí letadla? 5 x piloti, po kterých se slehla zem!
2.10.2017

Beze stopy zmizely. Některá se našla, další jsou stále zahalená tajemstvím. Jak je v dnešní době možné, že letadla i s posádkou zmizí? 

Záhada stará 80 let – Zmizení Amelie Earhartové

Datum: 2. července 1937

Počet osob: 2

Osudná cesta kolem světa

V roce 1937 se Amelie Earhartová spolu se svým navigátorem Fredem Noonem vydala na plánovanou cestu kolem světa. Letadlo odstartovalo z Kalifornie a vydalo se směrem k Jižní Americe. Přeletělo Afriku, jihovýchodní Asii a Novou Guineu.

Do cíle jim s plánovaným přistáním na Howlandově ostrově zbývalo posledních 11 tisíc kilometrů. Mohlo jít o únavu, špatné počasí nebo chyby v navigaci, když se letoun zřítil do Tichého oceánu.

Pustý ostrov nebo japonské zajetí

Podle některých konspiračních teorií měli letce zajmout japonští vojáci. To údajně dokládá i nedávno nalezená fotografie, která naznačuje, že Earhartová zřícení přežila a zemřela až v japonském zajetí.

Pravděpodobnější teorie ale podle vědců je, že letadlo spadlo poblíž atolu Nikumaroro, kde oba zemřeli žízní.

Osudná cesta kolem světa. Přežila nebo se stala japonskou zajatkyní?
Osudná cesta kolem světa. Přežila nebo se stala japonskou zajatkyní?

Mohli být zachráněni?

Již během pátrání nad ostrovem přeletělo letadlo, kdy pilot hlásil „stopy po nedávném osídlení“. Trosečníky ale neviděl a dál nepátral.

Při dalším zkoumání v roce 1940 záchranáři nalezli hrob s kostrou, zip z letecké bundy, zbytek dámské boty nebo krabičku od krému proti pihám. Odborníci tvrdí, že pokud by pátrání probíhalo pečlivěji, mohla být Amelie Earhartová zachráněna.

Let č. 19 – Ztracen v Bermudském trojúhelníku

Datum: 5. prosince 1945

Počet osob: 14

Rutinní odhazování bomb

Bylo jasné počasí a očekával se klasický výcvikový den. Na nebe se v roce 1945 vydala pětice torpédových bombardérů, která i se svými piloty zmizela v oblasti bermudského trojúhelníku. Stroje odstartovaly k cvičnému bombardovacímu letu ze základny na Floridě.

Kompasy jsou mimo provoz!

Vše šlo podle plánů až do chvíle, kdy se prudce zhoršila viditelnost, a začaly problémy s palubními přístroji. Piloti začali vysílat nouzový signál, že se ztratili. Oba kompasy byly totiž mimo provoz a nešly ani měnit frekvence.

Hlášení se stávala čím dál chmurnější a nejasnější. Poté se vysílačky letadel navždy odmlčely.

Letadla, ztracená v roce 1945, nebyla jediná, která zmizela beze stopy.
Letadla, ztracená v roce 1945, nebyla jediná, která zmizela beze stopy.

Proč nikdo nic nenašel

Do hledání se zapojily dva letouny PBM Marinet, jeden z nich se však také ztratil. Záchranná akce trvala 5 dní, nenašla se ani letka, ani Mariner. Po letce se ale nikdy nepřestalo pátrat.

Vláda uvedla jako příčinu pádu letadla ztrátu orientace velitele letky, odborníkům se zdá ale podezřelé, že si ani jeden pilot ve skupině navigačního omylu nevšiml.

Létající tygr 739

Datum: 16. března 1962

Počet osob: 107

Problémy se strojem

Vojenské letadlo 739 letící z Kalifornie do jihovietnamského Saigonu zmizelo v březnu 1962 zcela beze stopy. I když měl stroj problémy s motory, nic nenasvědčovalo tomu, že by měly přijít nějaké potíže.

Nenašla se těla ani trosky

Pátrání po letadle probíhalo 8 dnů. Nenašel se ani zbytek trosek, ani těl obětí. Problém při hledání spočíval především v hloubce, ale i v tom, že oblast nebyla nijak pokrytá radarem.

Navíc se letadlo odchýlilo od správného kurzu a požadovalo změnu letové hladiny. Všechny okolnosti nasvědčují tomu, že se muselo stát něco rychlého a ničivého. Armáda povolala na záchranu stroje přes 1300 mužů, ale marně.

Stroj se čtyřicetimetrovým rozpětím křídel zmizel beze stopy i se 107 lidmi na palubě.
Stroj se čtyřicetimetrovým rozpětím křídel zmizel beze stopy i se 107 lidmi na palubě.

Tajemné světlo nad oceánem

Jediné svědectví podala liberijská loď, která v době zmizení viděla na obloze pozoruhodně jasná světla s ohlušující explozí. Když ale k místu dorazila, nic nenašla. Podle některých spekulací bylo letadlo sestřeleno.

Je podivuhodné, že ve stejný den havaroval ještě jeden letoun společnosti Flying Tiger Line, který vezl vojenský náklad. Letadlo havarovalo na Aleutských ostrovech a zcela shořelo i s nákladem.

Frederick Valentich – unesený mimozemšťany?

Datum: 21. října 1978

Počet osob: 1

Nadšenec paranormálních jevů

Není to nejznámější případ ztracení, ale o to je zajímavější. Australský pilot Frederick Valentich odletěl ve své Cessně na rutinní let s nákladem k ostrovu Tasmánie. Nikdy tam ale nedoletěl. Podle svého otce věřil na mimozemský život a bál se jejich útoků. To mělo možná vliv na jeho poslední slova.

To není letadlo!

Takový byl poslední výkřik dvacetiletého mladíka, když letěl nad Bassovým průlivem. Už předtím posílal do řídícího střediska jednu zvláštní zprávu za druhou. Dle záznamu ho pronásledovala podivná světla.

Objekt se pohyboval neuvěřitelnou rychlostí a měnil směr tak rychle, že nemohlo jít o žádný známý stroj. „Blíží se od východu. Zdá se, že se mnou hraje nějakou hru. Přeletělo nade mnou dvakrát, třikrát. Rychlost nemohu odhadnout,“ hlásil Valentich.

Viděl opravdu Frederick Valentich mimozemský stroj?
Viděl opravdu Frederick Valentich mimozemský stroj?

(Ne)důvěryhodný svědek

O podivuhodném jevu přinesl svědectví farmář z australského města Adelaide. Podle něj byl objekt velký minimálně 30 metrů. Bok talíře prý viděl zaklesnutý do trupu Cessny, ze které unikal olej.

Podle oficiálního vyšetřování ale Valentich ztroskotal, protože byl dezorientovaný. Mohl si splést odraz ve vodě s jiným letadlem. Podle některých spekulací také mohl Valentich zinscenovat své vlastní zmizení.

Malajsijské letadlo MH 370

Datum: 8. března 2014

Počet osob: 239

Nic nenasvědčovalo problémům

Kam zmizelo letadlo MH370 letící z Kuala Lumpur do Pekingu? Na tuto otázku stále ještě neznáme odpověď.  Nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k problémům.

Po klidných 41 minutách došlo ke ztrátě kontaktu mezi letadlem a řídícím střediskem a stroj se za nejasných důvodů odchýlil od plánované dráhy letu a záhadně zmizel.

Stále se předpokládá se, že se boeing zřítil v jižní části Indického oceánu západně od pobřeží Austrálie. Podle konspiračních teorií je možné, že letadlo sestřelili.

Zmizení MH 370 je dodnes zahaleno tajemstvím.
Zmizení MH 370 je dodnes zahaleno tajemstvím.

Huhlání v mikrofonu

Po ztrátě spojení se později pokusil kapitán jiného letadla o radiové spojení, které se mu sice podařilo, ale uslyšel jen jakési huhlání a praskání statické elektřiny. To byl poslední kontakt s posádkou.

Podle záznamů se letoun vychýlil ze své trasy, otočil se prudce na západ a zvýšil letovou hladinu. Naposledy byl zachycen radarem nad Malackým průlivem.

Příčina havárie je stále nejasná, mohlo jít ale záměrný čin, závažnou poruchu nebo událost, která piloty donutila ke změně směru. Záhadou je, že i den po zmizení letadla stále vyzváněly některé mobilní telefony cestujících. Spekuluje se i o možnosti, že za zmizením stojí některý z pilotů.

Foto: Shutterstock.org, wikimedia.org
reklama
Související články
Historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Historie
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Historie
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
Historie
Masakr římských legií se odehrál v dolnosaském pohoří
„Vare, Vare, vrať mi mé legie,“ volá zoufale císař Octavianus Augustus, když do Říma dorazí zprávy o kruté porážce římských legií v Teutoburském lese roku 9 n. l. Bije přitom hlavou o zeď. „Roztrhl si roucho a hluboce truchlil. Po několik měsíců si neholil vlasy a nestříhal vousy,“ líčí císařův stav historik Suetonius. Krutý debakl přiměje […]
reklama
historie
Ztracení princové uprostřed války růží: Skončí jejich životy v obávaném Toweru?
Venku panuje parno, dělníci v blízkosti Westminsterského opatství ale musí pokračovat v práci. Jeden z nich narazí na zvláštní dřevěnou bednu, která se nachází v třímetrové hloubce. Nález v sobě neukrývá zlato, ale kosti a možná pěkně cenné! Nový anglický panovník Karel III. (*1948) si získává obdiv historiků, povolí jim totiž přístup do královské krypty. […]
Krušný osud knížete Jaromíra: Probodnut při velké potřebě!
Promrzlý Přemyslovec Jaromír (?–1035) sedí v místnůstce, o které se bude jednou říkat, že „i císař pán tam musí chodit pěšky.“ Je mu kolem 60 let, místo očí zejí dva důlky, jako malého ho vykastrují a projde si dlouhým vězněním…   Na jeden lidský život až příliš krutostí. Ta nejhorší ho teprve čeká. Knížecího trůnu […]
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří […]
Král valčíků se málem stal knihařem
Malý Johann Strauss starší (1804–1849) fascinovaně hledí na housle, jež svírá v ruce romský hudebník, hrající v jejich hospodě U Dobrého pastýře na vídeňské periferii v Leopoldstadtu. Kapely tu muzicírují den co den, někdy třeba jenom za porci guláše. Právě ony vytvářejí atmosféru vídeňských krčem. K Pastýři chodí řada spisovatelů i skladatel Wenzel Müller (1767–1835) se svým textařem. […]
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou