Skip to content

Šokující historie: Když malá jiskra způsobí výbuch síly atomové pumy…

Neděle čtvrtého června roku 1989 se do ruských dějin zapsala tragickým písmem. V noci ve čtvrt na dvě místního času se nedaleko Ufy na dvojkolejné železniční trati setkaly dva vlaky.

Na tom by nebylo nic zvláštního ani nebezpečného, kdyby se poblíž kolejí nehromadil plyn, který unikal z kolem vedoucího plynovodu. Jiskra od vlaku bohužel našla svůj cíl a následná síla exploze byla srovnatelná s výbuchem atomové bomby nad Hirošimou.

Baškorstánské město Ufa , u něhož k neštěstí došlo.

Plyn z plynovodu unikal již nějakou dobu, na což upozorňovali i místní obyvatelé. Odpovědní pracovníci však nad tím mávli rukou a naopak v plynovodu ještě zvýšili tlak.

Informace o tragédii v dobových novinách z 5. června 1989.

Následná detonace rozbíjela okna ještě ve vzdálenosti 10 kilometrů a požár zachvátil oblast o rozloze 84 fotbalových hřišť. Plameny byly viditelné 100 kilometrů od epicentra výbuchu.

Vojáci na místě neštěstí.

Exploze připravila o život 575 lidí. Havárie byla o to tragičtější, že velkou část obětí tvořily děti, které mířily k Černému moři. V následném soudním procesu pak padly spíše směšné tresty, ten nejvyšší zněl dva roky vězení…

Foto: bashny, firewiseconsulting, wikipedia. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem 21. století.
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …