Skip to content

Co se děje po smrti: Od posledního výdechu ke hromádce kostí

Co se stane s tělem, které život definitivně opustí? Rozjetý stroj se zastavuje pomalu a pozvolna, ale nakonec zůstanou jen kosti.

Rozklad začíná pár minut poté, co mozek a srdce kapitulují. Bez kyslíku se v buňkách hromadí odpadní produkty, spouští se autolýza, kdy se do díla dávají trávicí enzymy. Svaly se uvolní (proto mají lidé po smrti v obličeji tak pokojný výraz), krev stéká do spodní části těla.

Tělesná teplota klesá přibližně o stupeň za hodinu a během 24 hodin se přizpůsobí okolí. Není tedy vždy nutně studené. Pokud leží v místě s teplotou vyšší, než je ta tělesná, bude dokonce teplejší. Pokud s tělem nikdo nemanipuluje, nastupuje během 3 až 6 hodin svalová ztuhlost, způsobená gelovatěním cytoplazmy buněk a v důsledku autolytických a hnilobných změn během dalších 3 dnů opět mizí.

Kůže se stahuje, což vyvolává mylný dojem, že vousy a nehty ještě rostou.

Pět fází rozkladu těla. Od posledního výdechu po hromádku kostí

Nakonec zbydou jen kosti

V tu dobu už nastupují čety těch, kteří se o tělo mají postarat. Nahoře mouchy, které kladou vejce, z nichž se po několika hodinách líhnou larvy živící se tuky a proteiny ve tkáních. Uvnitř bakterie a tzv.

cukrové plísně, které jsou v těle i za života (bakterie třeba v trávicím traktu, plísně na sliznicích a na kůži), ale drží je na uzdě imunitní systém. Svou činností tělo rozkládají, dochází ke ztrátě hmotnosti.

V teplém počasí, kdy je tělo plné larev, to může být i kilogram denně. Kůže černá a křehne, maso „vodnatí“, vznikající plyny nafukují břišní dutinu až do okamžiku, kdy praskne. Rozklad se zrychluje, až zůstane jen kůže, kosti a některé tuhé a ztuhlé části těla.

Začíná proces mumifikace, čili vysoušení tkání. Až skončí, nebude na těle ani stopa po měkkých tkáních. Nakonec dochází k rozrušení chrupavek žeber a celkovému obnažení kostí.

Nakonec zbudou jen kosti.

Jak dlouho to trvá?

Rychlost rozkladu je dána mnoha faktory. Kde tělo leží, na roční době a teplotě okolí, na kondici a váze. V našich zeměpisných šířkách dochází při pohřbu do země za 6 až 12 měsíců k rozpadu měkkých částí těla a celý proces je pak ukončen zhruba za 10 let.

Na vlhkém a teplém místě však může vše proběhnout během jediného měsíce.

Proto vědci přepočítávají proces rozkladu na tzv. stupňodny, kterými lze sjednotit rychlost rozkladu na základě konkrétních podmínek. Měřeno tímto způsobem, trvá rozklad od okamžiku smrti po kostru 1250 dnů.

Foto: New Zealand Geographic, dailymedicalcases.net, Pinterest, Youtube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …