Skip to content

Hvězda showbyznysu: Trpaslík Tom bavil královny a prohýřil miliony

„Od pěti měsíců nevyrostl ani o kousek,“ stěžuje si v roce 1839 bridgeportský truhlář Stratton lékaři. Ten prohlédne jeho ročního syna a pokrčí rameny. „Zůstane navždy malinký,“ vyřkne nad chlapcem krutý ortel.

Doktor má pravdu. Uplynou tři roky a Charles Sherwood Stratton (1838 – 1883) váží i měří stejně jako v necelém půlroce, sedm kilogramů a 63 centimetrů. Rodiče ovšem netuší, že malá výška zajistí jejich synovi závratnou kariéru.

Do amerického Bridgeportu totiž v roce 1842 zavítá Phineas Taylor Barnum (1810 – 1891), majitel podivného muzea lidských zrůd. Jakmile se doslechne o trpaslíkovi, vycítí dobrý obchod. „Ze začátku se mnou nechtěl mluvit, neboť byl neuvěřitelně ostýchavý, ale po chvíli přemlouvání se rozhovořil,“ vzpomíná Barnum později na první setkání s malým Charliem.

Charles Sherwood Stratton neroste. Měří pouhých 63 centimetrů.

Rytíř Paleček „Rád bych na zkoušku angažoval vašeho syna za plat 3 dolary (v současnosti by odpovídaly cca 70 dolarům) týdně,“ přesvědčuje jeho rodiče. Ti přikývnou a chlapec se učí tančit a zpívat. V listopadu roku 1843 už visí na newyorských nárožích plakáty, které zvou do Amerického muzea na vystoupení jedenáctiletého trpaslíka Toma Thumba (v překladu Tom Paleček podle pohádky o rytíři na dvoře krále Artuše).

Aby Barnum lidi přesvědčil, že malý chlapec je opravdu trpaslík, pro jistotu ho vydává za staršího. Před prvním představením navíc nelení a obejde s Tomem na ramenou všechny redakce newyorských novin.

O publicitu má postaráno.

Phineas Taylor Barnum angažuje trpaslíka do svého muzea lidských zrůd a vydělává na něm tučné peníze.

Velký strach z malého pudla Tom na jevišti exceluje a Amerika šílí z nové hvězdy. Charlie s Phineasem ale chtějí zkusit štěstí i v Evropě. Jenže když v únoru 1844 přistanou v anglickém Liverpoolu, přichází zklamání.

„Obvyklá cena za podívanou na obry a trpaslíky u nás činí jednu penci (dnes 0,24 libry – pozn. red.),“ vysvětlují jim Angličané. „Tak málo,“ zoufá si Phineas, ale přesto se nevzdává. A dělá dobře. Jejich představení uvidí baronka Rothschildová s přáteli a krátce na to přichází i pozvání do Buckinghamského paláce.

Všichni včetně královny Viktorie (1819 – 1901) se při představení výborně baví. Nejvíc je nadchne, jak se Tom bojí štěkajícího královnina pudla.

Trpasličí slečnu Lavinii Warrenovou si Charles začne hned namlouvat.

Chybí jenom láska Paleček sklízí další úspěchy. Stává se miláčkem francouzského krále Ludvíka Filipa (1773 – 1850) i španělské královny Isabely II. (1830 – 1904). V roce 1862 je mu 24 let a má všechno, co si přál.

Slávu, majetek, čistokrevné koně i jachtu. Chybí mu jenom láska. I to se ale brzy změní. U Barnuma se Paleček seznamuje s trpasličím přírůstkem v jeho muzeu, 21letou Lavinií Warrenovou (1841 – 1919), vysokou 81 centimetrů.

Když se dozví, že se Lavinie chystá na turné do Evropy, s námluvami neváhá.

Dívku svého srdce si trpaslík odvede v únoru 1863 k oltáři.

Chovají cizí miminko „Chtěla byste, abych vás doprovázel?“ ptá se bez rozpaků. Dívka souhlasí a jemu stoupne odvaha: „Naše cesta by byla příjemnější, kdybychom byli oddáni,“ navrhne. „To je špatný žert,“ zčervená Lavinie. Tom ji ale přesvědčí, že svá slova myslí vážně. Sotva se ujistí, že souhlasí i její rodina, odvede si dívku 10. února 1863 k oltáři.

Když se páru nedaří mít dítě, Barnum hned vymyslí reklamní trik. Sežene miminko, které vydává ho za jejich potomka, a diváci se hrnou ještě víc. Tom sice vydělává miliony, ale většinu z nich prohýří. Když v roce 1863 umírá na mrtvici, Lavinii zbude jenom 16 tisíc dolarů.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …