Domů     Smrtící dávka! Pozor na jablka i na čokoládu!
Smrtící dávka! Pozor na jablka i na čokoládu!
26.6.2021

Již proslulý švýcarský lékař Paracelsus (1493-1541) před pěti sty lety varuje: „Všechno na světě je jedovaté! Záleží pouze na dávce…“

A výjimkou nejsou ani ty neobyčejnější věci okolo nás!

3 lžíce soli

Chce to trochu přisolit? Nezapomeňte, že doporučená denní dávka soli je pro člověka vážícího 70 kg maximálně 5 – 6 gramů. A z toho jsou zhruba 4 gramy v běžných potravinách ještě předtím, než při vaření nebo u stolu vezmete do ruky slánku!

Škodnou je v kuchyňské soli neboli chloridu sodném především sodík (ve 2,5 g soli je ho celý gram), který při nadměrné koncentraci zadržuje vodu v těle.

Tím stoupá krevní tlak, srdce je přetížené, nestíhají ani ledviny a v těle se tak začnou ukládat škodlivé odpadní látky.

Absolutní kolaps metabolismu nastane ve chvíli, kdy sníte naráz asi 3 gramy chloridu sodného na jeden kilogram tělesné dávky. Dospělého tedy mohou zabít asi 3 polévkové lžíce soli, dítě jediná!

Předávkování solí se projeví nejprve žízní a nevolností. Končí to i krvácením do mozku! Foto: moritz320 / Pixabay.
Předávkování solí se projeví nejprve žízní a nevolností. Končí to i krvácením do mozku! Foto: moritz320 / Pixabay.

118 šálků kávy

Prospěšnost či škodlivost černého nápoje je stále sporná. U pátého šálku za den už mnozí zdvihají varovný prst, na druhou stranu smrtelně se předávkovat kávou tak snadné není.

Pro průměrného dospělého může být fatální dávkou 15 až 18 gramů kofeinu zkonzumovaného během krátké doby. A to je v přepočtu na kávu asi 25 až 30 litrů, takže už byste v první řadě zemřeli na předávkování vodou!

Celá kávová zrnka asi kousat nebudete, takže smrt z kofeinu může nastat spíše při nitrožilním podání nebo po požití kofeinových tablet.

Tělo se naštěstí proti kofeinu umí bránit a už zhruba při desetině smrtelného množství vysílá varovní signály – mohutně vám buší srdce nebo třeba začnete zvracet.

Na někoho kofein téměř žádný efekt nemá. Jiného však může velmi snadno zabít. Foto: eliasfalla / Pixabay.
Na někoho kofein téměř žádný efekt nemá. Jiného však může velmi snadno zabít. Foto: eliasfalla / Pixabay.

7 litrů vody

Když nebudete pít žádnou vodu, brzy zemřete. Když jí však vypijete moc najednou, může vás smrt potkat mnohem dříve!

Příliš vody vám vyplaví z těla důležité minerály, především onen zrádný sodík, který je ve správné míře velmi důležitý pro udržení osmotické rovnováhy těla. Nastane stav zvaný hyponatremie (nadbytek vody), který má paradoxně podobné příznaky jako dehydratace.

Nedostatečné množství sodíkových iontů se projeví nevolností, únavou a zmateností. Když už se však voda nahromadí v mozku a plicích, dojde k selhání dýchání a ke smrti.

Když chce v roce 2007 28letá Američanka Jennifer Strangeová zvítězit v rozhlasové soutěži vypitím 10 litrů vody, zemře už po sedmém!

420 kostek cukru

Potraviny plné cukru nás zabíjejí dlouhodobě – způsobují řadu závažných chorob. Pokud byste snad chtěli tuto smrt urychlit, vynásobte svou váhu 30 gramy a tolik si dopřejte tzv. bílého jedu.

Pro průměrného dospělého by to ale znamenalo zbaštit na posezení více než 2 kg cukru, což zrovna jednoduchý způsob sebevraždy asi není. Co by se však stalo, kdybyste množství odpovídající asi 420 kostkám opravdu snědli?

Játra nezvládnou zpracovávat takové množství glukózy, ochabne svalstvo, střeva vypoví funkci, srdeční rytmus začne kolísat a můžete i oslepnout. Když k tomu i ledviny fatálně selžou, jiná cesta už není…

Kolik cukru už tělo nemá šanci přežít? Záleží na vaší hmotnosti, kondici i genech. Foto: pasja1000 / Pixabay.
Kolik cukru už tělo nemá šanci přežít? Záleží na vaší hmotnosti, kondici i genech. Foto: pasja1000 / Pixabay.

13 tub zubní pasty

Zubní pasty mají často podobné příchuti jako jídlo. A některé jsou i docela dobré. Nebylo by tedy lepší si je vychutnat, než si zbytečně po čistění zubů vyplachovat ústa? To by v pastách nesměl být fluorid sodný.

V rozumné míře je sice prospěšný zubům, ovšem když se začne v organismu hromadit, dokáže být velmi nepříjemným jedem!

Každý to má samozřejmě jinak, ovšem zhruba 32 až 60 miligramů fluoridu na kilogram tělesné váhy už může být smrtelnou dávkou.

Kolik je to v přepočtu na zubní pasty? V té pro dospělé smí být až 0,15 % fluoridu, což při běžné 75 ml pastě dělá asi 168 miligramů. Člověku vážícímu okolo 70 kg by tak ke smrti stačilo asi 13 tub!

Může však stačit i jediná – v roce 2019 zemře 11letá Denise z Kalifornie po jediném čistění zubů pastou, ovšem spíš kvůli vzácné alergické reakci.

Některé zubní pasty mají lákavé příchutě. Místo svačiny si je však nedávejte! Foto: Bru-nO / Pixabay.
Některé zubní pasty mají lákavé příchutě. Místo svačiny si je však nedávejte! Foto: Bru-nO / Pixabay.

18 jablek

Neděste se. Pokud zvládnete posvačit celých 18 jablek, pravděpodobně to přežijete. Kdybyste ale z oněch osmnácti jablek vyndali zrníčka, rozmačkali je na drť a tu pořádně rozžvýkali a spolkli, budete mít skutečně namále!

Jablečná zrníčka obsahují amygdalin (vitamín B17), který se poté v těle přemění na kyanovodík. A ten je velmi toxický, protože zabraňuje buňkám efektivně využívat kyslík. Smrt pak může nastat velmi rychle!

Jablka navíc nejsou jediná, amygdalin obsahují i pecky meruněk, broskví či třešní. U nich se údajně můžete kyanidem přiotrávit už po konzumaci více než tří kusů! Rozkousat třešňové pecky už je však naštěstí složitější.

100 tabulek čokolády

Čokoládu si někdy dáváme „na nervy“ někdy na lepší soustředění, a jejím zázračným účinkům věříme hlavně díky obsahu theobrominu. Látka příbuzná kofeinu podporuje krevní průtočnost a zlepšuje tak přívod živin i okysličení mozku.

Díky tomu podporuje paměť, pohotovost, ale funguje i jako prevence neurovegetativních onemocnění.

Když je však něčeho příliš, nikdy to nic dobrého to neznamená – už zhruba 1 gram theobrominu na kilogram tělesné váhy vám může přivolat epileptický záchvat, vnitřní krvácení, infarkt a klidně tedy rychlou smrt.

V každé čokoládě je podle obsahu a kvality kakaa samozřejmě množství theobrominu jiné. Jako průměr se často uvádí, že dospělého zabije zhruba 10 kg čokolády, tedy 100 klasických tabulek.

Než byste se předávkovali theobrominem v čokoládě, zabil by vás nejspíš obsah cukru. Foto: jackmac34 / Pixabay.
Než byste se předávkovali theobrominem v čokoládě, zabil by vás nejspíš obsah cukru. Foto: jackmac34 / Pixabay.

6 pomerančů

Tak tohle už vypadá docela nebezpečně. Sníst naráz šest oloupaných šťavnatých citrusových plodů vůbec není těžké. Pokud by to navíc bylo vaše první jídlo za den, rozhodně to nezkoušete!

Když totiž dužinu pomerančů či jiných citrusů před spolknutím opravdu důkladně nerozkoušete, ve větším množství má velkou šanci ucpat střeva a způsobit tzv. pomerančový či mandarinkový ileus. Nebezpečnou neprůchodnost je nutné řešit rychlou operací. Když se nezasáhne včas, žádné pomoci už není…

Fatální množství citrusů se samozřejmě může lišit. Pro někoho je to 5 až 7 plodů, jiný jich bezpečně zkonzumuje desítky. Zastavili byste se však minimálně u 11 tisíc, kdy už dojde k předávkovaní vitamínem C.

Dužina pomeranče je těžko stravitelná. Když vám ucpe střeva, opravdu jde o život! Foto: LoggaWiggler / Pixabay
Dužina pomeranče je těžko stravitelná. Když vám ucpe střeva, opravdu jde o život! Foto: LoggaWiggler / Pixabay
Foto: úvodní foto: pasja1000 / Pixabay. 1 – 6: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Zajímavosti
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
Zajímavosti
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Zajímavosti
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
reklama
lifestyle
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
Teddy bear: Kdo poprvé vyrobil oblíbeného plyšáka?
Pořádně ohmataný plyšový medvěd i dnes často patří k nezbytným rekvizitám dětského pokojíku, a to i dlouhá léta poté, co už si s ním nikdo nehraje. Každý ale netuší, že chlupatému parťákovi, propůjčil svoje jméno sám americký prezident. Příběh začíná v newyorském Brooklynu, kde ruský židovský přistěhovalec Morris Michtom (1870–1938) v roce 1902 provozuje malou cukrárnu. Aby nalákal co […]
reklama
historie
Váleční sloni: Tank s chobotem
Římská legie se řadí k boji. Zazní bubny a rozkazy centurionů. Vojáci se seřadí do linie, skryti za hradbou velkých štítů. Před nimi je řeka a za ní nepřítel. Překročit vodní tok nebude snadné, ale není nic, co by římská legie nezvládla. Na druhém břehu se pustí do boje. A začne vítězit! V roce 280 př.nl. stojí […]
Rozkvět a pád Babylonské říše
Babylonská říše se formovala postupně na břehu řeky Eufrat v dnešním Iráku již dva tisíce let před naším letopočtem. Dnes se v dané oblasti nachází převážně poušť, ale před čtyřmi tisíci lety se zde nacházela úrodná krajina s pravidelným přísunem srážek a teplým vlhkým podnebím. Nejprve se jednalo o městský stát v bezprostřední blízkosti města nazývaného v akkadštině Báb-ilí (Brána […]
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
Buffalo Bill: Nejslavnější jezdec Pony Expressu skončil u cirkusu
Milujete westerny a zkoušíte si představit, jaké by to bylo žít na Divokém západě? V amerických dějinách se tak obvykle označuje dění v západních oblastech USA v období po skončení občanské války Severu proti Jihu v roce 1865 a rokem 1890. Chcete si vyzkoušet, jak by se ti nosily kolty proklatě nízko? Nebýval to žádný med. Přežil ten rychlejší. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz