Skip to content
reklama

Smrtící dávka! Pozor na jablka i na čokoládu!

blank

Již proslulý švýcarský lékař Paracelsus (1493-1541) před pěti sty lety varuje: „Všechno na světě je jedovaté! Záleží pouze na dávce…“

A výjimkou nejsou ani ty neobyčejnější věci okolo nás!

3 lžíce soli

Chce to trochu přisolit? Nezapomeňte, že doporučená denní dávka soli je pro člověka vážícího 70 kg maximálně 5 – 6 gramů. A z toho jsou zhruba 4 gramy v běžných potravinách ještě předtím, než při vaření nebo u stolu vezmete do ruky slánku!

Škodnou je v kuchyňské soli neboli chloridu sodném především sodík (ve 2,5 g soli je ho celý gram), který při nadměrné koncentraci zadržuje vodu v těle. Tím stoupá krevní tlak, srdce je přetížené, nestíhají ani ledviny a v těle se tak začnou ukládat škodlivé odpadní látky.

Absolutní kolaps metabolismu nastane ve chvíli, kdy sníte naráz asi 3 gramy chloridu sodného na jeden kilogram tělesné dávky. Dospělého tedy mohou zabít asi 3 polévkové lžíce soli, dítě jediná!

blank
Předávkování solí se projeví nejprve žízní a nevolností. Končí to i krvácením do mozku! Foto: moritz320 / Pixabay.

118 šálků kávy

Prospěšnost či škodlivost černého nápoje je stále sporná. U pátého šálku za den už mnozí zdvihají varovný prst, na druhou stranu smrtelně se předávkovat kávou tak snadné není.

Pro průměrného dospělého může být fatální dávkou 15 až 18 gramů kofeinu zkonzumovaného během krátké doby. A to je v přepočtu na kávu asi 25 až 30 litrů, takže už byste v první řadě zemřeli na předávkování vodou!

Celá kávová zrnka asi kousat nebudete, takže smrt z kofeinu může nastat spíše při nitrožilním podání nebo po požití kofeinových tablet.

Tělo se naštěstí proti kofeinu umí bránit a už zhruba při desetině smrtelného množství vysílá varovní signály – mohutně vám buší srdce nebo třeba začnete zvracet.

blank
Na někoho kofein téměř žádný efekt nemá. Jiného však může velmi snadno zabít. Foto: eliasfalla / Pixabay.

7 litrů vody

Když nebudete pít žádnou vodu, brzy zemřete. Když jí však vypijete moc najednou, může vás smrt potkat mnohem dříve!

Příliš vody vám vyplaví z těla důležité minerály, především onen zrádný sodík, který je ve správné míře velmi důležitý pro udržení osmotické rovnováhy těla. Nastane stav zvaný hyponatremie (nadbytek vody), který má paradoxně podobné příznaky jako dehydratace.

Nedostatečné množství sodíkových iontů se projeví nevolností, únavou a zmateností. Když už se však voda nahromadí v mozku a plicích, dojde k selhání dýchání a ke smrti.

Když chce v roce 2007 28letá Američanka Jennifer Strangeová zvítězit v rozhlasové soutěži vypitím 10 litrů vody, zemře už po sedmém!

420 kostek cukru

Potraviny plné cukru nás zabíjejí dlouhodobě – způsobují řadu závažných chorob. Pokud byste snad chtěli tuto smrt urychlit, vynásobte svou váhu 30 gramy a tolik si dopřejte tzv. bílého jedu.

Pro průměrného dospělého by to ale znamenalo zbaštit na posezení více než 2 kg cukru, což zrovna jednoduchý způsob sebevraždy asi není. Co by se však stalo, kdybyste množství odpovídající asi 420 kostkám opravdu snědli?

Játra nezvládnou zpracovávat takové množství glukózy, ochabne svalstvo, střeva vypoví funkci, srdeční rytmus začne kolísat a můžete i oslepnout. Když k tomu i ledviny fatálně selžou, jiná cesta už není…

blank
Kolik cukru už tělo nemá šanci přežít? Záleží na vaší hmotnosti, kondici i genech. Foto: pasja1000 / Pixabay.

13 tub zubní pasty

Zubní pasty mají často podobné příchuti jako jídlo. A některé jsou i docela dobré. Nebylo by tedy lepší si je vychutnat, než si zbytečně po čistění zubů vyplachovat ústa? To by v pastách nesměl být fluorid sodný.

V rozumné míře je sice prospěšný zubům, ovšem když se začne v organismu hromadit, dokáže být velmi nepříjemným jedem!

Každý to má samozřejmě jinak, ovšem zhruba 32 až 60 miligramů fluoridu na kilogram tělesné váhy už může být smrtelnou dávkou.

Kolik je to v přepočtu na zubní pasty? V té pro dospělé smí být až 0,15 % fluoridu, což při běžné 75 ml pastě dělá asi 168 miligramů. Člověku vážícímu okolo 70 kg by tak ke smrti stačilo asi 13 tub!

Může však stačit i jediná – v roce 2019 zemře 11letá Denise z Kalifornie po jediném čistění zubů pastou, ovšem spíš kvůli vzácné alergické reakci.

blank
Některé zubní pasty mají lákavé příchutě. Místo svačiny si je však nedávejte! Foto: Bru-nO / Pixabay.

18 jablek

Neděste se. Pokud zvládnete posvačit celých 18 jablek, pravděpodobně to přežijete. Kdybyste ale z oněch osmnácti jablek vyndali zrníčka, rozmačkali je na drť a tu pořádně rozžvýkali a spolkli, budete mít skutečně namále!

Jablečná zrníčka obsahují amygdalin (vitamín B17), který se poté v těle přemění na kyanovodík. A ten je velmi toxický, protože zabraňuje buňkám efektivně využívat kyslík. Smrt pak může nastat velmi rychle!

Jablka navíc nejsou jediná, amygdalin obsahují i pecky meruněk, broskví či třešní. U nich se údajně můžete kyanidem přiotrávit už po konzumaci více než tří kusů! Rozkousat třešňové pecky už je však naštěstí složitější.

100 tabulek čokolády

Čokoládu si někdy dáváme „na nervy“ někdy na lepší soustředění, a jejím zázračným účinkům věříme hlavně díky obsahu theobrominu. Látka příbuzná kofeinu podporuje krevní průtočnost a zlepšuje tak přívod živin i okysličení mozku.

Díky tomu podporuje paměť, pohotovost, ale funguje i jako prevence neurovegetativních onemocnění.

Když je však něčeho příliš, nikdy to nic dobrého to neznamená – už zhruba 1 gram theobrominu na kilogram tělesné váhy vám může přivolat epileptický záchvat, vnitřní krvácení, infarkt a klidně tedy rychlou smrt.

V každé čokoládě je podle obsahu a kvality kakaa samozřejmě množství theobrominu jiné. Jako průměr se často uvádí, že dospělého zabije zhruba 10 kg čokolády, tedy 100 klasických tabulek.

blank
Než byste se předávkovali theobrominem v čokoládě, zabil by vás nejspíš obsah cukru. Foto: jackmac34 / Pixabay.

6 pomerančů

Tak tohle už vypadá docela nebezpečně. Sníst naráz šest oloupaných šťavnatých citrusových plodů vůbec není těžké. Pokud by to navíc bylo vaše první jídlo za den, rozhodně to nezkoušete!

Když totiž dužinu pomerančů či jiných citrusů před spolknutím opravdu důkladně nerozkoušete, ve větším množství má velkou šanci ucpat střeva a způsobit tzv. pomerančový či mandarinkový ileus. Nebezpečnou neprůchodnost je nutné řešit rychlou operací.

Když se nezasáhne včas, žádné pomoci už není…

Fatální množství citrusů se samozřejmě může lišit. Pro někoho je to 5 až 7 plodů, jiný jich bezpečně zkonzumuje desítky. Zastavili byste se však minimálně u 11 tisíc, kdy už dojde k předávkovaní vitamínem C.

blank
Dužina pomeranče je těžko stravitelná. Když vám ucpe střeva, opravdu jde o život! Foto: LoggaWiggler / Pixabay

Foto: úvodní foto: pasja1000 / Pixabay. 1 – 6: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bavorská světice: Je možné žít desítky let bez jídla a vody?
enigmaplus.cz

Bavorská světice: Je možné...

Stal se bavorský Konnersreuth městem...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...
King Seiko představuje limitovanou edici ke 110. výročí prvních japonských náramkových hodinek
iluxus.cz

King Seiko představuje limitovanou...

Seiko v rámci oslav 110. výročí od uvedení...
Prý že s námi bude bydlet další holka
skutecnepribehy.cz

Prý že s námi bude bydlet...

Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako...
Byla nacistická raketa prvním umělým objektem ve vesmíru?
enigmaplus.cz

Byla nacistická raketa prvním...

Historická prvenství jsou obvykle chápána jako symbol...
Kachní stehna na pomerančích
tisicereceptu.cz

Kachní stehna na pomerančích

Už jste ochutnali pomeranče s červeným vínem? Možná...
Do fosilních paliv proudí více peněz než do klimatických opatření, varují vědci ve zprávě IPCC
21stoleti.cz

Do fosilních paliv proudí více...

Do fosilních paliv stále proudí větší objem...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Tajemná světla v bengálských bažinách:  Jde o duše zemřelých?
epochalnisvet.cz

Tajemná světla v bengálských...

Světla duchů Aleya v Západním Bengálsku nejsou...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha