Slzy jsou bezesporu neodmyslitelnou součástí našich životů. Provází nás od zhruba od prvního měsíce života až do jeho úplného konce. A navzdory některým názorům, že jsou slzy projevem změkčilosti a jsou nežádoucí, opak je pravdou. Proč je dobré plakat?
V tomto případě nejde o žádnou velkou záhadu. Slzy u lidí jsou produktem jedné slzné žlázy a několika menších přídatných žlázek. Všechny jsou tzv. exokrinní, což je odborný výraz pro vylučování sekretů do prostoru mimo krevní oběh.
V celé zvířecí říši, a tedy i mezi lidmi, mají tyto žlázy celou řadu úkolů, které vždy závisí na potřebách organismu. Na základě toho lidé a mnohá zvířata tvoří tři základní typy slz. První typ (tzv. bazální) má za úkol hlavně zvlhčovat oko.
Ve spolupráci s mrkáním se tento mechanismus stará o to, aby oko nebylo suché, aby po něm mohla lehce klouzat víčka a aby bylo odolné vůči infekcím. Tím však rychlý průnik do tajů slzení teprve začíná.
Dezinfekce i psychická pomoc
Druhým typem slz jsou slzy reflexní. Ty přicházejí ve chvíli, kdy je oko nějakým způsobem podrážděné. Typicky, když nám do něj něco spadne, když krájíme cibuli nebo když třeba fouká velmi prudký vítr. Reflexní slzy jsou výrazně silnější než bazální.
Ostatně musejí být, aby dokázaly vyplavit nečistoty a oko ochránit. A do třetice slzných typů – emocionální slzy se spouštějí v reakci na nějaké citové vypětí. Může to být ze žalu, z bolesti, nebo naopak z radosti.
Pouze tyto slzy se zpravidla objevují během pláče. Ten je po staletí napříč kulturami považován za projev slabosti, moderní poznatky ale ukazují, že je ve skutečnosti velmi důležitý – pomáhá zvládnout emoce, stres a přispívá k navrácení organismu do rovnováhy.
Je to o hormonech
Pozoruhodné je, že složení slz se liší podle typu.
Zatímco ty reflexní mají především antibakteriální účinky a jsou tvořeny vodou a z malé míry solí (proto mají slanou chuť), ty emocionální obsahují podstatně více hormonů – například prolaktin, jehož vysoké hodnoty v těle způsobují poruchy psychiky a zhoršují spánek.
Díky jeho vyplavování tak může v těle naopak růst hladina dopaminu, který naopak způsobuje pocity štěstí a odměny.
Prolaktin je zároveň tím důvodem, proč ženy pláčou častěji, než muži – jde totiž zároveň o hormon stimulující tvorbu mléka a ženy snáze dosáhnou jeho vyšší hladiny.