Skip to content
reklama
reklama

7 nejunikátnějších fontán na světě

Fontány bývají místy, u nichž básníci píší své poemy a skladatelé své symfonie. Ale pozor, taková fontána může být i pozoruhodným technickým dílem. Které z celého světa jsou ty nejzajímavější?

1

Buckinghamova fontána Místo: Chicago, USA Rok otevření: 1927 Čím je unikátní: Spojení historie a moderní doby O tom, že už v meziválečném období se stavěly úchvatné fontány, které se s těmi současnými mohou v klidu srovnat, svědčí chicagská Buckinghamova fontána.

Postavená je v neobarokním stylu a inspirací se jí stala fontána ve Versailles. Ovšem, o jejích technických parametrech se francouzským králům mohlo jen zdát. V každou celou hodinu zahájí 133 trysek své dvacetiminutové představení.

Každou minutu vytryskne do výšky objem vody, který by zaplnil dva námořní tankery, celkem by se do fontány vešlo 142 železničních cisteren naplněných tekutinou. Voda dosáhne výšky 45 metrů. Byť je tato fontána více než 80 let stará, rozhodně jde s dobou.

Důkazem toho je, že její čerpadla jsou poháněna počítačem od společnosti Honeywell. Mozkem fontány se počítač stal v roce 1994, kdy proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která vyšla na téměř tři miliony dolarů.

PENTAX Image

Fontána Castle Square Místo: Swansea, Velká Británie Rok otevření: 1937 Čím je unikátní: Přezdívá se jí krvavá fontána Když návštěvník přijede do velšského města Swansea v dubnu, květnu, červnu či v srpnu, vlastně si této fontány na první pohled ani nevšimne.

Není na ní nic zajímavého ani zapamatovatelného. Ovšem do našeho výčtu tento jediný zástupce Evropy přece jen patří. Legenda praví, že během korunovace českého krále Václava II. (1271 – 1305) teklo z kašen na pražském Ovocném a Uhelném Trhu víno.

To sice z fontány Castle Square neteče, ale během velšského svátku svatého Davida, což je něco na způsob oslav irského svatého Patrika, se voda ve fontáně zbarví. Na rozdíl od svatého Patrika, který je vyveden v zelené barvě, svatý David vládne červeným odstínem.

A to pěkně sytým, takže odtud pramení její přezdívka „krvavá fontána“. Krev ale vodu ve fontáně nezbarvuje, onu barevnost má na svědomí obyčejný červený prášek, který je každý den doplňován. Pokud by kdokoliv chtěl vidět krvavou fontánu v akci, musí Wales navštívit mezi prvním a devátým březnem.

3

Fontána La Joute Místo: Montreal, Kanada Rok otevření: 1969 Čím je unikátní: Spojení dvou živlů Montreal není jen město nejslavnějšího hokejového klubu Canadiens. I v tomto frankofonním městě lze najít spoustu jiných zajímavých věcí, fontány nevyjímaje.

A pro fontánu La Joute je přívlastek zajímavý ještě slabým slovem. Neobvyklé dílo v sobě spojuje umění i techniku. Jeho autorem je kanadský sochař Jean-Paul Riopelle (1923 – 2002). Fontána nejen stříká vodu, nýbrž dští i oheň.

Navíc je pod ní umístěno zařízení, které umožňuje sochám umístěným na kašně se pohybovat. Každou celou hodinu zahájí fontána svou pohybovou sekvenci, která trvá 32 minut. V tu chvíli se z kulatého roštu obklopujícího centrální sousoší vyvalí dým, který postupně zahalí spodní část kašny.

Nakonec z roštu vyšlehne nízký plamen, který fontánu obkrouží. Po sedmi minutách systém uvnitř kašny uzavře přívod plynu, a oheň se tak uhasí. Podobné spojení ohně a vody lze najít i u fontán v Dubaji nebo v Las Vegas.

V obou případech ovšem fontánám chybí moment pohybu.

4

Fontána krále Fahda Místo: Džidda, Saúdská Arábie Rok otevření: 1983 Čím je unikátní: Nejvyšší fontána na světě A co takhle fontána, jejíž voda tryská nejvýše? Ta se nachází v Saúdské Arábii. Své jméno nese po saúdskoarabském králi Fahdovi (1921 – 2005), který ji městu Džidda věnoval.

Voda z fontány tryská rychlostí 374 kilometrů za hodinu. Nelze se tedy divit, že ještě ve výšce 312 metrů je pěkně mokro, voda dostříkne výše, než je střecha Eiffelovy věže v Paříži. V jednu chvíli se tak ve vzduchu může objevit až 18 tun vody.

Kašna čerpá vodu z moře, kvůli čemuž musí každý den procházet inventurou. V tryskách se totiž zachytává nesmírné množství usazenin. Vzhledem k obrovské námaze, jaké je fontána vystavena, jsou její útroby konstruovány z vysoce odolné nerezové oceli.

Trysky jsou vyrobeny z lehkých slitin, které vydrží tlak 42 atmosfér (tlakový hrnec, známý jako „papiňák“ vytvoří tlak zhruba 1 – 2 atmosféry). Součástí kašny je i pět set vysoce intenzivních reflektorů.

5

Fontána bohatství Místo: Singapur Rok otevření: 1995 Čím je unikátní: Nejrozlehlejší fontána na světě V pořadí zemí podle hrubého domácího produktu na obyvatele patří Singapuru velice pěkné sedmé místo.

Singapuřané si jsou svých úspěchů vědomi, a možná i proto v tomto městském státě vyrostla fontána s názvem Bohatství. A tak je singapurská Fontána bohatství nejrozlehlejší na světě. Celkem zaujímá plochu hokejového hřiště určeného k mezinárodním zápasům.

Konstrukce fontány je z bronzu a dosahuje výšky 14 metrů. Hlavní kruh podpírají čtyři nakloněné sloupy. Jen samotná bronzová konstrukce váží 85 tun, což je o to pozoruhodnější, že fontána se nachází na střeše jedné z restaurací, odkud je výhled na centrální část města.

Bohatství a štěstí jsou ve východních kulturách často synonyma a totéž platí i pro tento vodotrysk. Voda dostříkne až do výše 30 m a vždy padá směrem dovnitř fontány. V Singapuru platí rčení, že kdo chce potkat štěstí, musí fontánu obejít třikrát kolem s pravou rukou ponořenou do vody…

6

Hudební fontána Velká pagoda divoké husy Místo: Xi´-an, Čína Rok otevření: 2002 Čím je unikátní: Propojení se světly Typicky čínský název Velká pagoda divoké husy patří šedesátimetrové buddhistické stavbě postavené již v sedmém století.

Na prostranství před ní se nachází velká hudební fontána, která je velkým turistickým lákadlem pětimilionového města Xi´-an. Právě ona hraje hlavní úlohu během nočních představení, která jsou doprovázena emotivní hudbou.

Součástí fontány je i nejdelší světelné zábradlí na světě. Kašna může tryskat celkem dvaadvaceti různými způsoby, záleží na hudbě, jakou doprovází, a na choreografii, která jí je přichystána. Neodmyslitelnou součástí zdejších performancí je i světelná show, kdy každá s trysek svítí, ale během představení barvu svého světla mění.

Vše řídí počítačové technologie, od povelů pro trysky, přes zmíněná světla až po nouzové zastavení fontány.

7

Duhový měsíční svit Místo: Soul, Korejská republika Rok otevření: 2009 Čím je unikátní: Nejdelší fontána na světě Most a fontána v jednom? Proč ne. Přesně tuto kombinaci lze najít v jihokorejské metropoli Soulu.

Most Banpo spojuje břehy nad řekou Han. V jeho konstrukci je zabudována fontána Duhový měsíční svit. Díky své délce, která přesahuje jeden kilometr, si vysloužila i zápis v Guinessově knize rekordů. Vodu získává fontána přímo z řeky Han, takže při stavbě zde odpadla konstrukce vodovodů.

Během pouhých pěti minut Duhový měsíční svit vystříkne 190 tun vody, což odpovídá hmotnosti více než šesti námořních tankerů. Získat takový výkon není jednoduché, proto fontánu pohání celkem 38 čerpadel a 9 380 trysek po obou stranách mostu.

Voda pak tryská z výšky 20 metrů a dostříkne slušně daleko, ještě ve vzdálenosti 40 metrů od mostu je člověk zmáčený jako vodník. Aby byl dojem z fontány opravdu nezapomenutelný, po obou stranách mostu ji osvětluje 10 000 LED světel.

Za svou krátkou dobu existence se Duhový měsíční svit stal jednou z nejvyhledávanějších soulských atrakcí.

Foto: Wikipedia, Google, Fantastic Viewpoint, MakeMyTrip, Pinterest, Huffington Post, SunCity Paradise, Swansea Events
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhadný incident s UFO v Zimbabwe
enigmaplus.cz

Záhadný incident s UFO...

Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Čaroděj, který se vyznal v logaritmech
enigmaplus.cz

Čaroděj, který se vyznal...

Být považovaný za čaroděje, neznamená...
Volva dvou světů: Milionové auto a auto za miliony
21stoleti.cz

Volva dvou světů: Milionové...

I ve 21. století existují...
Její manžel už si užívá se svou milenkou!
nasehvezdy.cz

Její manžel už si užívá se...

Po necelých 13...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...
Výjimečný společník pro letní dny: Šampaňské Mumm Ice Xtra na ledu
iluxus.cz

Výjimečný společník pro letní...

Mumm Ice Xtra představuje jedinečnou interpretaci s...
Pochopila jsem, že zkouška žárlivosti se nevyplácí
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že zkouška...

Byla to moje nejlepší...