Domů     7 nejunikátnějších fontán na světě
7 nejunikátnějších fontán na světě
22.5.2017

Fontány bývají místy, u nichž básníci píší své poemy a skladatelé své symfonie. Ale pozor, taková fontána může být i pozoruhodným technickým dílem. Které z celého světa jsou ty nejzajímavější?

Buckinghamova fontána

Místo: Chicago, USA

Rok otevření: 1927

Čím je unikátní: Spojení historie a moderní doby

O tom, že už v meziválečném období se stavěly úchvatné fontány, které se s těmi současnými mohou v klidu srovnat, svědčí chicagská Buckinghamova fontána. Postavená je v neobarokním stylu a inspirací se jí stala fontána ve Versailles. Ovšem, o jejích technických parametrech se francouzským králům mohlo jen zdát.

V každou celou hodinu zahájí 133 trysek své dvacetiminutové představení. Každou minutu vytryskne do výšky objem vody, který by zaplnil dva námořní tankery, celkem by se do fontány vešlo 142 železničních cisteren naplněných tekutinou.

Voda dosáhne výšky 45 metrů. Byť je tato fontána více než 80 let stará, rozhodně jde s dobou. Důkazem toho je, že její čerpadla jsou poháněna počítačem od společnosti Honeywell.

Mozkem fontány se počítač stal v roce 1994, kdy proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která vyšla na téměř tři miliony dolarů.

Fontána Castle Square

Místo: Swansea, Velká Británie

Rok otevření: 1937

Čím je unikátní: Přezdívá se jí krvavá fontána

Když návštěvník přijede do velšského města Swansea v dubnu, květnu, červnu či v srpnu, vlastně si této fontány na první pohled ani nevšimne. Není na ní nic zajímavého ani zapamatovatelného.

Ovšem do našeho výčtu tento jediný zástupce Evropy přece jen patří. Legenda praví, že během korunovace českého krále Václava II. (1271 – 1305) teklo z kašen na pražském Ovocném a Uhelném Trhu víno.

To sice z fontány Castle Square neteče, ale během velšského svátku svatého Davida, což je něco na způsob oslav irského svatého Patrika, se voda ve fontáně zbarví.

Na rozdíl od svatého Patrika, který je vyveden v zelené barvě, svatý David vládne červeným odstínem. A to pěkně sytým, takže odtud pramení její přezdívka „krvavá fontána“.

Krev ale vodu ve fontáně nezbarvuje, onu barevnost má na svědomí obyčejný červený prášek, který je každý den doplňován. Pokud by kdokoliv chtěl vidět krvavou fontánu v akci, musí Wales navštívit mezi prvním a devátým březnem.

Fontána La Joute

Místo: Montreal, Kanada

Rok otevření: 1969

Čím je unikátní: Spojení dvou živlů

Montreal není jen město nejslavnějšího hokejového klubu Canadiens. I v tomto frankofonním městě lze najít spoustu jiných zajímavých věcí, fontány nevyjímaje. A pro fontánu La Joute je přívlastek zajímavý ještě slabým slovem.

Neobvyklé dílo v sobě spojuje umění i techniku. Jeho autorem je kanadský sochař Jean-Paul Riopelle (1923 – 2002). Fontána nejen stříká vodu, nýbrž dští i oheň.

Navíc je pod ní umístěno zařízení, které umožňuje sochám umístěným na kašně se pohybovat. Každou celou hodinu zahájí fontána svou pohybovou sekvenci, která trvá 32 minut.

V tu chvíli se z kulatého roštu obklopujícího centrální sousoší vyvalí dým, který postupně zahalí spodní část kašny. Nakonec z roštu vyšlehne nízký plamen, který fontánu obkrouží. Po sedmi minutách systém uvnitř kašny uzavře přívod plynu, a oheň se tak uhasí.

Podobné spojení ohně a vody lze najít i u fontán v Dubaji nebo v Las Vegas. V obou případech ovšem fontánám chybí moment pohybu.

Fontána krále Fahda

Místo: Džidda, Saúdská Arábie

Rok otevření: 1983

Čím je unikátní: Nejvyšší fontána na světě

A co takhle fontána, jejíž voda tryská nejvýše? Ta se nachází v Saúdské Arábii. Své jméno nese po saúdskoarabském králi Fahdovi (1921 – 2005), který ji městu Džidda věnoval. Voda z fontány tryská rychlostí 374 kilometrů za hodinu.

Nelze se tedy divit, že ještě ve výšce 312 metrů je pěkně mokro, voda dostříkne výše, než je střecha Eiffelovy věže v Paříži. V jednu chvíli se tak ve vzduchu může objevit až 18 tun vody. Kašna čerpá vodu z moře, kvůli čemuž musí každý den procházet inventurou.

V tryskách se totiž zachytává nesmírné množství usazenin. Vzhledem k obrovské námaze, jaké je fontána vystavena, jsou její útroby konstruovány z vysoce odolné nerezové oceli.

Trysky jsou vyrobeny z lehkých slitin, které vydrží tlak 42 atmosfér (tlakový hrnec, známý jako „papiňák“ vytvoří tlak zhruba 1 – 2 atmosféry). Součástí kašny je i pět set vysoce intenzivních reflektorů.

Fontána bohatství

Místo: Singapur

Rok otevření: 1995

Čím je unikátní: Nejrozlehlejší fontána na světě

V pořadí zemí podle hrubého domácího produktu na obyvatele patří Singapuru velice pěkné sedmé místo. Singapuřané si jsou svých úspěchů vědomi, a možná i proto v tomto městském státě vyrostla fontána s názvem Bohatství.

A tak je singapurská Fontána bohatství nejrozlehlejší na světě. Celkem zaujímá plochu hokejového hřiště určeného k mezinárodním zápasům.Konstrukce fontány je z bronzu a dosahuje výšky 14 metrů. Hlavní kruh podpírají čtyři nakloněné sloupy.

Jen samotná bronzová konstrukce váží 85 tun, což je o to pozoruhodnější, že fontána se nachází na střeše jedné z restaurací, odkud je výhled na centrální část města.

Bohatství a štěstí jsou ve východních kulturách často synonyma a totéž platí i pro tento vodotrysk. Voda dostříkne až do výše 30 m a vždy padá směrem dovnitř fontány.

V Singapuru platí rčení, že kdo chce potkat štěstí, musí fontánu obejít třikrát kolem s pravou rukou ponořenou do vody…

Hudební fontána Velká pagoda divoké husy

Místo: Xi´-an, Čína

Rok otevření: 2002

Čím je unikátní: Propojení se světly

Typicky čínský název Velká pagoda divoké husy patří šedesátimetrové buddhistické stavbě postavené již v sedmém století. Na prostranství před ní se nachází velká hudební fontána, která je velkým turistickým lákadlem pětimilionového města Xi´-an.

Právě ona hraje hlavní úlohu během nočních představení, která jsou doprovázena emotivní hudbou. Součástí fontány je i nejdelší světelné zábradlí na světě.

Kašna může tryskat celkem dvaadvaceti různými způsoby, záleží na hudbě, jakou doprovází, a na choreografii, která jí je přichystána.

Neodmyslitelnou součástí zdejších performancí je i světelná show, kdy každá s trysek svítí, ale během představení barvu svého světla mění.

Vše řídí počítačové technologie, od povelů pro trysky, přes zmíněná světla až po nouzové zastavení fontány.

Duhový měsíční svit

Místo: Soul, Korejská republika

Rok otevření: 2009

Čím je unikátní: Nejdelší fontána na světě

Most a fontána v jednom? Proč ne. Přesně tuto kombinaci lze najít v jihokorejské metropoli Soulu. Most Banpo spojuje břehy nad řekou Han. V jeho konstrukci je zabudována fontána Duhový měsíční svit.

Díky své délce, která přesahuje jeden kilometr, si vysloužila i zápis v Guinessově knize rekordů.

Vodu získává fontána přímo z řeky Han, takže při stavbě zde odpadla konstrukce vodovodů. Během pouhých pěti minut Duhový měsíční svit vystříkne 190 tun vody, což odpovídá hmotnosti více než šesti námořních tankerů.

Získat takový výkon není jednoduché, proto fontánu pohání celkem 38 čerpadel a 9 380 trysek po obou stranách mostu. Voda pak tryská z výšky 20 metrů a dostříkne slušně daleko, ještě ve vzdálenosti 40 metrů od mostu je člověk zmáčený jako vodník.

Aby byl dojem z fontány opravdu nezapomenutelný, po obou stranách mostu ji osvětluje 10 000 LED světel. Za svou krátkou dobu existence se Duhový měsíční svit stal jednou z nejvyhledávanějších soulských atrakcí.

Foto: Wikipedia, Google, Fantastic Viewpoint, MakeMyTrip, Pinterest, Huffington Post, SunCity Paradise, Swansea Events
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi