Domů     Skrytá bojiště druhé světové války: Propaganda jako zbraň!
Skrytá bojiště druhé světové války: Propaganda jako zbraň!
22.5.2017

Druhá světová válka probíhala nejen na bojištích, ale samozřejmě i na propagandistické úrovni. Pokusy o ovládání veřejného mínění či manipulace s fakty byly stejnými zbraněmi jako tanky či letadla.

Goebbelsovi v tomto ohledu posloužil britský občan a původem Ir William Joyce (1906 – 1946), zvaný Lord Haw-Haw.

Ten britské obecenstvo zaujal, ale spíše jako laciný kabaretiér. Goebbels s ním byl přesto spokojen: „Naše vysílání v angličtině je nakonec velmi efektivní.“

Nacistická propaganda fungovala i na nacisty dobytých území. Například, jakmile v roce 1940 obsadili Nizozemsko, ihned obsadili nizozemskou rozhlasovou stanici Hilversum.

„Den poté, co se holandská armáda vzdala, dorazilo do Hilversumu asi třicet německých reportérů. Měli s sebou tolik programů v holandštině, že by to vystačilo na dva týdny,“ vzpomínal jeden z holandských rozhlasových hlasatelů.

Po určitém váhání se však rozhodli nechat hilversumské hlasatele pracovat jako obvykle. Jen se do éteru nedostala hudba židovských skladatelů a nevysílaly se zprávy.

Když se zpravodajství obnovilo, bylo holandským hlasatelům řečeno, že si mohou říkat, co chtějí. Pro jistotu však ve studiu s nimi vždy seděli němečtí strážní s odjištěnými revolvery.

To vše mělo svůj smysl. Holanďané, když poznali známé hlasy dřívějších hlasatelů, se velmi uklidnili a mnozí dospěli k závěru, že ono nakonec nebude zas tak zle. Než tu chlácholivou iluzi smetla nacistická brutalita.

Nizozemsko během války trpělo stejně jako ostatní okupované země, vrcholem všeho byl nacisty řízený hladomor na přelomu let 1944 až 1945. Pro zajímavost, když se Němci chystali na nakonec neuskutečněnou invazi do Velké Británie, měli připraveny stovky hodin rozhlasového vysílání v angličtině, které mělo pomoci zlomit britský odpor.

Nespali ani Britové. I oni vysílají do Německa a do okupovaných území. Už v září 1939 je možné na vlnách BBC naladit vysílání určené Čechům a Slovákům. Prvním, kdo předstoupí před mikrofon byl Jan Masaryk (1886 – 1948):

„Prohlašuju vám slavnostně, že boj vyhrajeme, a že pravda vítězí.“ Velmi populárními se v těžkých dobách protektorátu staly pořady Jiřího Voskovce (1905 – 1981) a Jana Wericha (1905 – 1980). Poslouchání cizího rozhlasu trestali Němci i smrtí.

Součástí boje na rozhlasových vlnách byla i tzv. černá propaganda. Ta měla nepřítele pomocí lží demoralizovat a uvést jej ve zmatek.

„Příslušníci některých jednotek SS užívají jistého uspávacího prostředku, který jim pomáhá přečkat letecké útoky bez stresu a vypětí,“ ozvalo se jednou na britských vlnách.

Autoři zprávy doufali, že mezi Wehrmachtem a SS vznikne rozkol, protože obyčejní vojáci onu vymyšlenou drogu nedostávali.

V říjnu 1943 Britové vyslali přes kanál jiné zprávy. Narafičili je tak, aby si Němci mysleli, že se jedná o německé vysílání ztracených vojáků kdesi v Evropě.

Toto rádio očerňovalo premiéra Winstona Churchilla, a naopak chválilo nacistický režim.

Do zpráv se však nenápadně dostávaly informace o německých vojenských neúspěších i o tom, co se děje v armádě. „Kamarádi, jsou mezi námi i hyeny.

Zatímco naši kamarádi umírají v Rusku, pan generál Kluge koupil své manželce sobolí kožich.“ Podobné dezinformace skutečně zabíraly. Němečtí váleční zajatci později řekli, že toto vysílání bylo nejen populární, ale i důvěryhodné.

Za vším stál jistý plukovník Ian Fleming (1908 – 1964), z jehož pera později vzešla postava agenta 007 Jamese Bonda.

V létě 1941 BBC vyslala do Evropy vzkaz, aby lidé na protest proti nacistům všude malovali velké bílé V jako victory. To mělo být symbolem budoucího vítězství spojenců. Znělkou této kampaně bylo V z Morseovy abecedy, tři tečky a čárka. „Vzhůru vojáci vzpoury.

Vzchopte se veteráni velké války. Verbujte věrné. Vyčkavše velení volte vhodnou vteřinu. Včas vezměte vidle, výzbroj vzbouřenců. Vložte výbušniny ve výklenky viaduktů. Vykolejte vlaky. Vykuřte vyzvědače. Vymrskejte velezrádce. Vyhubte vetřelce. Vybijte vrahy, verbež vodpornou,“ hřímali v éteru Voskovec s Werichem.

Lidé v okupované Evropě se tohoto nápadu ihned chytli a přes noc byla véčka téměř na každém rohu. Jenže Němci britský nápad velmi chytře a obratně využili ve svůj prospěch. I oni vyhlásili „V“ za svůj symbol vítězství. I oni použili stejnou znělku:

„Znamením vítězství jest V. Viktoria. Říše vítězí na všech frontách pro Evropu. Viktoria jest symbolem vítězství nad židovským bolševismem a židovskou plutokracií. Viktoria jest znakem skvělé německé branné moci, která drtí každého nepřítele.“

Propaganda nescházela ani v předních liniích. Letáková válka běžela naplno, na každého Evropana podle odhadů připadalo 30 letáků. Příslušníci Wehrmachtu na východní frontě nacházeli takovéto vzkazy. „Němečtí vojáci.

Hitler sice obsadil téměř celou Evropu, ale příděl chleba v Německu je stále menší a menší. Hlad a chudoba vám tlučou na dveře domova.“ Leták byl doplněn o karikaturu tlustého podnikatele, vedle kterého ležely dvě děti polomrtvé hladem.

Samozřejmě, že Němci nemohli zůstat stranou. Do sovětských linií shazovali letáky, ve kterých ruským vojákům slibovali mír a klidný život, když se vzdají. Ty Rusy, kteří propagandě uvěřili, čekal krutý osud.

Dožívali v hrůzných podmínkách zajateckých táborů, což byl jen ostnatým drátem oplocený prostor, bez vody i jídla. Kanibalismus zde nebyl ničím výjimečným. A ani ty, kteří přežili nebo se jim podařilo uprchnout, nečekalo nic, nač by se mohli těšit.

Sovětské koncentrační tábory GULAG byly plné vojáků, kterým se za cenu značného rizika podařilo z německého zajetí utéci.

Foto: History, BBC, Telegraph
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz