Tak jako jeho herecký představitel nemá jen jednu tvář, ani předobrazem Jamese Bonda, fiktivního agenta britské tajné služby, není pouze jeden člověk.
Odborníci zpětně napočítají něco kolem 20 osob, z jejichž životů si Ian Fleming (1908–1964) při vymýšlení agenta 007 vezme menší či větší kus.
Často je při probírání se Bondovými předobrazy zmiňován dominikánský playboy, diplomat, voják, hráč póla a automobilový závodník Porfirio Rubirosa (1909–1965). Ten je svým divokým životním stylem proslulý.
Ložnicí mu projdou ty největší krásky na světě, včetně hereček Rity Hayworthové (1918–1987) nebo Judy Garlandové (1922–1969). Na svůj nevázaný přístup nakonec dojede. Na začátku července 1965 narazí po probdělé noci se svým Ferrari ve Francii do stromu.
Podle historika Daniela J. Voelkera se Fleming Rubirosou, jakožto vzorem pro svého nejslavnějšího hrdinu, nechlubí ze strachu z rasismu, který by mohl poškodit prodej knihy. Rubirosa totiž pochází z rasově smíšeného manželství.
Ty jsi mou inspirací!
Za Rubirosou ale nervózně přešlapuje zástup dalších tvrďáků, mající cejch možného Bondova předobrazu. Třeba Flemingův blízký přítel, Australan Sidney Cotton (1894–1969).
Během první světové války slouží jako pilot britského letectva, před tou druhou je naverbován k britské tajné službě MI6, aby pořídil tajné letecké snímky německé armády.
O slovo se hlásí třeba také Patrick Dalzel-Job (1913–2003), Flemingův podřízený z Komanda č. 30, britské jednotky, která měla během druhé světové války za úkol shromažďování zpravodajských informací.
Dalzel-Job, muž mnoha tváří, vynikající lingvista, spisovatel, parašutista, potápěč nebo lyžař, ostatně později prohlásí, že mu Fleming prozradí, že byl inspirací pro Jamese Bonda.
Jeho bratr nebo trojitý agent?
Tím ale může být i starší Flemingův bratr Peter (1907–1971), který má dobrodružství v krvi. Během druhé světové války stráví nějaký čas za nepřátelskými liniemi v Norsku a Řecku.
Ze hry není ani Dušan „Duško“ Popov (1912–1981), srbský trojitý agent ve službách jugoslávské vojenské tajné služby, britské MI6 a německého Abwehru, jehož blafování v portugalském kasínu Estoril Fleming, který je toho osobně svědkem, zakomponuje do prvního románu s Bondem Casino Royale (1953).