Jeho rošťáckému pohledu a blonďatým kudrnám podlehly miliony diváků, a zejména divaček, po celém světě. Magazín People zařadil populárního Australana mezi 50 nejpřitažlivějších lidí světa. Simon Baker ale zdaleka není jen hezká tvář!
Australský herec Simon Baker (*1969) se proslavil především díky seriálu Mentalista (2008). Hlavní role Patricka Janea, odborného poradce Kalifornského úřadu pro vyšetřování, zkráceně CBI, jako by mu padla přímo na tělo.
Seriál, jehož první klapka padla roku 2008, sice Simonovi zajistil celosvětový věhlas, jak už to tak ale bývá, ruku v ruce se slávou se mu do života vkrádá i prokletí jedné role. Zdá se však, že se tomuto sympaťákovi daří z ní úspěšně vystupovat.
Blonďatý tasmánský čert
Malý Simon přišel na svět 30. července 1969 v Launcestonu v Tasmánii jako syn školníka a učitelky angličtiny a dramatiky. K herectví tak měl blízko už od dětství. Přesto byla jeho cesta před kameru velice pestrá a křivolaká.
Zejména rodinné poměry chlapci úplně nepřály. Stěhování do Nového Jižního Walesu, rozvod rodičů a nový otčím, s nímž Simon zrovna příliš nevycházel, ho tak stále častěji vháněly do vln oceánu, kde se Simon už jako malý proháněl na surfu, aby si pročistil hlavu.
Nový příliv přátelství
Obří vlny a modravý horizont jsou Simonovou celoživotní vášní. A také nakonec láska k oceánu zase dokázala 18letého mladíka a čerstvého absolventa střední školy sblížit s biologickým tátou, který byl v tu dobu správcem jachtařského klubu v Tasmánii.
Ve vlastním otci našel nového kamaráda, ve vlnách zase milované dobrodružství. Když zrovna nedováděl v oceánu, živil se jako obsluha v nočním baru, elektrikář, správce skladu s pivními sudy nebo rozvážel pizzu.
Elegantní surfař
Přestože je ale Simon Baker dodnes srdcem surfař, v Hollywoodu platí za skutečného gentlemana a elegána. „Když je někdo surfař, nevidím důvod, proč by se tak za každou cenu měl i oblékat,“ říká herec, který se stal tváří luxusní značky Givenchy.
Za jeho šarmem a oblibou chic stylu snad stojí i fakt, že herec začínal jako model. Psal se rok 1989, když vyrýsovaný a bronzově opálený mladík stanul před objektivem fotoaparátu. Tady se hned cítil jako doma.
Brzy nato byl zaměstnaný jako asistent režiséra u firmy natáčející hudební videoklipy a firemní prezentace. A první úspěch před kamerou na sebe nenechal dlouho čekat…
První kroky na place
Nedlouho poté doprovázel Simon jednoho svého kamaráda na casting. Dostal spontánní nápad si to vyzkoušet taky. A povedlo se, místo kamaráda získal roli právě on. Od té chvíle se na televizních obrazovkách začínal objevovat stále častěji.
A šlo mu to víc než dobře, přestože nemá vystudované herectví. V modelingové branži byl žádaný, jeho charisma jej dovedlo pracovně dokonce až do Japonska.
V roce 1991 přišlo první oficiální ohodnocení – byl zvolen jedním z 50 nejvíc „cool“ mužů současnosti v časopise Dolly.
Osudová láska
Ovšem fanynky záhy zjistily, že mají prostě smůlu. Simon jen o pár měsíců později potkal svou lásku – australskou herečku Rebeccu Rigg (*1967). „Byl jsem jí ihned fascinován,“ přiznává dnes herec.
Rebecca se v roce 1998 stala Simonovou ženou a od té doby platí za šťastný pár – v hereckém světě spíše přírodní úkaz než zlaté pravidlo.
Společně mají tři děti, dceru Stellu Breeze a syny Clauda Blue a Harryho Friday. „Znáte ten pocit, když se po určité době s někým cítíte pohodlně? To se mi s mou ženou nikdy nestalo.
Stále mě nutí se posouvat. Stále mám pocit, že se ji snažím sbalit,“ usmívá se i po letech společného soužití australský fešák a poodkrývá tak kousek tajemství svého vztahu.
Úspěch – přísně tajný
Ten je však celé roky „jen“ jedním z jeho velkých úspěchů. Už v roce 1993 platil za „Nejnadanějšího nováčka Austrálie“ a nebylo možné si jej nevšimnout. Objevil se kupříkladu v australském seriálovém hitu Škola zlomených srdcí (1994).
Austrálie mu však začala být malá, a tak se rozhodl i se svou partnerkou odstěhovat do Mekky filmařů – Los Angeles. Velký životní krok učinil na Štědrý den roku 1996 s pouhými 3500 dolary v kapse. Ale vyplatilo se.
Už o rok později dosáhl na menší roli v úspěšném kriminálním snímku L. A. – Přísně tajné (1997) s Kevinem Spaceym (*1959) a Kim Basinger (*1953) v hlavních rolích.
Slavné kmotry
Výtečný film měl pro Simona také výtečný efekt. Na filmovém plátně se poměrně usídlil, ať už v Jidášově polibku (1998), Jízdě s ďáblem (1999), sci-fi Rudá planeta (2000) nebo pokračování kultovního hororu Kruh 2 (2005).
Zde si zahrál po boku hollywoodské hvězdy Naomi Watts (*1968), jednou ze dvou slavných kmotřiček jeho synů. Tou druhou není nikdo jiný než superhvězda Nicole Kidman (*1967).
Za roli v seriálu Ten, kdo tě chrání (2001) navíc přišla nominace na Zlatý globus za nejlepšího herce v dramatu.
Odměna za charisma
Když se tento australský elegán objevil v populárním filmu Ďábel nosí Pradu (2006), přičemž k účinkování jej přesvědčila sama dcerka Stella Breeze, byl už zařazen magazínem People na 26. místo pověstného žebříčku 50 nejpřitažlivějších lidí světa.
Navíc se v tu dobu schylovalo k největšímu dosavadnímu úspěchu Simona Bakera – kriminálnímu seriálu Mentalista.
Hlavní hrdina Patrick Jane, tajuplný a šarmantní konzultant Kalifornského úřadu pro vyšetřování, dokáže až děsivě přesně číst v lidech z jejich řeči těla, chování a zvyků. A díky svému charismatu si získal obrovskou přízeň televizních diváků.
Radost hrát!
„Byla radost Patricka hrát. Je domýšlivý, ale ne arogantní, rozvážný, ale ne dogmatik. Je rošťák, ale není otravný. Je zajímavý, i když občas nesnesitelný, ale vždycky chceme, aby vyhrál,“ popisuje Simon roli, s níž si skvěle poradil.
Právě role Patricka Janea jej bleskově vynesla na špici nejlépe placených televizních herců. A krimiseriál Mentalista, jehož závěrečná 7. série byla dotočena v roce 2015, je také velice kladně přijímán kritiky. Sám Simon si i za Mentalistu vysloužil další nominaci na Zlatý glóbus.
Mentalista si vybírá daň
Přestože mu seriál přinesl celosvětovou popularitu, potýká se i s jistými úskalími. „Pro většinu lidí jsem stále jen Mentalista,“ přiznává herec, který má ovšem každý rok na kontě nový film a chystá se vyrazit i na pole produkce.
Také připouští, že právě role v Mentalistovi si vybírá daň na jeho soukromí. Rád by se mnohem více věnoval rodině, mluví i o plánech na pozici asistenta fotbalového trenéra svých synů. Optimisticky naladěný herec ale ničeho nelituje:
„Každý postrádá soukromí, ať už je na očích veřejnosti, nebo ne. Já ale získal na oplátku mnoho pozitivních věcí. Byla to fantastická zkušenost.“
Jde o to být trpělivý
Zdá se, že Simon Baker se všelijakým zkušenostem rozhodně nevyhýbá. Jak sám říká, život jej stále má čemu učit. „Když mi bylo 20, byl jsem děsně netrpělivý.
Stále se učím životem, ale dospěl jsem k tomu, že jeden z klíčů k tomu užívat si každičký okamžik, jeden za druhým, spočívá v trpělivosti a přijímání i těch klidných období. Je v pořádku být trpělivý.“