Skip to content

Silák Alexandr III.: Zachránil rodinu holýma rukama!

Ruský car Alexandr III. cestuje se svojí rodinou z Krymu do Petrohradu. Z obyčejné jízdy vlakem napříč říší se ale 17. října roku 1888 stane pořádné drama.

Už od dětství Alexandr III. (1845–1894) soustředí svůj veškerý čas na vojenství. Čeká ho totiž kariéra v armádě. Je statné postavy, měří téměř dva metry a vyniká značnou fyzickou zdatností. Jenže v roce 1865 náhle umírá jeho starší bratr Mikuláš Alexandrovič (1843–1865) a snům o životě mezi vojáky je konec – z Alexandra se stává ruský car.

Ruský monarcha uspořádá při své korunovaci v roce 1883 nebývale pompézní ceremoniál
Ruský monarcha uspořádá při své korunovaci v roce 1883 nebývale pompézní ceremoniál.

Nový panovník není příliš vzdělaný a možná, že o to ani sám moc nestojí. Na druhou stranu miluje operu i balet, zajímá se o historii a maluje. Zakládá církevní školy a postaví kolem 5000 kostelů!

Panovník obří říše oplývá ohromnou fyzickou silou. Nedokáže ovšem napsat ani jedinou větu bez chyby
Panovník obří říše oplývá ohromnou fyzickou silou. Nedokáže ovšem napsat ani jedinou větu bez chyby.

Zůstanou mu doživotní následky

V roce 1888 se prokáže jako opravdový hrdina. Jednoho dne cestuje se svými blízkými vlakem. Nedaleko Charkova souprava náhle vykolejí a během nehody se zřítí střecha vagónu!

Ruský vládce neváhá a zřícenou střechu zadrží vlastníma rukama! Od mládí je totiž vyhlášeným silákem. Alexandrova rodina se nakonec v pořádku dostane z vagónu do bezpečí.

Své děti vládce nade všechno miluje
Své děti vládce nade všechno miluje.

Samotný car si poraní páteř a následky si ponese po zbytek života. Jeho žena a děti ovšem tragický incident jen díky němu přežijí.

Foto:
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články