Skip to content

Šest dní ve vlaku s policistou, samovarem a vodkou

„Dáte si kalíšek vodky?“ ptá se Voloďa, který také cestuje Transibiřskou magistrálou. „Musíte ochutnat,“ nabízejí cestující jeden přes druhého své delikatesy. Láhev vodky putuje z ruky do ruky. Člověk se musí vzdát trochu toho svého soukromí.

Jinak to ostatně ani nejde.

mapa

Legendární vlak Rossija odjíždí z Jaroslavského nádraží v Moskvě pravidelně už od roku 1903. Odjezd je přesně ve 21:25 hodin a před vámi je 9288 kilometrů. Na cestě po Transsibiřské magistrále do konečné stanice ve Vladivostoku strávíte téměř 150 hodin ( něco přes šest dní a nocí).

Překročíte 16 velkých řek, projedete 89 městy a uvidíte zblízka i nejhlubší jezero světa – Bajkal. Tak rychle nasedat, odjíždíme!

full_f60126_f_normalFile20-dsc_0875

Každý vagón má svou „děžurnou“ a ta se stará o úklid, pečuje o „kipjatok“, to je samovar, ze kterého vždy teče vařící pitná voda, takže si můžete kdykoli udělat čaj. Během zastávek jsou vozy doslova obleženy prodavači, kteří za velmi malou částku nabízejí všechno možné.

Snaží se i prostitutky, ale milicionáři v civilu jsou neúprosní. V Irkutsku začíná velký byznys. Do vagónů vniknou prodavači „všeho“, ochranka je raněna totální slepotou. Vlak se průběžně mění na noclehárnu, tržiště, restauraci.

1051-Transsibirska-magistrala

Pátý den už pomalu nevíte, jestli je ráno nebo večer. Cestovní únava zmáhá každého. Najednou vlak nečekaně zastaví. Jsme u cíle cesty. Přesně v 23.23 moskevského času a 6.23 vladivostockého, dorazí Rossija na minutu přesně na nádraží ve Vladivostoku.

Foto: Wikimedia Commons, Flickr.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Cestování
Zobrazit více …