Historie firmy Sennheiser začíná velmi akčně. Mladý inženýr Fritz Sennheiser evakuovaný z válkou zničeného Hannoveru objevil v nedaleké vesnici Wennebostel, nepoškozený opuštěný dílenský domek vhodný pro zahájení elektrotechnické výroby.
Využil svých zkušeností získaných v laboratořích hannoverské technické univerzity a již 1. června 1945 zde založil s malou skupinou stejně zaměřených techniků firmu Laboratorium Wennebostel (Labor W) pro konstrukci a výrobu měřících přístrojů.
Renomé díky pečlivé výrobě
První vyrobené elektronkové voltmetry nabídl Fritz Sennheiser hannoverskému zastoupení firmy Siemens, které ocenilo jejich vysokou kvalitu a pečlivou výrobu. Hotové přístroje ihned odkoupili a objednali další.
Vzájemná spolupráce pokračovala a v roce 1946 byl požádán touto firmou o výrobu zcela nedostatkových mikrofonů.
Prvním modelem byly narychlo upravené kopie mikrofonu Henry Radio, označené DM 1. O rok později ve Wennebostelu vyráběli vlastní dokonalejší typ, dynamický mikrofon DM 2 a řada mikrofonů se rychle rozrůstala.
Začátkem padesátých let už DM 3 byl natolik úspěšný, že ho na svých koncertech používala i slavná Edith Piaf. Zajímavost:
starší hudebníci si pamatují Vocoder jako první hudební nástroj elektronicky syntetizující zvuky a řeč, ale málokdo ví, že tento přístroj vznikl z původně šifrovacího přístroje Vokoder určeného pro zamezení odposlechu telefonních hovorů diplomatické služby SRN na celém světě. Mimochodem úspěšně používaného až do roku 1972.
Vznik Sennheiser Electronic
Koncem padesátých let již společnost Labor W získala dominantní postavení na trhu dynamických mikrofonů, a vyráběla kromě svých komponentů také výrobky pro firmy, které je pak prodávaly pod svojí značkou, např. Siemens, Grundig, Telefunken a Gray.
Původní název Laboratorium Wennebostel byl proto změněn na Sennheiser Electronic. O rok později byl Dr. Fritz Sennheiser jmenován hannoverskou technickou univerzitou profesorem s právem přednášet.
Současně došlo ke změně označení rozrůstající se řady mikrofonů z DM na MD, což bylo nutné, aby pojmenování nekolidovalo s německou měnou Deutsche Mark.
Nové označení již nesou dva, dodnes vyráběné velmi slavné modely reportážních mikrofonů MD 21 a MD 421, patřící do světové legendární klasiky.
V současnosti mikrofony Sennheiser nechybí v žádném světovém nahrávacím studiu, televizní či rozhlasové společnosti a za světovou novinku, vysoce směrové kondenzátorové mikrofony získal pan profesor Oskara – nejvyšší technické ocenění amerických hollywoodských filmových společností.
První otevřená sluchátka HD 414
V roce 1960 rozšířil Sennheiser portfolio o sluchátka a přišel s novou revoluční technologií prvních otevřených sluchátek na světě – Sennheiser HD 414. S nimi dosáhla firma neuvěřitelného úspěchu, který v počtu vyrobených kusů nebyl dosud překonán.
Pro své akustické kvality se stala sluchátka HD 414 světovým hitem a byla vyráběna několik desetiletí v konečném počtu téměř deseti miliónů kusů. Zvuk HD 414, jejichž koncepce a technická dokonalost předběhla dobu, lze směle porovnávat i se současnými výrobky.
Což dobře dokumentuje fakt, že veškeré nové výlisky LP nejúspěšnějšího světového výrobce gramofonových desek – GZ Loděnice – jsou stále kontrolovány právě těmito sluchátky.Vznikala dlouhá řada dynamických sluchátek, která vyústila ve světový unikát – sluchátka Orpheus. Elektrostatická sluchátka Orpheus s elektronkovým zesilovačem z roku 1991 byla pojmenovaná po bájném pěvci a vyrobena v limitované sérii 300 kusů.
Pozlacená polymerová membrána o síle jednoho mikronu, stejně jako výroba zlacených elektrod z tvrzeného skla je oříškem i pro současné technologické možnosti. Jejich vysoká cena dodnes roste neboť audiofily jsou velmi ceněna.
Na jejich slávu a prestiž navazuje současný elektrostatický model – Sennheiser HE 1. Nejkvalitnější sluchátka na světě, s frekvenčním rozsahem od 8 Hz do více než 100 kHz a nejmenším zkreslením 0,01 % představují současně nejvyšší luxus špičkové elektroniky v mramoru, zlatě, keramice a kůži s předpokládanou prodejní cenou 50.000 euro.
Ruční montáž kvalifikovanými odborníky a náročné testy po každé výrobní operaci, jsou důvodem, že plánovaná produkce nepřesáhne 5 kusů týdně.
Mnoho dalších prvenství
Sennheiser postupně uváděl do výroby např. první bezdrátová sluchátka s infračerveným přenosem signálu, první bezdrátový mikrofon (jehož název Mikroport se vžil jako obecné označení pro všechny bezdrátové mikrofony), první sluchátka s bezdrátovým digitálním bezztrátovým přenosem RS 220 a inovativní high-end sluchátka s kruhovou membránou Sennheiser HD 800. Od roku 2013 postupně přebírají od syna zakladatele – Prof.
Jörga Sennheisera – vedení firmy vnuci zakladatele Dr. Andreas Sennheiser a Daniel Sennheiser.
V současnosti společnost zaměstnává více než 2.500 lidí, přibližně polovina pracuje v Německu a další v Irsku, USA a v dceřiných obchodních společnostech po celém světě. Na začátku byl malý jednopatrový domek a několik nadšenců.