V zemích latinské Ameriky, kde se náboženství silně prolíná s okultismem, můžete narazit na prazvláštní nauku s názvem santérie. O co přesně jde? A opravdu ji využívali i někteří političtí vůdci?
Šamanství domorodých indiánů, trocha katolicismu a mysticismu západoafrického kmene Yorubů, z něhož pocházelo mnoho otroků putujících na americký kontinent.
Když to všechno smícháte s populární kulturou a některými znaky konzumní společnosti, dostanete santérii. Náboženství populární hlavně na Kubě či v Brazílii. Ačkoliv z větší části lze tento kult považovat za mírumilovný, objevují se i jeho zlé projevy: Kletby, rituální oběti a krev, která má podle nauky santérie obrovskou moc.
Čaroděj Fidel Castro
Santérie je v latinskoamerické kultuře obrovsky zakořeněná, což dokládá i fakt, že jí využívali i diktátoři. V roce 1958 proběhl v kubánské Havaně rituál stovek kněžích v bílých hábitech s cílem podpořit ve funkci diktátora Fulgencia Batistu.
Nepomohlo to. Moc převzal Fidel Castro, o kterém se tvrdilo, že je Brujo – čaroděj.
„Baptistovy dny byly sečteny, když se mezi prostými lidmi rozneslo, že Fidel nosí ochranné korále vyrobené jeho babičkou Celii Sánchez, která byla významnou santérkou a údajně dcerou bohyně Yemay,“ vysvětluje americký historik kubánského původu Servando González.
Drogy a jedy
I Hugo Chávez využil santérské rituály. To když rituálně obětoval v kostele kopii meče slavného národního hrdiny a osvoboditele Simona Bolívara a následně se stal doživotním venezuelským prezidentem.
Skeptici ale poukazují na to, že santérie je především o předstírání. Fidel Castro prý uměl mistrně využít pověrčivosti obyčejných lidí a i kněží to dokáží velmi dobře. Využívají hlavně psychotropních látek a jedů.
Ať už z rostlin, jako jsou durman, kurare, chinin a dalších, tak ze zvířat, jako je třeba ropucha obrovská.