Domů     Samotářský tygr: Na jedno posezení spořádá až 20 kilogramů masa!
Samotářský tygr: Na jedno posezení spořádá až 20 kilogramů masa!
26.7.2022

U prostorného výběhu se tísní stovky lidí, všichni chtějí vidět sedmiletého bílého tygra Vijaye. Jenže slunné odpoledne zničehonic naruší zděšené výkřiky všech přihlížejících. Jeden z návštěvníků skáče k tygrovi.

Šelma zpozorní a okamžitě začne na vetřelce útočit, krvavé divadlo právě začíná.

Titulem krále zvířat se sice pyšní lev, jenže pomyslnou královskou korunu má na hlavě i tygr, vládne totiž džungli a tajze. Mimo jiné se těší náboženské úctě, a to především v asijských státech. Malajsie má pruhovaného zabijáka dokonce ve státním znaku.

A nezapomínejme ani na pohádky, protože nejlepším kamarádem Medvídka Pú je přece Tygřík!

Populace tygrů se v průběhu věků výrazně sníží, na vině je pytláctví. (Zdroj: Tropenmuseum / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Unikátní pruhy

Nad džunglí se vznáší soumrak a do akce vyráží tichý zabiják. Tygrům při lovu pomáhá zdánlivě křiklavé oranžové zbarvení. Nenechte se ale zmást, kopytníci, kteří jsou většinou cílem útoků, mají jiné barevné spektrum než my, a tak mají problém tygra rozpoznat.

Maskování šelmám pomáhá, protože na rozdíl od ostatních nespoléhají na týmovou spolupráci či rychlost. Tygři dávají přednost momentu překvapení, který jim onen svérázný design zaručuje.

Ikonické pruhy jsou pro každé zvíře jedinečné, na světě totiž nenajdete tygra se stejným zbarvením. Samotnou kapitolu tvoří bílí tygři, které bychom našli například v liberecké zoo. Jedná se pouze o barevnou odchylku, jenž je v zajetí úmyslně šířena.

První exemplář objeví lovci roku 1951 v Indii a nález okamžitě vyvolá poprask. Zahrady se o zvláštně zbarvené šelmy doslova přetahují. Od cíleného rozmnožování nakonec zoo upouští, protože u tygrů se projevují další genetické vady.

Problémy se mohou týkat například zraku, ten je pro tygry životně důležitý. Například v noci vidí šestkrát lépe než lidé!

Tygří kůže může mít i bílou barvu, zvláštní druh můžete potkat například v liberecké zoo. (Zdroj: Zvi Roger / commons.wikimedia.org / CC BY3.0)
Tygří kůže může mít i bílou barvu, zvláštní druh můžete potkat například v liberecké zoo. (Zdroj: Zvi Roger / commons.wikimedia.org / CC BY3.0)

Milovník vody a skvělý plavec

Alfou a omegou pro pruhované zabijáky je jejich teritorium, to si úzkostlivě hlídají a značkují ho močí. Své loviště opouští pouze v době paření. V případě samců se jedná o krátkou záležitost a cenu pro nejlepšího tatínka by určitě nezískali.

Poté, co samici oplodní, vrátí se zpět do izolace. Pro matku ale začíná pořádná honička, březí u tygrů trvá zhruba 100 dní, poté vykouknou na svět slepá koťata. S matkou stráví pár měsíců, během toho si osvojí základy lovení.

Tygr nejvíce útočí na prasata, ale nepohrdne ani králíkem či ptákem. Díky své obrovské síle si před ním nemohou být jistí ani větší zvířata. A jak to tygři dělají? Neslyšně se přiblíží k oběti, vůbec nevadí, když se mu do cesty postaví voda.

Tygrům se totiž na rozdíl od ostatních kočkovitých predátorů voda líbí. Navíc jsou výtečnými plavci, zoologové dokonce zaznamenají samce, který uplave úctyhodných 69 kilometrů! Vraťme se ale k tygřímu modu operandi.

Kořist překvapují buď skokem, jenž může měřit i devět metrů, či chvilkovým během. Šelma umí krátkodobě vyvinout rychlost atakující šedesátku! Pokud oběť dostihne, zatne ji do krku ostré drápy, poté přichází na řadu pevný stisk mocných čelistí.

Ostatně tygří chrup čítá na 30 zubů, z nichž je 16 v horní čelisti. Predátor míří zejména na tepnu, aby kořist co nejrychleji vykrvácela. Skolené zvíře odtáhne do úkrytu, kde ho prakticky celé spořádá.

Tygři jsou totiž pořádní jedlíci a během jedné hostiny dokáží sníst i 20 kilogramů masa najednou. Samice ročně zbaští až 3 000 kilogramů.

Při lovu jsou rozhodující ostré drápy a pevný stisk čelistí. (Zdroj: Harsh Kabra / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Při lovu jsou rozhodující ostré drápy a pevný stisk čelistí. (Zdroj: Harsh Kabra / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Lék na všechno

Přestože tygři nemají výraznějšího přirozeného nepřítele, jejich populace v průběhu let rapidně klesá. Ještě v roce 1929 běhá ve volné přírodě na 100 000 pruhovaných krasavců, dnes se jejich počet odhaduje na 4 000, další 8 000 bychom našli v zajetí.

Za úbytkem stojí například medvěd hnědý, různé nemoci a především člověk. Kvůli kácení lesů totiž mizí tygří teritoria. Další smutnou kapitolou jsou pašeráci a různí šejdíři. Šarlatánské prakticky kvetou zejména v Číně.

Lidé totiž věří, že pokud sní orgán z tygra, zlepší se jejich vlastnosti a zdraví. Často se konzumují tygří penisy, protože mají údajně blahodárný vliv na sexuální život. Rozemleté kosti jsou zase ideálním lékem na artritidu a revmatismus.

Babské povídačky doporučují denně vypít drink s pěti kilogramů kostí! Na zmar nepřichází ani další části jako kůže, krev, zuby nebo hmatové vousy. Někteří tygři mají štěstí a místo na pochybných tržištích končí v zoologických zahradách.

I v zajetí je potřeba si dát na tygra pozor a nepřistupovat k němu jako k domácí kočičce. Zděšení vyvolá smrt dvacetiletého studenta, kterého roku 2014 v Novém Dilí zabíjí sedmiletý bílý tygr Vijay.

Nepochopitelný čin je posléze objasněn, protože mladík trpí psychickými problémy a do výběhu sám skočí. Tygr by ho nejspíš nechal být, ale zvíře rozdráždí smršť kamenů a klacků pršící na jeho hlavu.

Návštěvníci ho totiž chtějí od muže odehnat, stane se přesný opak – rozzuřený tygr máchne tlapou, a poté si bezvládné tělo odtáhne stranou.

Tichému zabijákovi s originálními pruhy voda nevadí - naopak. (Zdroj: Bob Jagendrof / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Tichému zabijákovi s originálními pruhy voda nevadí – naopak. (Zdroj: Bob Jagendrof / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Ach, ti lidé

Pruhované šelmy obývají rozsáhlou oblast dnešní Asie, a to od parných džunglí až po mrazivou sibiřskou tajgu. Jenže není tygr jako tygr. Rozlišujeme totiž devět různých druhů, tří z nich se už ale bát nemusíte, lidstvo je totiž během minulého století vyhubilo!

Jako první padne za oběť nejmenší tygr světa s přídomkem balijský, o pár roků později přichází konec tygra kaspického. Na jeho chov se specializuje například zoo v Berlíně, vymýcení ale nezabrání.

Poslední kus je údajně spatřen koncem 70. let na východě Turecka. Třetím do party je tygr jávský ze stejnojmenného indonéského ostrova.

Na druhou stranu zoologové mají důvod k opatrnému úsměvu, protože v posledních letech se počet samotářských zabijáků ve volné přírodě mírně zvedá.

Například tygrů indických přibylo téměř 300! Podobná situace nastává také u jejich ussurijského kolegy z drsné Sibiře.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Zdroj: Charles J. Sharp / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Věda a technika
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Věda a technika
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
Věda a technika
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
reklama
záhady a tajemství
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
Pavlopetri: Potopené město, které možná inspirovalo legendu o Atlantidě
Na dně moře u jižního pobřeží Řecka se ukrývá jedno z největších archeologických tajemství – ruiny starověkého města Pavlopetri. Toto pět tisíc let staré sídlo s dokonalým urbanistickým plánem fascinuje vědce i nadšence do záhad. Mohlo být právě Pavlopetri předlohou pro bájnou Atlantidu? Lokalita: jih Řecka, u pobřeží kousek od vesničky Pounta Už v roce 1904 […]
Záhada kubánského podmořského města: Objev století, nebo pouhý optický klam?
V roce 2001 otřásl vědeckým světem šokující objev – u kubánského pobřeží byly nalezeny podivné kamenné struktury připomínající dávno ztracené město. Přestože od objevu uplynulo více než dvacet let, záhada zůstává nevyřešena. Co se skutečně skrývá v hlubinách Karibiku? Lokalita: pobřeží poloostrova Guanahacabibes na západě Kuby Jedna z nejzvláštnějších podmořských záhad začíná v roce 2001. Tehdy […]
reklama
historie
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
Hitler a Stalin: Strach z otravy a skromné chutě diktátorů
Zatímco miliony lidí hladověly, dva z největších zločinců 20. století jedli vegetariánská jídla a jednoduché polévky. Jak vypadaly stravovací návyky Adolfa Hitlera a Josifa Stalina? Mladá Němka Margot Wölková (1917–2014) za druhé světové války na rozdíl od mnoha jiných lidí nestrádala. Po dva roky dostávala každý den připravené jídlo, vždy vegetariánské a velmi čerstvé. Vůbec […]
Atentát na Abrahama Lincolna: Vteřiny před výstřelem
Osudová noc 14. dubna 1865 navždy změnila americké dějiny. Zatímco publikum ve Fordově divadle propuká v salvy smíchu, jeden muž připravuje nejtragičtější scénu této historické hry. Umělá inteligence nyní detailně rekonstruuje poslední okamžiky před výstřelem, který zabil prezidenta Lincolna – muže, který sjednotil národ, ale rozpoltil společnost. Události podle umělé inteligence Atentát na Abrahama Lincolna: […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz