U prostorného výběhu se tísní stovky lidí, všichni chtějí vidět sedmiletého bílého tygra Vijaye. Jenže slunné odpoledne zničehonic naruší zděšené výkřiky všech přihlížejících. Jeden z návštěvníků skáče k tygrovi.
Šelma zpozorní a okamžitě začne na vetřelce útočit, krvavé divadlo právě začíná.
Titulem krále zvířat se sice pyšní lev, jenže pomyslnou královskou korunu má na hlavě i tygr, vládne totiž džungli a tajze. Mimo jiné se těší náboženské úctě, a to především v asijských státech. Malajsie má pruhovaného zabijáka dokonce ve státním znaku.
A nezapomínejme ani na pohádky, protože nejlepším kamarádem Medvídka Pú je přece Tygřík!
Populace tygrů se v průběhu věků výrazně sníží, na vině je pytláctví. (Zdroj: Tropenmuseum / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Unikátní pruhy
Nad džunglí se vznáší soumrak a do akce vyráží tichý zabiják. Tygrům při lovu pomáhá zdánlivě křiklavé oranžové zbarvení. Nenechte se ale zmást, kopytníci, kteří jsou většinou cílem útoků, mají jiné barevné spektrum než my, a tak mají problém tygra rozpoznat.
Maskování šelmám pomáhá, protože na rozdíl od ostatních nespoléhají na týmovou spolupráci či rychlost. Tygři dávají přednost momentu překvapení, který jim onen svérázný design zaručuje.
Ikonické pruhy jsou pro každé zvíře jedinečné, na světě totiž nenajdete tygra se stejným zbarvením. Samotnou kapitolu tvoří bílí tygři, které bychom našli například v liberecké zoo. Jedná se pouze o barevnou odchylku, jenž je v zajetí úmyslně šířena.
První exemplář objeví lovci roku 1951 v Indii a nález okamžitě vyvolá poprask. Zahrady se o zvláštně zbarvené šelmy doslova přetahují. Od cíleného rozmnožování nakonec zoo upouští, protože u tygrů se projevují další genetické vady.
Problémy se mohou týkat například zraku, ten je pro tygry životně důležitý. Například v noci vidí šestkrát lépe než lidé!
Milovník vody a skvělý plavec
Alfou a omegou pro pruhované zabijáky je jejich teritorium, to si úzkostlivě hlídají a značkují ho močí. Své loviště opouští pouze v době paření. V případě samců se jedná o krátkou záležitost a cenu pro nejlepšího tatínka by určitě nezískali.
Poté, co samici oplodní, vrátí se zpět do izolace. Pro matku ale začíná pořádná honička, březí u tygrů trvá zhruba 100 dní, poté vykouknou na svět slepá koťata. S matkou stráví pár měsíců, během toho si osvojí základy lovení.
Tygr nejvíce útočí na prasata, ale nepohrdne ani králíkem či ptákem. Díky své obrovské síle si před ním nemohou být jistí ani větší zvířata. A jak to tygři dělají? Neslyšně se přiblíží k oběti, vůbec nevadí, když se mu do cesty postaví voda.
Tygrům se totiž na rozdíl od ostatních kočkovitých predátorů voda líbí. Navíc jsou výtečnými plavci, zoologové dokonce zaznamenají samce, který uplave úctyhodných 69 kilometrů! Vraťme se ale k tygřímu modu operandi.
Kořist překvapují buď skokem, jenž může měřit i devět metrů, či chvilkovým během. Šelma umí krátkodobě vyvinout rychlost atakující šedesátku! Pokud oběť dostihne, zatne ji do krku ostré drápy, poté přichází na řadu pevný stisk mocných čelistí.
Ostatně tygří chrup čítá na 30 zubů, z nichž je 16 v horní čelisti. Predátor míří zejména na tepnu, aby kořist co nejrychleji vykrvácela. Skolené zvíře odtáhne do úkrytu, kde ho prakticky celé spořádá.
Tygři jsou totiž pořádní jedlíci a během jedné hostiny dokáží sníst i 20 kilogramů masa najednou. Samice ročně zbaští až 3 000 kilogramů.
Lék na všechno
Přestože tygři nemají výraznějšího přirozeného nepřítele, jejich populace v průběhu let rapidně klesá. Ještě v roce 1929 běhá ve volné přírodě na 100 000 pruhovaných krasavců, dnes se jejich počet odhaduje na 4 000, další 8 000 bychom našli v zajetí.
Za úbytkem stojí například medvěd hnědý, různé nemoci a především člověk. Kvůli kácení lesů totiž mizí tygří teritoria. Další smutnou kapitolou jsou pašeráci a různí šejdíři. Šarlatánské prakticky kvetou zejména v Číně.
Lidé totiž věří, že pokud sní orgán z tygra, zlepší se jejich vlastnosti a zdraví. Často se konzumují tygří penisy, protože mají údajně blahodárný vliv na sexuální život. Rozemleté kosti jsou zase ideálním lékem na artritidu a revmatismus.
Babské povídačky doporučují denně vypít drink s pěti kilogramů kostí! Na zmar nepřichází ani další části jako kůže, krev, zuby nebo hmatové vousy. Někteří tygři mají štěstí a místo na pochybných tržištích končí v zoologických zahradách.
I v zajetí je potřeba si dát na tygra pozor a nepřistupovat k němu jako k domácí kočičce. Zděšení vyvolá smrt dvacetiletého studenta, kterého roku 2014 v Novém Dilí zabíjí sedmiletý bílý tygr Vijay.
Nepochopitelný čin je posléze objasněn, protože mladík trpí psychickými problémy a do výběhu sám skočí. Tygr by ho nejspíš nechal být, ale zvíře rozdráždí smršť kamenů a klacků pršící na jeho hlavu.
Návštěvníci ho totiž chtějí od muže odehnat, stane se přesný opak – rozzuřený tygr máchne tlapou, a poté si bezvládné tělo odtáhne stranou.
Ach, ti lidé
Pruhované šelmy obývají rozsáhlou oblast dnešní Asie, a to od parných džunglí až po mrazivou sibiřskou tajgu. Jenže není tygr jako tygr. Rozlišujeme totiž devět různých druhů, tří z nich se už ale bát nemusíte, lidstvo je totiž během minulého století vyhubilo!
Jako první padne za oběť nejmenší tygr světa s přídomkem balijský, o pár roků později přichází konec tygra kaspického. Na jeho chov se specializuje například zoo v Berlíně, vymýcení ale nezabrání.
Poslední kus je údajně spatřen koncem 70. let na východě Turecka. Třetím do party je tygr jávský ze stejnojmenného indonéského ostrova.
Na druhou stranu zoologové mají důvod k opatrnému úsměvu, protože v posledních letech se počet samotářských zabijáků ve volné přírodě mírně zvedá.
Například tygrů indických přibylo téměř 300! Podobná situace nastává také u jejich ussurijského kolegy z drsné Sibiře.