Novináři se předhánějí v katastrofických scénářích. Objevují předpovědi, které slibují milionům lidí, že umělá inteligence ohrozí jejich práci. Mění se práce učitelů, copywriterů i žurnalistů samotných. A to vše, s trochou nadsázky, kvůli jednomu muži.
Narozeninová party je v plném proudu. Dort s osmi svíčkami vzbudí velký potlesk a malý Samuel Harris Altman (*1985) ze St. Louis v Missouri všechny nadšeně sfoukne.
Víc než na sladkosti se těší na obří hromadu dárků, které na něj čekají. „Tak copak bude asi tohle?“ rozbaluje obrovskou bednu. Je to zbrusu nový počítač! Opravdu drahý dárek, který změní Samův život.
„Pamatuji si, že to byla dělicí čára,“ svěřuje se po letech.
„Na život před počítačem a po něm.“ Od té doby nejstarší ze čtyř bratrů věnuje volný čas technologiím a programování.
Džungle před tabulí
Navštěvuje prestižní John Burroughs School v St. Louis, kde vyniká v matematice a přírodních vědách. Ale nebojuje jenom s látkou, ale i sám se sebou. Zjišťuje, že se mu víc líbí kluci než holky a v 17 letech to celé praskne.
Jeho spolužáci se nenávistně sesypou na jednoho přednášejícího, který má hovořit o tématu LGBT. To jej tak nadzvedne ze židle, že následující den předstoupí Sam před studenty, prozradí svou orientaci a svůj ohnivý proslov zakončí slovy:
„Buď jste tolerantní, nebo nejste, nic mezi tím.“ Tímto odvážným kouskem získá nejenom respekt učitelů, ale i spolužáků.
Premiant bez titulu
V roce 2003 nastupuje na Stanfordovu univerzitu v Kalifornii ke studiu informatiky. Je to rok velkých změn – vzniká síť LinkedIn, objevuje se Facebook. Univerzitní prostředí Sama fascinuje, ale po dvou letech studium přerušuje.
Touží po praktických zkušenostech v podnikání, chce taky dokázat něco velkého, a to mu teorie v učebnách nemůže dát. Se svým tehdejším přítelem tak zakládá svůj první startup Loopt, geolokační sociální síť. Ta umožňuje sdílet svou polohu s přáteli.
Už tehdy je úspěšný manažer a získá od investorů přes 30 milionů dolarů. V roce 2014 je jmenován prezidentem starupového akcelerátoru Y Combinator a má tak podíl na stovkách úspěšných projektů, včetně Airbnb nebo Dropbox.
Otevřená OpenAI
V roce 2015 spoluzakládá neziskovku OpenAI. „Naším cílem je vyvíjet bezpečnou a etickou umělou inteligenci,“ prohlašuje, když vysvětluje investorům, proč by ho měli podpořit. Nejde o nic nového, výzkum probíhá už od 50. let minulého století.
Ale v roce 2017 přichází Google s Transformátorem, jazykovým modelem založeným na hlubokém učení. Netrvá dlouho a na světě je model GPT a chvíli na to GPT2, první z velkých jazykových modelů, který dokáže tvořit text.
To způsobí doslova revoluci a Altman se stává ředitelem společnosti. Cílevědomě vede firmu dál, získává miliardové investice od Microsoftu i dalších gigantů.
Tam a zase zpátky
V listopadu roku 2023 už nemine den, aby noviny nepřinášely novinky ohledně generativní umělé inteligence. A přesto tato zpráva doslova otřese celým světem.
„Ředitel Sam Altman je odvolán správní radou OpenAI. Důvodem je nedostatečná transparentnost v komunikaci.“ Vzápětí se vzbouří zaměstnanci a sami hrozí odchodem, a novináři spekulují, co za odvoláním skutečně stojí.
Je OpenAI blízko nějakému průlomu a toto je způsob, jak zatáhnout za ruční brzdu? „Pojďte k nám, Same,“ láká ho Microsoft a nabízí miliony dolarů.
Ale odpor zaměstnanců vede k bouřlivému jednání a Altman se vrací po týdnu zpátky na pozici generálního ředitele. Vyhrává na plné čáře, členové správní rady jsou vyměněni a firma dál jede pod jeho taktovkou.
A co že to je ta generativní umělá inteligence?
ChatGPT od OpenAI se stává synonymem pro velké jazykové modely. Dalšími jsou model Claude od firmy Anthropic, Gemini od Google, Copilot od Microsoftu nebo Llama od Mety. Kromě textu dokáže generativní AI tvořit i obrázky, klonovat hlas nebo vytvářet videa.
Nejde o inteligenci v pravém slova smyslu (zatím) – jen o chytrý nástroj, který dokáže díky neuronovým sítím pracovat s ohromným množstvím dat. Ale pole působnosti je samozřejmě mnohem širší – AI nachází uplatnění i na mnoha jiných místech.
Na AI narazíme i v našem zdravotnictví
Věděli jste, že umělá inteligence pomáhá se zdravím dokonce i v naší republice? Například při péči o pacienty s cukrovou. Ta postihuje v České republice přes 1 000 000 lidí, což znamená, že se s touto nemocí potýká přibližně každý 10. Čech.
„V posledních letech roste počet pacientů s diabetem a tedy i s komplikacemi způsobenými právě diabetem, například kardiovaskulárními problémy, poškozením sítnice oka nebo s takzvaným syndromem diabetické nohy.
Ročně v České republice kvůli komplikacím diabetu podstoupí amputaci více než 10 000 lidí a náklady na léčbu diabetu činí více než 20 miliard korun ročně,“ říká diabetoložka z kliniky Health+ Barbora Jónová.
Diabetická retinopatie (poškození sítnice oka) je jednou z nejčastějších komplikací cukrovky, postihuje přibližně 30 % všech pacientů. Včasná detekce je tedy klíčová.
A právě k tomu lékařům pomáhá moderní technologie Aireen, založená na umělé inteligenci, která analyzuje snímky sítnice během pár desítek vteřin – a umožní bezbolestnou detekci poškození sítnice dříve, než se projeví příznaky.