Domů     Sáhl si Petr Iljič Čajkovskij na život kvůli své homosexualitě?
Sáhl si Petr Iljič Čajkovskij na život kvůli své homosexualitě?

Rodina a přátelé se v listopadu roku 1893 loučí se zemřelým ruským hudebním skladatelem Čajkovským. Leží v otevřené rakvi a všichni mu mohou dát poslední sbohem.

Jenže jak je možné, že jim bylo vůbec povoleno poslední rozloučení, když údajně zemřel na infekční choleru?

Skladatel Petr Iljič Čajkovský (1840–1893) si uvědomuje, že jeho sexuální orientace je odlišná a snad proto, aby to zakryl, rozhodne se v roce 1877 oženit. V ruské společnosti 2. poloviny 19. století je totiž homosexualita ostře odsuzována.

Vhodnou dívku mu přihraje náhoda. V poštovní schránce najde dopis od své žačky, studentky hudby Antoniny Miljukovové (1849–1917). Přečte si její vyznání lásky a souhlasí se schůzkou. Vyjádří jí sympatie, ale vysvětlí jí, že ji nemiluje.

Přesto jí nabídne, zda by si ho nevzala za muže. Antonina kývne. Už krátce po svatbě ale na Čajkovského padne hrůza. Dokáže s tou ženou žít? „Zdálo se mi, že moje já, či alespoň nejlepší část mé bytosti, tedy muzikálnost, nenávratně zahynula.

A můj další osud se mi jevil jako ubohé živoření a nesnesitelná, neradostná komedie,“ píše později. Z pasti manželství utíká. Bezcílně se prochází po moskevských ulicích, aby s ní nemusel trávit večery. Pokusí se dokonce o sebevraždu skokem do řeky.

Odskáče to ale jenom zápalem plic. Svoji ženu potom opouští. Své ženě Antonině tedy nechává posílat peníze výměnou za to, že bude mlčet o jejich nepodařeném vztahu.

S manželkou Antoninou Miljukovovou. Manželství je omyl. FOTO: Ivan Grigoryevich Dyagovchenko/Creative Commons/Public domain
S manželkou Antoninou Miljukovovou. Manželství je omyl. FOTO: Ivan Grigoryevich Dyagovchenko/Creative Commons/Public domain

Deprese z alkoholu a výčitek

Skladatele trápí i zdraví. Často trpí bolestmi žaludku a hlavy. „Míval stav abnormálního neklidu, hrál si při hovoru s předměty, papíry (třeba i koncertními programy). Někdy tyto papírky rozžvýkával a dokonce i polykal.

Všechny tyto potíže lékaři (k nimž mimochodem měl Čajkovskij odpor) měli za neurotické a tím je kladli na lehkou váhu,“ popisuje jeho problémy český lékař Ivan Lesný (1914–2002).

Upozorňuje na to, že Čajkovskij trpěl depresemi a měl za sebou i už zmiňovanou nezdařenou sebevraždu. Myslí si proto, že trpěl neurastenií podpořenou ještě velkými dávkami alkoholu, hlavně vodky, která jeho deprese prohlubovala.

Zřejmě ho trápily také výčitky kvůli jeho homosexualitě. Přesto všechno dokáže komponovat nádhernou hudbu, proslaví ho hlavně balet Labutí Jezero a Šípková Růženka.

Čajkovskij se svým milencem Bobem Davidovem. FOTO: Dgreenhat/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Čajkovskij se svým milencem Bobem Davidovem. FOTO: Dgreenhat/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Pije nakaženou vodu

Skupinka přátel, v jejichž kruhu se nachází i Čajkovskij, 1. listopadu 1893 shlédla divadelní představení. Mají dobrou náladu, proto se rozhodnou zastavit se v hostinci a probrat svoje zážitky. Posadí se kolem stolu.

„Dejte mi vodu,“ pokyne skladatel na číšníka. Nevadí mu, že nemusí být převařená. Přitom na podzim roku 1893 řádí v Petrohradě epidemie cholery a nákaza se přenáší i vodou. Jiné svědectví ale říká, že nepřevařenou vodu vypil doma při obědě.

Podle Lesného se u něj „již druhý den objevily teploty, průjmy, zvracení“. „Choroba, která u něho náhle propukla 1. listopadu, byla smrtelná.

Cholera, v devadesátých letech po stovkách ukládající do hrobu obyvatele Petrohradu a dalších měst, skončila 6. listopadu život Petra Iljiče Čajkovského,“ píše také současná ruská autorka Galina Pribeginová. Oficiální verze o Čajkovského smrti zní onemocnění cholerou.

Skladatele Petra Iljiče Čajkovského by nejspíše čekalo „jenom“ vyhnanství. FOTO: Émile Reutlinger/Creative Commons/Public domain
Skladatele Petra Iljiče Čajkovského by nejspíše čekalo „jenom“ vyhnanství. FOTO: Émile Reutlinger/Creative Commons/Public domain

Musel poslechnout tribunál cti?

Brzy se ale objevují teorie o Čajkovského sebevraždě. Za ní měla údajně stát snaha ututlat skandál kvůli jeho homosexuálnímu vztahu s mladým ruským šlechticem.

Na nové okolnosti Čajkovského smrti údajně upozorňuje Elizabeta Jacobi, vdova po advokátu Nikolaji Jacobim. Vládní úředník Jacobi chodil s Čajkovským v Petrohradě školy.

Na základě Elizabetina svědectví vytvoří současná ruská muzikoložka Alexandra Orlova verzi o okolnostech skladatelovy smrti.

Ruský šlechtic Alexej Stenbock-Fermore (1835–1916) údajně sepíše dopis, ve kterém obviňuje Čajkovského z homosexuálního vztahu se svým synovcem.

List věnuje Jacobimu a pověří ho, aby ho předal ruskému carovi Alexandrovi III. (1845–1894). Jacobi proto svolá ostatní spolužáky, aby se poradili, co dál. Čajkovského pozvou na schůzku a jakýmsi čestným tribunálem cti ho odsoudí k smrti. Má si vzít jed, zřejmě arsen.

Ošetřující lékař Lev Bertenson uvádí jako příčinu smrti choleru. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain
Ošetřující lékař Lev Bertenson uvádí jako příčinu smrti choleru. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain

Skončil by ve vyhnanství?

Historikové ale tuto teorii neuznávají. Upozorňují na to, že jde o svědectví z třetí ruky, jehož věrohodnost je přinejmenším sporná. Jacobiho vdova totiž vypráví svůj příběh muži, s nímž Orlova dělá v roce 1966 rozhovor.

To historikové nepovažují za dostatečný důkaz.

„Celá ta historie prý byla důsledkem toho, že se Čajkovskij nedávno před tím (smrtí – pozn. red.) při cestě z Evropy do Oděsy seznámil na parníku s asi třináctiletým chlapcem a vychovatel to řekl jeho otci, známému baronu Stenbock-Thurmorovi (zřejmě Stenbock-Fermorovi),“ uvádí na pravou míru historku o dopisu a synovci ruská historička Nina Berberová (1901–1993).

V Rusku sice od roku 1885 platí § 995 carské sbírky, který homosexualitu přirovnává k sodomii, ale podle Berberové „bylo veřejným tajemstvím, že bohatí a významní nestoudníci se posílají na čas na Riviéru, a sedláci na Sibiř“.

Čajkovského by tedy nejspíš čekalo jenom vyhnanství, patřil totiž mezi vlivné osoby, jejichž přečiny se trestaly mnohem mírněji než u prostých lidí.

Pomsta žen s bujnou fantazií

Jako argument o údajné smrti jedem u Orlové teorie neobstojí ani skutečnost, že se rodina a přátelé se zemřelým loučili v otevřené rakvi. Nebáli se nákazy cholerou, protože věděli, že na ni nezemřel.

Už od poloviny 80. let 19. století je totiž známý bacil cholery, který se přenáší jenom výkaly nemocného. Proto se Čajkovskij mohl nakazit nepřevařenou vodou, nejspíše pocházející z řeky, do níž teče kanalizace.

Skladatelův ošetřující lékař Lev Bertenson (1850–1929) podepisuje zprávu o úmrtí na choleru. Mrtvý nemůže nikoho nakazit. Verze o sebevraždě tedy dostává velké trhliny.

Na základě osobního svědectví ruského diplomata Vladimíra Nikolajeviče Argutinského-Dolgorukova (1874–1941) dokonce Berberová tvrdí, že jde o lež, kterou pustily do světa jisté slečny Purgoldovy.

Jedna z nich si chtěla vzít Čajkovského a druhá skladatele Modesta Petroviče Musorgského (1839–1881). Nevyšlo to ale ani jedné z nich, a tak se rozhodly po svém pomstít.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Nikolai Dimitriyevich Kuznetsov (1850 - 1929)/Creative Commons/Public Domain
Související články
Historie
Pohled do středověké kuchyně
Středověká společnost byla prý společností hladu. To ovšem neznamená, že lidé hladověli nepřetržitě. Avšak ani v úrodných letech neměla podstatná část populace dostatek jídla. Až do konce 13. století však v oblasti potravy nedocházelo k nějakým dramatickým situacím. Teprve v průběhu 14. a 15. století, v důsledku klimatických změn, se začaly poměrně pravidelně objevovat hladomory. […]
Historie
Operace Market Garden: Největší z největších
Z nebe prší muži s padáky. Jsou jich tisíce. Letadla hřmí oblohou, až se třese skleněné nádobí v příbornících. Na louce přistávají kluzáky s tunami vybavení. Je neděle 17. září, krátce po obědě, a začíná největší výsadková operace v dějinách vojenství. První výsadková divize dosedne na zem západně od Arnhemu. Zatímco vojáci dávají dohromady výzbroj a spěšně se vydávají […]
Historie
Piráti z Alp: Mladí Němci v odboji proti nacismu
Piráti z Alp byli jednou z nejaktivnějších skupin mladých Němců, kteří se postavili proti nacistickému režimu. Prozkoumejme jejich činnost a motivace. Převážně z dělnických, ale i studentských kruhů pocházela skupina zvaná Piráti proti černé. Ta byla v odporu proti nacistům obzvláště aktivní. Vizáž jejich členů byla charakteristická, nosili barevné šortky a kostkované košile. Skládali se […]
Historie
Interní zpráva gestapa: Swingová mládež a její odpor
Interní zpráva gestapa z roku 1940 poskytuje fascinující pohled na to, jak nacistický režim vnímal swingovou mládež a její nekonformní chování. Swingová mládež, která se stala symbolem odporu proti totalitnímu režimu, představovala pro nacisty nejen kulturní, ale i ideologickou hrozbu. Tato subkultura, inspirovaná angloamerickou hudbou a životním stylem, se odvážně postavila proti nacistickým pravidlům a […]
reklama
lifestyle
Jazyková rozmanitost: Svět plný slov
Na světě se mluví tisíci jazyky, z nichž každý představuje unikátní okno do kultury, historie a myšlení jeho mluvčích. Jazyk není jen prostředkem komunikace, ale také nositelem identity, tradic a hodnot. Prozkoumejme, jak jazyková rozmanitost obohacuje naše poznání, propojuje nás s různými kulturami a přispívá k pochopení světa v celé jeho složitosti. Kolik jazyků na […]
Žárlivost: Kdy se stává nebezpečnou a jak ji rozpoznat?
Žárlivost může být přirozenou součástí vztahů, ale kdy překročí hranici a stane se nebezpečnou? Podívejme se na příznaky a důsledky patologické žárlivosti. Jak už to bývá, přehnaná žárlivost může mít různé příčiny, které však obvykle najdeme na straně toho, kdo žárlí. Vůbec nejčastější příčinou je podle psychologů nízké sebevědomí. Někteří žárlivci jednoduše mají pocit, že […]
Albuquerque International Balloon Fiesta: Největší balónová show na světě
Každý rok na začátku října se nebe nad Novým Mexikem rozzáří stovkami pestrobarevných horkovzdušných balónů. Albuquerque International Balloon Fiesta, největší festival svého druhu na světě, přitahuje statisíce návštěvníků, kteří chtějí zažít tuto jedinečnou podívanou. Jak festival vznikl a co všechno nabízí? Pestrobarevná show každoročně ohromuje svět Za největší na světě je považován festival horkovzdušných balonů, který se koná […]
Brněnský rodák Ladislav Pešek: Chata základ života
Nad skvostným údolím řeky Romže se od 13. století tyčí strážní hrad Grünberg neboli Zelená hora. Ale pozor, řeč není o stále stojící a dnes již na zámek přestavěné Zelené hoře u Nepomuku v Plzeňském kraji. Pokud po hradu ze Stražiska začnete pátrat, najdete místo něj jen kostel Andělů Strážných.   Hrad totiž od roku […]
reklama
svět zločinu
Davidiáni: Tragédie na texaském ranči, která otřásla Amerikou
Zásah proti sektě Davidiánů v roce 1993 je dodnes považován za jednu z nejkontroverznějších akcí americké FBI. Při obléhání ranče u texaského městečka Waco totiž podle všeho úplně zbytečně zahynulo 86 lidí. Sekta Davidiánů vznikla ve 30. letech minulého století jako odnož Adventistů sedmého dne. Jejich základnou byl ranč nedaleko města Waco v Texasu, který Davidiáni pojmenovali […]
Velká vlaková loupež: Ikona britského zločinu
V srpnu 1963 se v Británii odehrála jedna z nejslavnějších loupeží všech dob. Skupina zločinců přepadla poštovní vlak a ukradla přes dva miliony liber. Jak se jim to podařilo a co vedlo k jejich dopadení? Je čtvrtek 8. srpna 1963 a pravidelný poštovní vlak míří ze skotského Glasgow do Londýna. Zaměstnanci uvnitř třídí zásilky. Ty […]
Sekta Děti boží: Místo slibovaného ráje peklo na zemi
Možná se ocitnou v životní krizi, možná jen chtějí patřit k něčemu významnému a na první pohled smysluplnému. Než se nadějí, stanou se součástí sekty, která kontroluje každý jejich krok. To v tom lepším případě. V tom horším přijdou o majetek, psychické zdraví, nebo dokonce o život. To vše se může přihodit lidem, kteří se […]
Krvavý pád Bonnie a Clydea: Jak skončila nejslavnější zločinecká dvojice?
Dva roky teroru, desítky mrtvých a nekonečný útěk před zákonem. Jak dopadli Bonnie a Clyde, nejslavnější zločinecký pár Ameriky? A proč jejich smrt šokovala celý svět? Smyčka se stahuje V červenci roku 1933 byl gang dvakrát téměř dopaden. Z obou přestřelek, při kterých byla policie ve velké přesile, se přesto Clydeovi, Bonnie a jejich parťákům […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz