Domů     Rýže: Živí čtvrtinu lidstva!
Rýže: Živí čtvrtinu lidstva!
8.6.2021

Říká se jí chléb Asie a jen těžko si lze bez ní představit běžný život. Dobře to ví přibližně čtvrtina obyvatel naší planety, pro které je rýže základním stavebním kamenem jejich jídelníčku. Celkem pokrývá zhruba 20 procent kalorické spotřeby lidské populace. Je levná, zdravá, dobře se tráví a pěstuje se ve více než sto zemích.

Známé japonské přísloví praví: „Dej chudákovi misku rýže, nasytíš ho pro tu chvíli.

Nauč ho rýži pěstovat a nebude celý život hladovět.“ Historie rýže, to je putování po kontinentech, exkurze do světových kuchyní i brodění se malebnými rýžovými terasami.

Je to život!

Začátek cesty rýžových zrnek na stoly milionů strávníků leží s největší pravděpodobností v daleké Číně. Právě tady, konkrétně v povodí Perlové řeky, je rýže před 8 200 až 13 500 lety domestikována. Podle tamních legend se kdysi zemí proženou ničivé povodně.

Zahubeny jsou rostliny i většina živočichů. Před smrtí hladem zachrání Číňany pes, který jim na ocase přinese pět žlutých semen. Po zasazení z nich vyroste právě rýže. Pro řadu místních představuje větší klenot než perly nebo drahokamy.

Rýže není jen potravina. Rýže je život,“ dokumentuje její výsadní pozici jedno z čínských přísloví. Jak pevnou součástí tamní historie je, dokazuje i fakt, že škrob z rýže přidávají dělníci do malty při stavbě Velké čínské zdi.

Trvá pěknou řádku let, než přeruší pupeční šňůru s Asií a ze své domoviny vyrazí na exkurzi po světě. Kolem roku 300 př. n. l. se díky Alexandru Velikému (356–323 př. n. l.) a jeho vojskům podívá do slunného Řecka.

Dál do Evropy putuje v dobách Římské říše, kdy se zabydluje zejména ve Středomoří. Odtud je pak už jen krůček do severní Afriky.

Je to dechberoucí pohled. Rýžová pole terasovitě sestupují od vrcholků hor až k říčkám v údolí. Foto: pxfuel
Je to dechberoucí pohled. Rýžová pole terasovitě sestupují od vrcholků hor až k říčkám v údolí. Foto: pxfuel

Kuchyňský pilíř

Její obliba stoupá s každou novou úrodou, stejně jako počet míst, kde se začíná pěstovat. Ze španělské Andalusie se rozšíří na Sicílii, kde ze začátku leží mezi pytlíky s kořením a mele se hlavně na mouku. Do Francie ji přitáhnou z arabského světa křižáci.

V pozdním středověku však evropský rozkvět rýže zbrzdí obvinění ze šíření malárie. Stojaté vody potřebné pro základ rýžového pole jsou totiž ideálním prostředím pro komáry.

Řada měst tak odrazuje své obyvatele od pěstování rýže jako součást preventivních kroků proti nemoci. To už však míří asijský poklad dál.

Brány mu otevírá Nový svět, kam ho v 16. století přivážejí evropští osadníci (ve stejném století rýže obohacuje i český jídelníček.) Později sem dorazí také společně s africkými otroky.

Největší rozmach v pěstování rýže zažije Amerika po válce mezi Severem a Jihem. Postupně se stává jednou z nejrozšířenějších obilnin naší planety. K dispozici je široká paleta barev, vůní, konzistencí i nutričních hodnot.

Na celém světě byste našli přes 8 000 různých druhů rýže. Je nedílnou součástí mnoha tradičních národních jídel, nezastupitelným pilířem mimo jiné italské nebo jihoamerické kuchyně.

Životodárná plodina

Zemí zaslíbenou ovšem pro ni zůstává Asie. Pěstuje a konzumuje se tu přes 90 % světové produkce. Ze zhruba 500 milionů tun, které čítá její roční produkce, jich valná většina pochází z Číny, Indie, Bangladéše a Indonésie.

Závisí na ní životy několika miliard lidí. Stačí, aby si monzun, pro rýži tak životodárný, dal na čas a výnosy klesají. Navíc, vybudovat takové rýžové pole není nic jednoduchého. Nestačí jen zbavit se pár stromů a křovin, vysbírat kamení a poorat.

Rýžová pole se vrývají do horských úbočí v sofistikovaných terasovitých kaskádách či se lopotně vydobývají z mokřin a zátopových území. Základem je vydatná závlaha.

Je proto potřeba postavit důmyslný systém hrází, vykopat kanály k nejbližšímu vodnímu zdroji a hráze opatřit propustmi, aby rolníci mohli přesně nastavovat hladinu vody podle výšky rostlin. Rýži zaplavení nevadí, na rozdíl od plevelů.

Základem pole je tvrdé jílové podloží, bez něho by se voda prostě vsákla do země. Jelikož by ale jíl nedokázal plodinu uživit, musí ho překrývat silná vrstva půdy.

Ačkoliv do pěstování rýže fušuje moderní zemědělská technika, jejím základem nadále zůstávají lidské ruce. Za každým s nespočtu sáčků vyskládaných v regálech obchodů se skrývají hodiny poctivé manuální dřiny.

„Každé zrnko je zaplaceno kapkou potu,“ hlásá trefně vietnamské přísloví.

Pěstování rýže, to jsou především neúnavné lidské ruce a hodiny a hodiny poctivé manuální dřiny. Foto: pxfuel
Pěstování rýže, to jsou především neúnavné lidské ruce a hodiny a hodiny poctivé manuální dřiny. Foto: pxfuel

Talíř rýže – půl zdraví

Rýže nelahodí jen chuťovým buňkám. Vřelé díky za ni posílají i další části těla.

Blahodárná obilnina obsahuje velké množství aminokyselin, vitamin B a E, draslík i železo, pomáhá v těle regulovat obsah vody, čistí trávicí trakt a při pravidelné konzumaci navíc snižuje hladinu cholesterolu. A to je jen začátek.

Je lehce stravitelná, nezpůsobuje nadýmání. Jako základní potravina zamezuje překyselení buněk a ukládání tuku v problémových partiích. Je vhodná nejen při regulaci váhy.

Díky pomalému uvolňování cukru do krve je ideální i při cukrovce nebo hypoglykémii, snižuje krevní tlak. Prospívá rovněž kvalitě vlasů, nehtů, pokožce a kostem. Dokonce zlepšuje stav kůže při lupence.

Posiluje také imunitní systém, pomáhá snižovat riziko rakoviny tlustého střeva, prsu a prostaty. Vývar z rýže je užitečný při vysokých teplotách a zánětech.

Tekutý klenot

Své místo ale nemá pouze na talíři. Prospěšná je i jako průmyslová surovina. Třeba v podobě rýžových cigaretových papírků. V minulosti funguje i jako rituální prostředek a platidlo.

Oblíbeným japonským nápojem a jedním z největších asijských vývozních artiklů je rýžové víno nazývané saké. Objeveno je v Japonsku, zhruba ve 3. století našeho letopočtu.

Kromě něj se z rýže v Asii vyrábí i pivo nebo indický alkoholický nápoj arak – pálenku chutí i vůní připomínající rum.

Zemí zaslíbenou zůstává pro rýži Asie. Pěstuje a konzumuje se tu přes 90 % světové produkce. Foto: unsplash
Zemí zaslíbenou zůstává pro rýži Asie. Pěstuje a konzumuje se tu přes 90 % světové produkce. Foto: unsplash
Foto: tit Foto: pxfuel Zdroj fotografií: pxfuel, unsplash
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního