Domů     Rychlopalná novota brala životy po tisících
Rychlopalná novota brala životy po tisících
28.1.2023

V letech 1864 a 1865 v Americe vrcholí válka Severu proti Jihu. Pro unijní armádu znamenalo dobytí klíčového zásobovacího místa – Petersburgu – jedno z posledních střetnutí. Zároveň však i první příležitostí pro nasazení nového typu zbraně. Tou byl vícehlavňový kulomet, jenž byl schopen vypálit až stovky ran za minutu.

Akutní potřeba nepřetržité palby, která by během bitvy dokázala zastavit masivní útoky pěchoty či jezdectva, se naplno projevila v 19. století. Právě tehdy dochází ke konstrukci prvního kulometu.

Tento vynález zásadním způsobem změnil průběh dalších bojů, které se již od té doby musely řídit zcela jinými pravidly.

Geniální vynálezce

Při troše představivosti můžeme říct, že první náznak kulometu sestrojil v roce 1718 britský vynálezce James Puckle (1667–1724). V jeho případě se jednalo o jednohlavňovou pušku s otáčivým zásobníkem a křesadlovým zámkem.

Pohon pak zajišťovala ruční klika. V průběhu 19. století pak podobných nápadů přibývalo. Během americké občanské války se na bojišti objevovalo hned několik rychlopalných zbraní.

Zásadní zlom však přišel v roce 1861, kdy svůj nejvýznamnější objev právě dokončoval Richard Gatling (1818–1903).

Gatlingův kulomet z roku 1865 FOTO: Max Smith / Creative Commons / volné dílo
Gatlingův kulomet z roku 1865 FOTO: Max Smith / Creative Commons / volné dílo

Jak zabránit válce

Mezi hlavní zájmy tohoto talentovaného vynálezce patřila do té doby především zařízení pro domácnost, průmysl a zemědělství. Zbraním se věnovat odmítal.

Když však viděl pochodovat vojáky s tušením, že už se nikdy nevrátí, napadlo ho, že pro mír udělá nejvíce, když sestrojí obávanou zbraň, ze které dostanou všichni takový strach, že raději zvolí život bez válek.

Toto přání se bohužel nevyplnilo, kulomet s rotujícím svazkem hlavní však vznikl.

První model

Gatlingův kulomet tvořilo několik hlavní s vlastní komorou, uspořádaných symetricky kolem středové hřídele. Nabíjení se provádělo nahoře z násypníku. Když se svazek hlavní pootočil, náboj se zasunul do prázdné komory a střelba mohla začít.

Vystřelená nábojnice se posléze vytáhla a vyhodila. Praxe byla taková, že samotný střelec pouze otáčel klikou a pomocníci přisypávali další střelivo. Model 1862, na který dostal Gatling patent, dokázal střílet až 200 ran za minutu.

Richard Gatling FOTO: Wikipedia / Creative Commons / volné dílo
Richard Gatling FOTO: Wikipedia / Creative Commons / volné dílo

Zájem by byl

Významu nové zbraně si pochopitelně nemohli nevšimnout i armádní velitelé, navíc když byla občanská válka v plném proudu. Unijní generál Benjamin Butler (1818–1893) proto investoval své vlastní finance na zakoupení tuctu kulometů.

Obléhání konfederačního Petersburgu na jaře 1865 připomínalo svojí vyčerpávající formou válku, která měla přijít až za 50 let, a to hlavně kvůli zákopovým liniím. Unie nakonec slavila vítězství, a to i zásluhou nové Gatlingovy zbraně.

Pobil také indiány

Gatlingův kulomet byl do řadových služeb US Army zařazen až o rok později, v roce 1866. Vojáci si objednali stovku kusů v kalibrech 0,5 palce a 1 palec.

Tuto objednávku však již dosavadní firma Cooper nezvládala, a proto Gatling zahájil spolupráci se slavnou značkou Colt. U této společnosti se následně vyráběly veškeré jeho zbraně. Netrvalo dlouho a mezi další zákazníky se zařadila také britská armáda.

Známý vynálezce samozřejmě „neusnul na vavřínech“ a postupně své kulomety zdokonaloval. V oficiální službě americké armády se poprvé objevily v 70. letech 19. století v rámci bojů s indiány.

Nekompromisní účinnost zbraně s odvážným, ale špatně vyzbrojeným nepřítelem pořádně zamávala. Zajímavý je případ slavného generála George Custera (1839–1876), jenž byl proti Siouxům vybaven i dvěma kulomety.

Do známé bitvy u Litlle Bighornu si je však nevzal. „Takové nablýskané hračky by mě jen zpomalovaly,“ prohlásil tehdy. Kdo ví, jak by bitva dopadla, kdyby ho „nezpomalovaly“.

Kulomet expanduje

Další armádou, která začala ve velkém nasazovat Gatlingovy zbraně, byla ta britská. Kulomety našly své uplatnění v řadě koloniálních konfliktů v Asii a Africe. Zdejší domorodci měli téměř vždy početní převahu, proti novým zbraním však nezmohli nic.

Výsledkem tak většinou byly tisíce mrtvých na jejich straně. Britské ztráty byly naopak zcela minimální.

Také carské Rusko si kulomety nemohlo vynachválit, zejména ve Střední Asii a ve válce s Turky v letech 1877 až 1888, Francouzi je pak rádi použili například proti Prusku (1870) nebo při konfliktech v Japonsku (18681869 a 1877).

Kresba Gatlingova kulometu z patentové dokumentace. FOTO: National Archives / Creative Commons / volné dílo
Kresba Gatlingova kulometu z patentové dokumentace. FOTO: National Archives / Creative Commons / volné dílo

Maxim je tu

Pokrok se zastavit nedá, a to platí také pro kulomety. Jelikož dosavadní mechanické kulomety připomínaly svojí hmotností a stavbou stále spíše dělostřeleckou zbraň, na začátku 20. století z výzbroje armád téměř vymizely.

Nahradily je zbraně založené na automatickém principu funkce mechanismu.

Autorem tohoto typu byl americký vynálezce Hiram Maxim (1840–1916), když se mu v roce 1883 podařilo sestrojit rychlopalný kulomet s vnitřním pohonem s příznačným názvem Maxim.

Věrný „pomocník“

Výroba kulometů začala nabírat na intenzitě, a proto došlo brzy k jejich rozšíření do všech světových armád. Tento faktor významně zasáhl do první světové války, jež byla díky tomu charakteristická pozičními a zákopovými válkami.

Za těchto podmínek bylo pro nepřítele prakticky nemožné prorazit kulometnou palbu. V současné době jsou kulomety stále běžnou výbavou v rámci světových konfliktů a poskytují výraznou palebnou podporu pěchotě i obrněným složkám.

Moderní technologie dnes vynikají takřka neomezenými možnostmi výroby různorodých variant.

Foto: Colorado National Guard / Creative Commons / volné dílo, Max Smith / Creative Commons / volné dílo, Wikipedia / Creative Commons / volné dílo, National Archives / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Historie
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
Historie
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít […]
Historie
Kde se vzal všudypřítomný bankomat?
Dnes už je na každém rohu. Kouzelný přístroj, který vám na požádání dá peníze. Ovšem nikoliv cizí, ale vaše vlastní. A je jedno, jestli je odpoledne nebo půlnoc. Žádné přepážky, žádná otevírací doba. Přesně tak, jak to jeho autor John Shepherd-Barron zamýšlel. Už před ním se ale o něco podobného pokoušejí jiní. Největší úsilí vyvine […]
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
reklama
historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
Co jsme zdědili po neandertálcích?
Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle. Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách. Dnes už […]
reklama
zajímavosti
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přesnější a úspornější ložiska využijí divadelní točny i špičkové teleskopy
21stoleti.cz
Přesnější a úspornější ložiska využijí divadelní točny i špičkové teleskopy
První ložiska, tedy součásti, které snižují tření, lidstvo využívalo už v antice. A vývoj stále pokračuje. Na moderních hydrostatických ložiscích pracují odborníci na tribologii z Fakulty strojního in
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Co ve skutečnosti stojí za katastrofálními požáry v Kalifornii?
enigmaplus.cz
Co ve skutečnosti stojí za katastrofálními požáry v Kalifornii?
4. prosince 2017 zažehne jiskra poblíž města Santa Paula v Kalifornii požár, který tu svým rozsahem nemá obdoby. Trvá až do 12. ledna 2018, bojuje s ním 8500 hasičů. Zničí 280 000 akrů půdy a domo
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická