Domů     Rychlopalná novota brala životy po tisících
Rychlopalná novota brala životy po tisících
28.1.2023

V letech 1864 a 1865 v Americe vrcholí válka Severu proti Jihu. Pro unijní armádu znamenalo dobytí klíčového zásobovacího místa – Petersburgu – jedno z posledních střetnutí. Zároveň však i první příležitostí pro nasazení nového typu zbraně. Tou byl vícehlavňový kulomet, jenž byl schopen vypálit až stovky ran za minutu.

Akutní potřeba nepřetržité palby, která by během bitvy dokázala zastavit masivní útoky pěchoty či jezdectva, se naplno projevila v 19. století. Právě tehdy dochází ke konstrukci prvního kulometu.

Tento vynález zásadním způsobem změnil průběh dalších bojů, které se již od té doby musely řídit zcela jinými pravidly.

Geniální vynálezce

Při troše představivosti můžeme říct, že první náznak kulometu sestrojil v roce 1718 britský vynálezce James Puckle (1667–1724). V jeho případě se jednalo o jednohlavňovou pušku s otáčivým zásobníkem a křesadlovým zámkem.

Pohon pak zajišťovala ruční klika. V průběhu 19. století pak podobných nápadů přibývalo. Během americké občanské války se na bojišti objevovalo hned několik rychlopalných zbraní.

Zásadní zlom však přišel v roce 1861, kdy svůj nejvýznamnější objev právě dokončoval Richard Gatling (1818–1903).

Gatlingův kulomet z roku 1865 FOTO: Max Smith / Creative Commons / volné dílo
Gatlingův kulomet z roku 1865 FOTO: Max Smith / Creative Commons / volné dílo

Jak zabránit válce

Mezi hlavní zájmy tohoto talentovaného vynálezce patřila do té doby především zařízení pro domácnost, průmysl a zemědělství. Zbraním se věnovat odmítal.

Když však viděl pochodovat vojáky s tušením, že už se nikdy nevrátí, napadlo ho, že pro mír udělá nejvíce, když sestrojí obávanou zbraň, ze které dostanou všichni takový strach, že raději zvolí život bez válek.

Toto přání se bohužel nevyplnilo, kulomet s rotujícím svazkem hlavní však vznikl.

První model

Gatlingův kulomet tvořilo několik hlavní s vlastní komorou, uspořádaných symetricky kolem středové hřídele. Nabíjení se provádělo nahoře z násypníku. Když se svazek hlavní pootočil, náboj se zasunul do prázdné komory a střelba mohla začít.

Vystřelená nábojnice se posléze vytáhla a vyhodila. Praxe byla taková, že samotný střelec pouze otáčel klikou a pomocníci přisypávali další střelivo. Model 1862, na který dostal Gatling patent, dokázal střílet až 200 ran za minutu.

Richard Gatling FOTO: Wikipedia / Creative Commons / volné dílo
Richard Gatling FOTO: Wikipedia / Creative Commons / volné dílo

Zájem by byl

Významu nové zbraně si pochopitelně nemohli nevšimnout i armádní velitelé, navíc když byla občanská válka v plném proudu. Unijní generál Benjamin Butler (1818–1893) proto investoval své vlastní finance na zakoupení tuctu kulometů.

Obléhání konfederačního Petersburgu na jaře 1865 připomínalo svojí vyčerpávající formou válku, která měla přijít až za 50 let, a to hlavně kvůli zákopovým liniím. Unie nakonec slavila vítězství, a to i zásluhou nové Gatlingovy zbraně.

Pobil také indiány

Gatlingův kulomet byl do řadových služeb US Army zařazen až o rok později, v roce 1866. Vojáci si objednali stovku kusů v kalibrech 0,5 palce a 1 palec.

Tuto objednávku však již dosavadní firma Cooper nezvládala, a proto Gatling zahájil spolupráci se slavnou značkou Colt. U této společnosti se následně vyráběly veškeré jeho zbraně. Netrvalo dlouho a mezi další zákazníky se zařadila také britská armáda.

Známý vynálezce samozřejmě „neusnul na vavřínech“ a postupně své kulomety zdokonaloval. V oficiální službě americké armády se poprvé objevily v 70. letech 19. století v rámci bojů s indiány.

Nekompromisní účinnost zbraně s odvážným, ale špatně vyzbrojeným nepřítelem pořádně zamávala. Zajímavý je případ slavného generála George Custera (1839–1876), jenž byl proti Siouxům vybaven i dvěma kulomety.

Do známé bitvy u Litlle Bighornu si je však nevzal. „Takové nablýskané hračky by mě jen zpomalovaly,“ prohlásil tehdy. Kdo ví, jak by bitva dopadla, kdyby ho „nezpomalovaly“.

Kulomet expanduje

Další armádou, která začala ve velkém nasazovat Gatlingovy zbraně, byla ta britská. Kulomety našly své uplatnění v řadě koloniálních konfliktů v Asii a Africe. Zdejší domorodci měli téměř vždy početní převahu, proti novým zbraním však nezmohli nic.

Výsledkem tak většinou byly tisíce mrtvých na jejich straně. Britské ztráty byly naopak zcela minimální.

Také carské Rusko si kulomety nemohlo vynachválit, zejména ve Střední Asii a ve válce s Turky v letech 1877 až 1888, Francouzi je pak rádi použili například proti Prusku (1870) nebo při konfliktech v Japonsku (18681869 a 1877).

Kresba Gatlingova kulometu z patentové dokumentace. FOTO: National Archives / Creative Commons / volné dílo
Kresba Gatlingova kulometu z patentové dokumentace. FOTO: National Archives / Creative Commons / volné dílo

Maxim je tu

Pokrok se zastavit nedá, a to platí také pro kulomety. Jelikož dosavadní mechanické kulomety připomínaly svojí hmotností a stavbou stále spíše dělostřeleckou zbraň, na začátku 20. století z výzbroje armád téměř vymizely.

Nahradily je zbraně založené na automatickém principu funkce mechanismu.

Autorem tohoto typu byl americký vynálezce Hiram Maxim (1840–1916), když se mu v roce 1883 podařilo sestrojit rychlopalný kulomet s vnitřním pohonem s příznačným názvem Maxim.

Věrný „pomocník“

Výroba kulometů začala nabírat na intenzitě, a proto došlo brzy k jejich rozšíření do všech světových armád. Tento faktor významně zasáhl do první světové války, jež byla díky tomu charakteristická pozičními a zákopovými válkami.

Za těchto podmínek bylo pro nepřítele prakticky nemožné prorazit kulometnou palbu. V současné době jsou kulomety stále běžnou výbavou v rámci světových konfliktů a poskytují výraznou palebnou podporu pěchotě i obrněným složkám.

Moderní technologie dnes vynikají takřka neomezenými možnostmi výroby různorodých variant.

Foto: Colorado National Guard / Creative Commons / volné dílo, Max Smith / Creative Commons / volné dílo, Wikipedia / Creative Commons / volné dílo, National Archives / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h