Vlaková doprava tvoří páteř veřejné dopravy, nutno podotknout, že až na tu leteckou jde zároveň o nejrychlejší způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B. Které vlaky patří mezi ty nejrychlejší?

Shaingai Maglev
Čínský vlak Maglev dokáže vyvinout rychlost až 431 km/h. Provoz v Shangaii od roku 2004 je historicky třetí komerčně provozovanou tratí s touto technologií.
Svou rychlost využívá na pouze 30 kilometrů dlouhé lince, maximální rychlosti dosáhne stroj během pouhých 4 minut a celou trasu zdolá za 7 minut a 20 vteřin. Celá stavba vyšla v přepočtu na téměř 27 miliard korun.
Fuxing Hao
Nový model vysokorychlostního vlaku Fuxing, navržený a vyrobený v Číně, může dosahovat rychlosti až 400 km/h, Fuxing mohou využít cestující na jedné z nejvytíženějších čínských tras Peking – Šanghaj.
Hlavní přednost rychlovlaků spočívá v tom, že fungují i za třeskutých mrazů kolem minus 40 stupňů Celsia.

AGV Italo
Nejrychlejší vlak, který jezdí na evropském kontinentu, během testů sice dosáhl rychlosti až 574 km/h, v každodenním provozu nepřekračuje rychlost 350 km/h. AGV jezdí po 225 kilometrů dlouhé trati mezi Neapolí a Římem, doba jízdy je kolem jedné hodiny.
Tento stroj obsluhující italskou železnici si tamní národní dopravce Nuovo Transporto Viaggiatori (NTV) objednal od francouzské společnosti Alstom.
Talgo 350
Talgo 350 při testech dosáhl rychlosti 362 km/h a běžně je nasazován na 621 kilometrů dlouhou trať mezi Barcelonou a Madridem, tu zvládne zdolat za dvě a půl hodiny.
Kvůli počátečním problémům v oblasti řízení vlaků na trati musela být maximální rychlost tohoto španělského vlaku omezena na 200 km/h, až po zavedení nových systémů mohla být zvýšena na 300 km/h.

E5 Series Shinkansen
Průkopník v oblasti rychlovlaků – tento japonský stroj má však své nejrychlejší dny již za sebou, maximální rychlost, kterou se prohání na trase Tokio-Aomory, je 320 km/h.
Velice zajímavým rysem je 15 metrů dlouhý předek vlaku, ten slouží k minimalizování aerodynamického hluku a k eliminování vibrací při průjezdu tunely.
Euroduplex
Jedná se o třetí řadu vysokorychlostních vlaků TGV. Oproti předchozím verzím jsou tyto soupravy lehčí, aerodynamičtější a mají nižší spotřebu elektrické energie. Zajímavost je, že 14 souprav je provozováno také v Maroku, na lince za Casablancy do Tangieru. Vlak na vybraných úsecích dosahuje rychlosti 320 km/h.

ICE 3
Vlaky, od společnosti Siemens, provozuje v sousedním Německu státní dopravce Deutsche Bahn (DB), a to pod označením Series 407 ICE 3. Soupravy dosahují délky 200 metrů a hmotnosti 454 tun. Na německých kolejích se mohou pohybovat rychlostí až 320 km/h.
Po celé délce ve spodní části vlaku jsou umístěny trakční motory, což přináší až o 20 % více místa pro cestující.
Eurostar e320
Dopravu v Eurotunelu pod Lamanšským kanálem zajišťují vysokorychlostní vlaky Eurostar e320. Vlaky se skládají z 16 vozů, na délku mají téměř 400 metrů a sedí na dohromady 64 nápravách.
Střecha vlaku je osazena osmi pantografy, které mají za úkol řešit různé energetické systémy v Evropě.

ETR 500
Konsorcium firem AnsaldoBreda, Bombardier a Alstom vytvořilo vlak tento obsluhuje trať Milano-Řím-Neapol a vozí cestující rychlostí až 300 km/h.
Soupravy Elettro Treno Rapido 500 byly představeny již v roce 1993 a jezdí ve službách železničního dopravce Trenitalia. Poslední rychlostní rekord tohoto vlaku pochází z roku 2009 a jeho hodnota je 362 km/h.
Zatím jen prototyp
Čína je známa snahou o to být ve všem nejlepší. Pokud však již tamní výzkumníci, technici a inženýři prvenství dosáhnou, nic jim nebrání, aby pokořovali sami sebe.
V letošním roce byl veřejnosti představen prototyp maglevu, který by měl být schopen vyvinout rychlost přes 600 km/h. Vlak jezdí na vysokoteplotní supravodivou energii (HTS). Díky tomu vlak při jízdě vypadá, jako by po zmagnetizovaných kolejích plul. Zda a kdy bude nasazen do provozu, se teprve ukáže.
