Tlo je prkenný strop, aja španělská chůva a sibiřský veletok Lena. V tom nejsou žádné nejasnosti a vše si lze snadno představit. Ale co třeba lovkyně perel z Japonska, kočovní nájezdníci anebo ledovcový kotel?
Co je za slovy, která se často vyskytují v křížovkách a nadšenci do „kouzelných mřížek“ je do nich vepíšou tak rychle, že je ani nenapadne nad nimi přemýšlet? Posviťme si na některá z těch nejznámějších.
Na jediný nádech
Výraz: ama
Co: lovkyně perel
Odhaduje se, že japonské potápěčky mají tradici dlouhou až 3000 let, první písemný záznam však pochází z 8. století. Poptávka po jejich umění vzroste na konci 19. století, kdy se na trhu objeví uměle pěstované perly.
Potápěčky pak vkládají do lastur pod hladinou předměty, které povzbudí tvorbu perel. Zatímco kdysi nosívají amy jen bederní roušku a pokrývku vlasů, dnes používají potápěčský oblek.
Řemeslo, ke kterému jsou dívky vychovávány od dětství, je však už téměř na vymření:
zatímco v polovině minulého století jich bylo okolo 17 000, dnes už zbývá jen zhruba 2000 žen, které své umění využívají k lovu mořských plodů, a mnohé z nich již překročily sedmdesátku.
Odborníci na pastvu
Výraz: arat
Co: mongolský pastevec
Aratové je mongolské etnikum, žijící v Mongolsku a v Číně. Jejich hlavní činností je pasení dobytka, v této oblasti jsou nesmírně zběhlí a jejich zkušenosti jsou vysoce ceněny.
Před revolucí v roce 1921, kdy je po vyhnání Číňanů a poté bělogvardějců po rozšíření ruské občanské války na východ vyhlášeno nezávislé Mongolsko, tvořili Aratové zhruba 92 procent mongolské populace a vlastnili asi polovinu hospodářských zvířat, která se v zemi nacházela.
V Číně žijí Aratové v provinciích Vnitřní Mongolsko, Sin-ťiang a Čching-chaj. Někteří rolníci z Tuvinské republiky, ležící v Rusku na Sibiři, se také nazývají Aratové.
Dobrota z chléva
Výraz: okal
Co: nápoj pro dobytek
Jde o dobytčí nápoj, obsahující otruby, šrot nebo mouku. „Teleti se později sbírané mléko a okal místo teplého mléka dávati může,“ píše se v dobové literatuře. Může se jednat i o odvar z krup.
Termín okal se někdy používá také pro zkalenou vodu po záplavách nebo mokrou hlínu. V křížovkách se však lze setkat rovněž s výrazem „okal“ či „okál“, který nemá se zvířaty nic společného.
Jde o populární montovaný domek z dob bývalého Československa, který u nás začal stavět od 70. let 20. století podnik Rudné doly Jeseník po zakoupení licence od západoněmecké firmy OKAL. Stal se velmi oblíbeným produktem a domků u nás vyrostlo velké množství.
Skalnatý kráter
Výraz: kar
Co: ledovcový kotel
Kar je široký závěr horského údolí půlkruhovitého tvaru se strmými skalními stěnami a plochým nebo vyhloubeným dnem. To může být vyplněno jezerem. Tento tvar vzniká působením ledovců, které svou erozí narušují podloží.
Kary mohou vznikat nejenom ve velehorách, ale i v menších nadmořských výškách. Obvykle jsou ze tří stran obklopeny strmými srázy, čtvrtou stranou je odváděna ledovcová masa.
Protože kar samotný je poměrně často zanořený pod okolní terén, po ústupu ledovce bývá zaplněn vodou. Tyto vodní tvary se nazývají ledovcová jezírka, označovaná také jako plesa.
U nás je lze najít na Šumavě (např. Černé jezero nebo Plešné jezero), v Krkonoších (Úpská jáma) anebo v Jeseníkách (Velká kotlina).
Důležití kočovníci
Výraz: sarmat/alan
Co: příslušník kočovného národa
Sarmati jsou kočovný a pastevecký lid, pocházející ze středních částí euroasijské stepi. Jejich území bylo starověkým učencům známé jako Sarmátie a zahrnovalo hlavně část dnešní Ukrajiny, Ruska či Balkánu.
Mezi tyto kmeny patřili také Alani, kmenový svaz íránského původu, který se významně zapsal do evropských poměrů v době stěhování národů koncem starověku a počátkem středověku.
Okolo 1. století se přesunou na území dnešní Ukrajiny a některých okolních regionů a podnikají nájezdy do Persie a okolo 4. století se objevují na římských hranicích podél Dunaje.
Posléze se jedna část přemístí na západ a připojí se ke germánským kmenům, druhá se stane předky některých etnik, žijící v zakavkazských republikách jižního Ruska.