Skip to content

Ruský vesmírný program hlásí další ztrátu! Co se stalo tentokrát?

Ruskému kosmickému programu se v poslední době příliš nedaří. Ruská armáda ztratila družici Kanopus-ST, kterou v sobotu vynesla z polárního kosmodromu v Plesecku na oběžnou dráhu nosná raketa Sojuz.

Ze dvou družic umístěných na dráhu kolem Země podle ruských zdrojů pracuje jen jedna. Druhá v příštích několika dnech shoří v atmosféře.

2
Přeprava rakety Sojuz.

Kanopus-ST měl být zřejmě součástí ruského systému protivzdušné a protiraketové obrany.

3
Ruský vesmírný program nedělá prezidentu Putinovi radost.

Podle informací ruských expertů měla družice sledovat světové oceány a zaznamenávat pohyb ponorek na hladině i v hlubinách. Armáda nejdřív oznámila, že aparát byl bez potíží vynesen na oběžnou dráhu a funguje normálně.

Později ale připustila, že o družici přijde. Příčinou je zřejmě vadný spoj mezi družicí a nosnou raketou, který se včas neuvolnil.

4
Havárie rakety Proton-M v roce 2013.

Družice už začala klesat, do atmosféry vstoupí za dva až tři dny. Zda lze očekávat dopad úlomků aparátu na Zemi, není zatím zcela jasné.

5
Měla letět k Marsu. Nakonec družice Fobos-Grunt našla své spočinutí ve vodách oceánu.

Není to jediný problém ruského kosmického programu. Při výstavbě kosmodromu Vostočnyj došlo k defraudaci pěti miliard rublů. Stavba je navíc zpožděna. V předchozích letech pak Rusy postihlo několik ztrát civilních i vojenských raket.

Mimo jiné se to týkalo lodi Progres, rakety Proton či družice pro výzkum Marsu Fobos-Grunt.

Foto: russianspaceweb, RT, youtube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …