Skip to content

Ruský skandál: Mikuláš II. zamlada zaútočil na policii kaviárem

„Povězte mi, už jste někdy s velkoknížetem carevičem mluvil?“ ptá se car Alexandr III. svého ekonomického poradce, hraběte Sergeje Witteho, který se odvážil panovníkovi navrhnout, aby svého následníka alespoň trochu zasvětil do vládnutí…

Na Alexandrův dotaz Witte (1849–1915) nesměle přikývne: „Ano, již jsem měl tu čest.“ „Tak mi neříkejte, že jste si nikdy nevšiml toho, jaký je velkokníže hlupák,“ nemá o svém synovi zrovna nejlepší mínění Alexandr (1845–1894).

Není to pravda. Budoucí car Mikuláš II. (1868–1918) rozhodně není hloupý. Jen je značně naivní, nadmíru zdvořilý a bez špetky zkušeností. Na vině toho všeho je právě Alexandr III. a jeho choť, Mikulášova matka Marie Fjodorovna (1847–1928). Carský pár drží své syny jako ve skleníku. Dokud se neožení, zůstávají v područí rodičů. Mikulášovi dokonce odepírají i měsíční apanáž.

Car Alexandr III. nemá o svém následníkovi valné mínění.

Neustále pod kontrolou Careviči je 22 let, když oficiálně ukončuje své vzdělávání. Co teď? Bude jako utržený ze řetězu. Navštěvuje divadla, večírky, hostiny. Všude teče alkohol proudem, až z toho jednoho rozbolí hlava.

A pak také poznává lásku žen. Líhní velkoknížecích milenek je carský balet v Petrohradu. Ani stále ještě svobodný Mikuláš nebude výjimkou. Do jeho srdce se v roce 1890 nesmazatelně zapisuje primabalerína polského původu Matilda Kšesinská (1872–1971). Půvabná tanečnice se stává jeho metresou. Co tomu říká Mikulášův otec? Ať se synek baví. Car se cítí být v plné síle, nepředpokládá, že by ho Mikuláš v dohledné době na trůnu nahradil… Jen v jeho stopách posílá tajné policisty, aby střežili každičký carevičův krok – kvůli jeho bezpečnosti i proto, aby měl Alexandr III.

neustálý přehled o synových aktivitách.

Mikuláše drží stranou od všeho dění i matka Marie Fjodorovna (na obr. s malým synem).

Příliš bujarý večírek Tajní agenti také mají plné ruce práce, aby před veřejností ututlali případné skandály, v nichž carevič hraje hlavní roli. A že o ně není nouze… I když pomlouvání carské rodiny je v Rusku přísně zakázáno a trestá se jako urážka majestátu, lidé se o excesech petrohradské smetánky stejně obvykle dozvědí.

Nejinak je tomu v případě zdařilé Mikulášovy pitky v jednom z vyhlášených podniků v ruské metropoli. Vznešená společnost se tu náramně baví hluboko přes půlnoc. Šampaňské teče proudem, stoly se prohýbají pod nejvybranějšími lahůdkami.

Asi ve dvě hodiny v noci se na careviče obrací majitel podniku s prosbou, zda už by nemohla být zábava rozpuštěna, že by se také rád odebral domů. „Hleďte si svého,“ dostává se mu příkrého odmítnutí.

Krátce nato jde kolem restaurace hlídkující policista. Hluk zevnitř přiláká jeho pozornost. I on naléhá na společnost, aby už raději šla spát. Tvář careviče nepozná. Místo toho sezná, že proti přesile opilců sám nic nezmůže.

Primabalerína Matilda Kšesinká zasvětí careviče do tajů lásky.

Veřejné pohoršení Zburcuje policejního prefekta i posily, aby adekvátně zasáhli. Policejní prefekt, to už je jiná šarže. V jednom z nepříčetných opilců ke svému zděšení rozpoznává následníka trůnu. Ví, že teď musí jednat v rukavičkách.

„Ráčejí se rozejít. Budí veřejné pohoršení, Milosti,“ naléhá úpěnlivě na Mikuláše prefekt. Není mu to nic platné. Dostává se mu jen další spršky vulgarit. Rozohněný carevič dokonce bere do rukou mísu plnou kaviáru a už už to vypadá, že jí mrští policistovi po hlavě.

Až v roce 1894 se Mikuláš zasnubuje s Alix Hesenskou.

To prefektovi podřízení nemohou dopustit. Vydávají se nadřízenému na pomoc. Zastání u svých opilých kumpánů má ovšem i Mikuláš, šlechtici tasí proti policistům kordy. Nakonec celou patovou situaci zachraňuje Mikulášova duchapřítomná milenka, která se odvážně vrhá mezi oba muže.

Na druhý den ráno musí policejní prefekt i Mikuláš na kobereček k caru Alexandrovi. Pikantní historka se zakrátko přetřásá v ulicích Petrohradu i na dalších evropských panovnických dvorech. Cizí diplomati nezahálejí a domů posílají peprné zprávy…

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Stále divoký svědek historie: Boubínský prales
epochanacestach.cz

Stále divoký svědek historie:...

Před 12 000 lety končila...
Kolagen pomáhá nejen kloubům a pleti
panidomu.cz

Kolagen pomáhá nejen...

Jako základní bílkovina našeho těla je kolagen...
Norsko, to jsou tuhé zimy, lososi a záhadná světla v Hessdalen
enigmaplus.cz

Norsko, to jsou tuhé zimy,...

Norská víska Hessdalen, kde žije pouhých...
Návrat designu ke kořenům
rezidenceonline.cz

Návrat designu ke kořenům

S prvky modernismu zpátky k podstatě...
Manžel udělal dvě chyby
skutecnepribehy.cz

Manžel udělal dvě chyby

Naše studentské manželství...
Nakupování budoucnosti se inspiruje od Průmyslu 4.0
21stoleti.cz

Nakupování budoucnosti se...

V poslední době jsme se mohli seznámit s výsledky...
Zůstává s manželem jenom pro peníze?
nasehvezdy.cz

Zůstává s manželem jenom pro...

O tom, že jim manželství...
UFO při cestě na Zemi využívá mimozemskou dálnici
enigmaplus.cz

UFO při cestě na Zemi...

37. severní rovnoběžka laikovi nic moc...
Strašidelný Kehoe dům: Přenocujete v americkém hotelu duchů?
epochalnisvet.cz

Strašidelný Kehoe dům:...

Strašidelný dům zvaný Kehoe v americkém...
Proč vzdala šanci na lásku?
nasehvezdy.cz

Proč vzdala šanci na lásku?

O Martině Randové (49) se ví,...
Dietní okurkový koktejl
tisicereceptu.cz

Dietní okurkový koktejl

Okurkový koktejl je mezi doma vyrobenými...