Domů     Rozstřílené sochy, zakázané knihy: Díla, která již neměl nikdo spatřit
Rozstřílené sochy, zakázané knihy: Díla, která již neměl nikdo spatřit
13.12.2024

Dunění protiletadlového arzenálu otřásá skalním masivem. Poté přijdou na řadu protitankové miny umístěné přímo k obřím nohám soch. Na 50 tun výbušnin odvede dílo zkázy. Za několik dní nezbude ze slavných afghánských Buddhů z Bámjánu téměř nic.

„Sochy jsou zničeny přibližně z 90 %,“ oznamuje 10. března 2001 světu mluvčí Tálibánu Abdal Hají Mutmain….

Knihy, jejichž obsah církev smete ze stolu, sochy osob, které podle radikálních výkladů islámu nesmějí – jako každé jiné zobrazení člověka – existovat. Jejich autoři a zastánci se mohou pokusit protestovat.

Mnohé z nich ale bude touha umírnit náboženskou cenzuru stát to nejcennější: Život.

Gelasiánův dekret

Gelasius I. (?–496) je stane třetím a zatím posledním papežem afrického původu. Je to právě on, komu je připisován dekret v podobě pětikapitolovém textu, jehož druhou částí je seznam knih Písma, které se mají stát součástí biblického kánonu.

Naopak, pátá část se věnuje cenzuře a s nadsázkou některá díla razítkuje coby apokryfy. Jde například o Skutky svatého Ondřeje sepsané někdy během 3. století Jakubovo protoevangelium.

To spatří světlo světa někdy ve 2. století a soustředí se hlavně na Mariin život. Kde je problém? 25kapitolový spis evidentně nepsal žid, nebo alespoň někdo, kdo by znal dobové zvyky a prostředí.

Edikt z Compiègne

Recidivisté a vydavatelé rouhačských knih! A soudci – ti jsou moc shovívaví! Jindřich II. Francouzský (1519–1559) rázuje rozčíleně po svých komnatách. Francie se zmítá v náboženské krizi a on cítí povinnost ji vyřešit. Tvrdě.

„Zdrojem této nákazy mysli je jednoznačně Ženeva, Kalvín tam dosáhl náboženské nadvlády,“ hořekují před králem někteří dvořané. 24. července 1557 přichází na scénu Edikt z Compiègne, který má za úkol vyhladit reformaci. A to doslova – trestu smrti se neštítí.

Stačí se třeba zařadit po bok těch, kteří chtějí v zaslíbené Ženevě vydat protestantky laděné knihy.

Zfanatizovaný dav vpadne do domu na jedné z nejstarších pařížských ulic, Saint-Jacques. Probíhá tu kalvinistické setkání. V obležení se ocitne několik šlechticů, královských úředníků, ceněných mistrů svého řemesla a žen i dětí.

132 lidí je zatčeno a někteří rovnou končí v kobkách. 10 dnů na to, 14. září 1557, je na náměstí Maubert cítit pach spálené kůže a masa. Inkvizice se činí: Na hranici, obklopeni davem přihlížejících, skončí dva muži a jedna šlechtična…

Perské vydání Satanských veršů
Perské vydání Satanských veršů

Satanské verše

Na kalendářích bychom našli 11. července 1991. Tento den umírá v tratolišti krve Hitoši Igaraši (1947–1991). Je ubodán. Proč?

Přeložil kontroverzní román spisovatele Salmana Rushdieho (*1947) Satanské verše, který prvně vyjde roku 1998. Autor musí být pod policejní ochranou, mnozí další ale to štěstí nemají.

Již 3. července 1991 je v Miláně pobodán italský překladatel Ettore Capriolo (1926–2013), v říjnu 1993 v Oslu jen zázrakem přežije norský vydavatel William Nygaard (*1943) tři střelné zásahy do hrudníku.

Nedosaženým cílem se stane turecký překladatel Aziz Nesin (1917–1999). 2. července 1993 hon na Nesina vyústí v masakr v tureckém městě Sivas, který nepřežije 37 lidí. Není se co divit, že první české vydání překladatele raději neuvádí a druhé využije pseudonym…

Íránský šíitský vůdce a politik Rúholláh Chomejní (1902–1989) vyhlašuje nad Rushdiem fatvu, tedy rozsudek smrti. Rushdieho čeká dlouhé skrývání za pomoci Scotland Yardu.

Íránský ministr zahraničí Kamál Charrází (*1943) v roce 1998 fatvu zruší, ale kolesa jsou již v pohybu.

O 13 let později je už na Rushdieho hlavu vypsaná odměna čítající v přepočtu na koruny 115 200 000. V srpnu loňského roku má mít Rushdie vystoupení v newyorském centru Chautauqua Institution. Organizátoři odmítnou bezpečnostní doporučení.

Jen co spisovatel vystoupí na podium, vrhá se k němu neznámý mladík. Jeho jméno je Hadi Matar a bodá jako smyslů zbavený. Tři rány míří na krk, dalších 14 do hrudi a trupu. Rushdie přežije. Přijde o oko a kvůli poraněným nervům nemůže používat jednu ruku.

Vyšší z Bámjánských buddhů
Vyšší z Bámjánských buddhů

Buddhové z Bámjánu

Od 6. století shlížejí na věřící a posléze i turisty v bámjánském údolí v Afghánistánu dvě obří sochy stojících Buddhů. Vysocí jsou přes 50 a 30 metrů a postávají v nadmořské výšce 2,5 kilometru. Tedy, spíše postávali.

Když roku 1996 uchopí otěže moci Talibán, stačí pouhý rok na první výhružky jednoho z velitelů, že památku vyhodí do vzduchu. Tehdy mu v tom zabrání nadřízení.

„Kulturní dědictví Afghánistánu bude zachováno,“ prohlašuje roku 1999 vůdce Tálibánu Muhammad Umar (1959–2013). Jenže touha duchovních po odstranění všeho neislámského nakonec přeroste přes hlavu i jemu.

Zdroje informací: BBC, wikipedia.org, Los Angeles Times.
Foto: 1 NESCO/A Lezine; Tsui, Liberal Freemason / CC BY-SA 3.0 2 Olaf Simons / CC volné dílo 3 James Gordon / CC BY 4.0
Související články
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz