Domů     Rozstřílené sochy, zakázané knihy: Díla, která již neměl nikdo spatřit
Rozstřílené sochy, zakázané knihy: Díla, která již neměl nikdo spatřit
13.12.2024

Dunění protiletadlového arzenálu otřásá skalním masivem. Poté přijdou na řadu protitankové miny umístěné přímo k obřím nohám soch. Na 50 tun výbušnin odvede dílo zkázy. Za několik dní nezbude ze slavných afghánských Buddhů z Bámjánu téměř nic.

„Sochy jsou zničeny přibližně z 90 %,“ oznamuje 10. března 2001 světu mluvčí Tálibánu Abdal Hají Mutmain….

Knihy, jejichž obsah církev smete ze stolu, sochy osob, které podle radikálních výkladů islámu nesmějí – jako každé jiné zobrazení člověka – existovat. Jejich autoři a zastánci se mohou pokusit protestovat.

Mnohé z nich ale bude touha umírnit náboženskou cenzuru stát to nejcennější: Život.

Gelasiánův dekret

Gelasius I. (?–496) je stane třetím a zatím posledním papežem afrického původu. Je to právě on, komu je připisován dekret v podobě pětikapitolovém textu, jehož druhou částí je seznam knih Písma, které se mají stát součástí biblického kánonu.

Naopak, pátá část se věnuje cenzuře a s nadsázkou některá díla razítkuje coby apokryfy. Jde například o Skutky svatého Ondřeje sepsané někdy během 3. století Jakubovo protoevangelium.

To spatří světlo světa někdy ve 2. století a soustředí se hlavně na Mariin život. Kde je problém? 25kapitolový spis evidentně nepsal žid, nebo alespoň někdo, kdo by znal dobové zvyky a prostředí.

Edikt z Compiègne

Recidivisté a vydavatelé rouhačských knih! A soudci – ti jsou moc shovívaví! Jindřich II. Francouzský (1519–1559) rázuje rozčíleně po svých komnatách. Francie se zmítá v náboženské krizi a on cítí povinnost ji vyřešit. Tvrdě.

„Zdrojem této nákazy mysli je jednoznačně Ženeva, Kalvín tam dosáhl náboženské nadvlády,“ hořekují před králem někteří dvořané. 24. července 1557 přichází na scénu Edikt z Compiègne, který má za úkol vyhladit reformaci. A to doslova – trestu smrti se neštítí.

Stačí se třeba zařadit po bok těch, kteří chtějí v zaslíbené Ženevě vydat protestantky laděné knihy.

Zfanatizovaný dav vpadne do domu na jedné z nejstarších pařížských ulic, Saint-Jacques. Probíhá tu kalvinistické setkání. V obležení se ocitne několik šlechticů, královských úředníků, ceněných mistrů svého řemesla a žen i dětí.

132 lidí je zatčeno a někteří rovnou končí v kobkách. 10 dnů na to, 14. září 1557, je na náměstí Maubert cítit pach spálené kůže a masa. Inkvizice se činí: Na hranici, obklopeni davem přihlížejících, skončí dva muži a jedna šlechtična…

Perské vydání Satanských veršů
Perské vydání Satanských veršů

Satanské verše

Na kalendářích bychom našli 11. července 1991. Tento den umírá v tratolišti krve Hitoši Igaraši (1947–1991). Je ubodán. Proč?

Přeložil kontroverzní román spisovatele Salmana Rushdieho (*1947) Satanské verše, který prvně vyjde roku 1998. Autor musí být pod policejní ochranou, mnozí další ale to štěstí nemají.

Již 3. července 1991 je v Miláně pobodán italský překladatel Ettore Capriolo (1926–2013), v říjnu 1993 v Oslu jen zázrakem přežije norský vydavatel William Nygaard (*1943) tři střelné zásahy do hrudníku.

Nedosaženým cílem se stane turecký překladatel Aziz Nesin (1917–1999). 2. července 1993 hon na Nesina vyústí v masakr v tureckém městě Sivas, který nepřežije 37 lidí. Není se co divit, že první české vydání překladatele raději neuvádí a druhé využije pseudonym…

Íránský šíitský vůdce a politik Rúholláh Chomejní (1902–1989) vyhlašuje nad Rushdiem fatvu, tedy rozsudek smrti. Rushdieho čeká dlouhé skrývání za pomoci Scotland Yardu.

Íránský ministr zahraničí Kamál Charrází (*1943) v roce 1998 fatvu zruší, ale kolesa jsou již v pohybu.

O 13 let později je už na Rushdieho hlavu vypsaná odměna čítající v přepočtu na koruny 115 200 000. V srpnu loňského roku má mít Rushdie vystoupení v newyorském centru Chautauqua Institution. Organizátoři odmítnou bezpečnostní doporučení.

Jen co spisovatel vystoupí na podium, vrhá se k němu neznámý mladík. Jeho jméno je Hadi Matar a bodá jako smyslů zbavený. Tři rány míří na krk, dalších 14 do hrudi a trupu. Rushdie přežije. Přijde o oko a kvůli poraněným nervům nemůže používat jednu ruku.

Vyšší z Bámjánských buddhů
Vyšší z Bámjánských buddhů

Buddhové z Bámjánu

Od 6. století shlížejí na věřící a posléze i turisty v bámjánském údolí v Afghánistánu dvě obří sochy stojících Buddhů. Vysocí jsou přes 50 a 30 metrů a postávají v nadmořské výšce 2,5 kilometru. Tedy, spíše postávali.

Když roku 1996 uchopí otěže moci Talibán, stačí pouhý rok na první výhružky jednoho z velitelů, že památku vyhodí do vzduchu. Tehdy mu v tom zabrání nadřízení.

„Kulturní dědictví Afghánistánu bude zachováno,“ prohlašuje roku 1999 vůdce Tálibánu Muhammad Umar (1959–2013). Jenže touha duchovních po odstranění všeho neislámského nakonec přeroste přes hlavu i jemu.

Zdroje informací: BBC, wikipedia.org, Los Angeles Times.
Foto: 1 NESCO/A Lezine; Tsui, Liberal Freemason / CC BY-SA 3.0 2 Olaf Simons / CC volné dílo 3 James Gordon / CC BY 4.0
Související články
Zajímavosti
Barvité dějiny kávy: Pití trpkého Satanova nápoje rozsoudil papež!
Bez kávy si už dneska svůj svět neumíme ani představit. Účinky této zázračné plodiny však lidi nejprve děsily. Káva byla v minulosti v různých zemích zakazována, v Evropě ji dokonce považovali za nápoj samotného ďábla. Co všechno vedlo k tak velké oblibě, které se těší dnes? Etiopský pastevec Kaldi si jednoho dne uvědomí, že když své kozy pase na […]
Zajímavosti
PSČ: Co o těchto pěti číslech nevíte?
„Chcete-li nám někdy psát, tři jedničky padesát,“ usmívá se scenárista, režisér a moderátor Karel Pech (1917–2006). Poštovní směrovací číslo 111 50 skutečně patří pár desetiletí jen a pouze České televizi… Píše se rok 1857, u západního pobřeží Francie je dostavěna legendární Pevnost Boyard, zemětřesení v Tokiu zabije na 100 000 lidí a Londýn formálně dělí […]
Zajímavosti
Kouzla vlnité lepenky: Co z ní vyrobíte? Skoro všechno!
Na jídelním stole čeká na své rozbalení veliká krabice právě doručená kurýrem. Než se její majitel propracuje k obsahu, nakupí se na okolních židlích pořádný stoh lepenky. Ta má za úkol ochránit cennou zásilku. Doba ale pokročila. Z dříve odpadního materiálu se dnes stává trendy prostředek k realizaci mnohých snů!   Co na první dobrou prodává? Obal. Právě […]
Zajímavosti
Liška obecná: Architekt podzemní říše
Až 17 metrů. Tak dlouhý může být hlavní průchod do liščí nory. Celá stavba může klesat až do hloubky 2,5 metru a pokud si liška dobře vybere místo, kde chce noru vybudovat – třeba mezi kořeny starých stromů – může toto obydlí vydržet i celá desetiletí. Jenže liška obecná, nejrozšířenější divoce žijících šelem, je někdy […]
reklama
věda a technika
Přelomové přístroje v medicíně: Jaké zázraky techniky zachraňují životy?
Medicína jde neustále kupředu a v jejím vývoji došlo k několika milníkům, které umožnily zpříjemnit léčbu či zachránit více životů. Jedná se například o zavedení anestezie nebo vynález antibiotik. Významnou roli ovšem sehrál i technologický pokrok. Které přístroje pomáhaly napříč historií zachraňovat lidské životy? Stetoskop: Lékařovy lepší uši Kdy: 1819 Důležitým pomocníkem v péči o nemocné se stal […]
Skrytá síla pelyňku: Pomáhá proti mšicím i na modřiny
Léčivá síla pelyňku je v přírodní medicíně známá. Ovšem tato bylinka se dá použít i jinak. Má spoustu užitečných vlastností. Věděli jste třeba, že působí proti hmyzu? Tvoří se vám často modřiny? Pomůže pelyněk, tedy éterický olej z něj vyrobený. Blahodárně působí na krevní sraženiny a modřiny, do kterých se vtírá. Ty se následně rychleji vstřebávají […]
Co se stalo před 230 000 000 lety? A žijeme díky tomu i my?
Teplota na Zemi stoupá. Z topických oblastí po hejnech migrují zástupy zvířat. Na záda jim dopadají kyselé deště ničící porost. V oceánech nastává apokalypsa. Kyselá nadílka posílá do věčných lovišť pozdního triasu hojné organismy s vápenitými schránkami. Nastává čas dinosaurů. A také malý krůček k budoucím časům, kdy převezmou vládu na planetě savci… Vyprahlou krajinou […]
Největší z evropských meteoritů: Vydáte se také „ulovit“ kousíček?
Ten večer je pro obyvatele několika slovenských a ukrajinských vesniček všechno, jen ne klidný. Oblohou probleskne ohnivá koule, která se rozpadá na stovky úlomků. Z nebe padají větší i menší kamínky. Někteří z obyvatel se modlí, ti podnikavější vyráží do lesů kameny spadlé z nebes hledat…   Píše se 9. červen roku 1866, když obyvatelé […]
reklama
zajímavosti
Rozstřílené sochy, zakázané knihy: Díla, která již neměl nikdo spatřit
Dunění protiletadlového arzenálu otřásá skalním masivem. Poté přijdou na řadu protitankové miny umístěné přímo k obřím nohám soch. Na 50 tun výbušnin odvede dílo zkázy. Za několik dní nezbude ze slavných afghánských Buddhů z Bámjánu téměř nic. „Sochy jsou zničeny přibližně z 90 %,“ oznamuje 10. března 2001 světu mluvčí Tálibánu Abdal Hají Mutmain…. Knihy, […]
Příběhy symbolů: Francouzská lilie je možná kosatcem!
Ležatá osmička je jasný symbol nekonečna. Rozhodne to tak již britský matematik John Wallis (1616-1703), který se prý mohl inspirovat symbolem omega, posledním písmenem řecké abecedy. Ve starověkých kulturách však stejný znak znázorňuje spojení mezi mužem a ženou. A v hinduismu či budhismu zastupuje reinkarnaci… V některých symbolech je zkrátka trochu zmatek! Připomeňme si ty, […]
Horké sloní dny: Od těch našich se příliš neliší
I když sloni náležejí k takzvaným tlustokožcům, je jejich kůže stejně citlivá jako naše lidská. Jelikož jsou jejich domovem rovníkové oblasti, předpokládali bychom, že na velké dávky slunečních paprsků by mohli být zvyklí. Opak je však pravdou. I sloni si mohou spálit kůži. Sloni díky tomu samozřejmě stejně jako lidé potřebují i nějaký ochranný prostředek […]
3 múzy umělců: Svobodomyslná skladatelka, svéhlavá šlechtična a obětavá přítelkyně
Pro umělce rozhodně neexistuje lepší inspirace než krásná žena. A co teprve, když je navíc k hezké tvářičce a svůdným proporcím ještě chytrá a sdílí s ním společné zájmy. Nekonvenční Alma Mahlerová, rozená Schindlerová (1879–1964), budí v bohémském prostředí pozornost už jako velice mladá dívka. Sotva oslaví devatenácté narozeniny, už se jí pokouší svést vídeňský malíř Gustav Klimt […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz