Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic.
Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé v roce 1585 od svého velvyslance v tureckém Istanbulu.
Vídeňané se podle tradičních výkladů s kávou seznamují, když roku 1683 obléhají jejich město Turci. Ti prý totiž při útěku v panice zapomněli odvézt asi 500 pytlů kávových bobů.
Některé novější výzkumy však ukazují, že kávu mohli lidé v habsburských zemích znát již dříve.
Pochutnával si císař Rudolf II. na kávě?
Když vědci z Archeologického ústavu Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích zkoumali v roce 2016 Vladislavský sál Pražského hradu, odhrabali zásyp klenby z konce 16. století.
Ten přitom skrýval zrnka a zbytky exotických rostlin. Jedná se o pozůstatky kávy, buráků nebo jedlých kaštanů. Dobové písemné prameny ale nepotvrzují, že by je tehdy zdejší lidé již znali.
Kávu historikové doposud dokládali až po obléhání Vídně Turky v roce 1683. Možná, že si ale na ní pochutnával už habsburský císař Rudolf II. (1552–1612).
Nápoji podlehne šlechta i měšťané
Popíjení kávy, které se v Evropě začalo rozmáhat v 17. století, přinášelo nutnost pražená kávová zrnka proměnit na prášek. Ze začátku se k tomu používaly hmoždíře, ovšem v 18. století je nahrazují mlýnky vycházející z nástrojů na mletí koření.
Kolem roku 1720 už se objevují mlýnky s násypkou, schránkou na mlecí ústrojí a také šuplíkem na zachycování umleté kávy.
Postupně se kávomlýnky stávají nezbytnou součástí kuchyní šlechtických sídel a později v 19. století se objevují i v měšťanských domácnostech. Zdobí je řezby, zkoušejí se různé materiály na výrobu skříněk, například cibuláková keramika.
Doba první světové války znamená úspory. Například vojáci si pořizovali jenom mlecí mechanismus a z použité munice k němu zhotovovali skříňku. Ve 20. století se začínají používat elektrické mlýnky.