Jsou 12 metrů vysoké a váží okolo 800 kg. Zvládly by nás slupnout jako malinu nebo z nás udělat palačinku. Ale nebezpeční tihle obři nejsou, chtějí si jen hrát!
Obří loutky patří ke klenotům francouzské kultury, vznikají z bláznivého nápadu změnit svět.
Pouliční divadelní společnost Royal de Luxe nalákala od svého založení na představení přes 18 milionů diváků ve více než 170 městech! Komu však vděčí za svůj úspěch?
Cesta za snem
Vše začíná v roce 1979, kdy se Jean-Luc Courcoult (*1955) rozhodne vytvořit projekt, kterému se nepodobá nic na světě. Vybaven přesvědčením, že je snadnější oslovit a zaujmout diváky venku, přichází s nápadem na venkovní divadlo.
Tak vzniká hra The Mysteries Of The Big Freezer (Tajemství velkého mrazáku). Jean-Luc však nezůstává jen u divadelních představení, s chutí se pouští do něčeho mnohem většího.
Jeho hlavní ideou je vytvoření příběhu, který dokáže zbořit vše, co je nám dosud známé, a zcela změnit naše vnímání reality. Ukáže nám za pomoci postaviček několikanásobně větších, než je člověk sám, jak kouzelným místem může svět být.
Jean-Lucova fantazie dává vzniknout projektu „obrů“, kteří přeměňují celá města a vesnice na velká jeviště. Pozornost je zaměřena na to, co si každé město hýčká – na historii. Tak vznikají přehlídky trvající několik dní, zobrazující jejich příběh.
Gigant spadlý z nebe
V září roku 1993 je ve francouzském městečku Le Havre uvedeno první představení – The Giant Who Fell From Heaven (Obr, který spadl z nebe). Po pádu na Zemi je ihned chycen lidmi, kteří jej neváhají zavřít do klece a vystavit pro zábavu celému městu.
Když padne tma a obr je sám, začíná snít. Jeho sny jsou však natolik silné a živé, že z nich lidé mají strach, proto mu za pomoci světla nechtějí dopřát spánku.
Ve svém experimentu jsou ovšem neúspěšní, a tak obr jednoho dne mizí ve světle, volný a připravený objevovat. Na první pohled jednoduchý a zároveň poutavý příběh si ihned získá srdce místních obyvatel, a nejen jich!
Loutky s charakterem
Pohyb loutek je jen o týmové práci herců a atletů, kteří si podle knihy Jonathana Swifta (1667–1745) Gulliverovy cesty nechávají říkat „lilliputians“. Ti jsou usazeni na speciálním stroji, který si taktéž sami ovládají.
Jejich počet se odvíjí od velikosti dané loutky. Na rozpohybování psa Xola je zapotřebí okolo 25 herců, Malá dívka potřebuje „jen“ o tři více. Pohyb rukou, nohou či otočení hlavy je zajištěn pomocí lan připevněných k jednotlivým částem těla.
Je nutné, aby práce všech byla plně synchronizována a pohyby byly co nejplynulejší. Pokud chce loutka svému publiku něco sdělit, má s sebou osobu – vypravěče, která jí rozumí a je schopná její řeč překládat. Obvykle je to některá z místních známých osobností.
Návrat domů
K dnešnímu dni zvládlo Royal de Luxe se svými dechberoucími představeními navštívit zhruba 40 států.
Nejvíce kladných ohlasů získává představení „Sea Odyssey“, odehrávající se v Liverpoolu v roce 2012. Je vytvořeno speciálně u příležitosti 100. výročí potopení Titaniku, zároveň se jedná o poslední příběh ze ságy „velkého obra“.
Ten dokonce k překvapení všech neváhá a vydává se vyzkoušet teplotu řeky Mersey. V letošním roce soubor oslavil 500. výročí města Le Havre a přilákal přes 800 000 diváků.