Jde o nesporný klenot románské architektury na našem území s malbami popisujícími výjevy z nejstarších českých dějin. Tak se alespoň o rotundě svaté Kateřiny ve Znojmě stále učí ve školách. Co když je ale vše úplně jinak?
Návštěvník, který vstupuje v horkém létě dovnitř do rotundy zasvěcené svaté Kateřině Alexandrijské (287–305), se oklepe. Vlhkost a chlad jej překvapí. Silné zdivo z doby na počátku 12. století stále plní svou úlohu. A výzdoba kaple?
Ta uhrane na první pohled… Z úst průvodce se návštěvník následně dozvídá o tom, že ve třetím pruhu maleb na zdech lze spatřit bájného zakladatele přemyslovské dynastie Přemysla Oráče. Následuje dalších osm postav se symboly panovníka a s pláštíkem.
Mělo by snad jít o vládce z daleké Prahy (dle symbolu pláště), možná to jsou legendární přemyslovská knížata, případně skutečně doložení vládci počínaje svatým Václavem (asi 907–935).
Stojí za nimi Kosmas?
Na závěr výkladu si návštěvník uvědomuje, že je zde příliš mnoho otazníků. Jména u jednotlivých postav chybí a různých teorií historiků je mnoho.
Přemyslovský stát počátku 12. století se dle převažující verze uchyluje k významné ideologické politice a rotunda v ní hraje ústřední roli. Na jejích zdech je prý převyprávěna Kosmova kronika.
Přemysl Oráč se stává prvním knížetem, ačkoli přesvědčivé důkazy o jeho existenci zcela chybí. Pravděpodobně jde o legendu, s jejíž pomocí si panovnické rody tehdejší doby legitimizují svou vládu.
Příběhy o oráčovi, jenž se stane vládcem, nacházíme totiž i v sousedních zemích.
Jedinými jistými jsou světci
Tajemství skrývá i čtvrtý pruh maleb, v němž spatříme deset postav v pláštích a devět postav bez plášťů. Jediné, na čem se většina historiků shodne, je postava Vratislava II. (asi 1032–1092), prvního českého krále. Ale co ti zbylí?
Některé teorie dokonce vyvracejí převažující verzi a hovoří o tom, že rotunda se pyšní výjevy z Velké Moravy a také z období Sámova kmenového svazu! Proč by ale Přemyslovci stáli o kapli, která velebí jakéhosi franckého kupce?
Nejasnosti pak panují u drobných atributů jednotlivých postav. Neví se například, co značí přilba – jde o symbol krále, nebo má snad jít o svatého Václava? Postavy doplňuje hned několik svatých včetně Jana Křtitele nebo Panny Marie.