Domů     Rok 2018 ve vědě: Jezero na Marsu, uzdravování ozónové vrstvy i cesta ke Slunci
Rok 2018 ve vědě: Jezero na Marsu, uzdravování ozónové vrstvy i cesta ke Slunci
14.1.2019

V roce 2018 věda rozhodně nestála tiše v koutě. Řada událostí a nových poznatků vzešlých z laboratoří, archeologických nalezišť či vzdáleného vesmíru se dozajista zapíše do učebnic, jiné zase změní vnímání okolního světa.

LEDEN

* Číňané oznámili, že naklonovali makaky, a to stejným způsobem, jakým v roce 1996 přišla na svět ovečka Dolly. Jedná se o první naklonované primáty.

Koncem roku pak čínští badatelé přivedli na svět děti s upravenou DNA, aby byly odolné proti viru HIV. Čínské genetické pokusy jsou sice zahaleny rouškou tajemství, ale z toho, co čas od času pronikne na veřejnost je patrné, že tamější vědci dosahují nemalých pokroků.

* 2015, 2016 a 2017. Co mají tyto tři roky společného? Z globálního hlediska nejteplejší od druhé poloviny 19. století. V lednu to oznámila Světová meteorologická organizace.

* Lidé svou africkou pravlast opustili již před 185 000 lety, tedy o 80 000 let dříve, než se dosud tušilo. Paleoantropology k tomuto závěru vedl nález čelisti na území Izraele.

ÚNOR

* 6. února 2018 ve 21:45 SEČ odstartovala s kosmodromu Canaveral raketa Falcon Heavy soukromé společnosti SpaceX. A téměř vše dopadlo podle plánů. Raketa do kosmu vynesla i červený kabriolet Tesla.

Ten se dostal na heliocentrickou dráhu protínající mimo jiné oběžnou dráhu Marsu. Dva boostery posléze téměř synchronně přistály podle plánu. Jen centrální stupeň se na určené místo netrefil a spadl do moře. Dva ze tří motorů se mu totiž nepodařilo zažehnout.

* Na severu Guatemaly byly objeveny stovky dosud neznámých staveb pocházejících z období mayské civilizace.

* Nová studie sedmi planet obíhajících kolem mimořádně chladného červeného trpaslíka TRAPPIST-1 ukázala, že tělesa jsou většinou tvořena horninami a mohou nést dokonce větší množství vody než planeta Země.

Fyzik Stephen Hawking, který téměř celý život vzdoroval zákeřné ALS.
Fyzik Stephen Hawking, který téměř celý život vzdoroval zákeřné ALS.

BŘEZEN

* 14. března zemřel fyzik a ikona současné vědy Stephen Hawking.

* V americkém Phoenixu došlo k nehodě, při které se člověk stal poprvé obětí samořiditelného vozu.

* Britským vědcům se podařilo v rámci klinického testování kmenových buněk vrátit dvěma lidem zrak.

DUBEN

* Téměř devítitunová stanice Tchien-kung 1 (Nebeský palác), nad níž Číňané v roce 2016 ztratili kontrolu, dopadla do vod Pacifiku poblíž Tahiti.

* Ve vzdálenosti 9,3 miliard let od Země byl nalezen modrý veleobr. jedná se tak o nejvzdálenější objevenou hvězdu.

* Čeští a američtí vědci představili novou metodu, jak bojovat s rakovinou. Její gros je v odebrání aminokyseliny glutaminu zhoubným buňkám, která jim slouží jako pohon.

Soustava 66 radioteleskopů ALMA vystavěných na plošině Chajnantor v severním Chile
Soustava 66 radioteleskopů ALMA vystavěných na plošině Chajnantor v severním Chile

KVĚTEN

* Mezinárodní tým astronomů použil dalekohledy ESO k prozkoumání objektu, který je pozůstatkem primordiální hmoty Sluneční soustavy.

Vědci zjistili, že neobvyklé těleso Kuiperova pásu s katalogovým označením 2004 EW95 je značně bohaté na uhlík. Jedná se o první planetku v této vzdálené, chladné oblasti Sluneční soustavy, u které bylo něco takového pozorováno.

Tento podivný objekt pravděpodobně vznikl v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem a následně byl vypuzen z místa původu do miliardy kilometrů vzdáleného exilu v Kuiperově pásu.

ČERVEN

* Rover Curiosity, který na Marsu pracuje od roku 2012, narazil při svém výzkumu na organický materiál. Ten byl zachovaný v dávných jezerních usazeninách starých tři miliardy let.

* IBM předstvila nejvýkonnější počítač na světě. Superpočítač Summit se může pochlubit výkonem 200 petaflopů, čímž dosavadního rekordmana z Číny překonává více než dvojnásobně.

* Astronomická měření ukázala, že první hvězdy vznikaly již 250 milionů let po Velkém třesku, tedy o 150 000 000 let dříve, než se dosud předpokládalo.

* Japonská sonda Hajabusa 2 po tříapůlleté cestě doleděla k asteroidu Ryugu, který je od Země vzdálen 280 milionů kilometrů.

Nosorožcům svitla naděje k záchraně.
Nosorožcům svitla naděje k záchraně.

ČERVENEC

* Zoologové z ČR, Německa a Itálie uměle vyvinuli embryo nosorožce. Tento krok by měl pomoci zachránit populaci kriticky ohroženého nosorožce severního bílého.

* Měsíční rodina krále sluneční soustavy je rozsáhlejší, než dosavadní učebnice předpokládaly. Američtí badatelé objevili dalších dvanáct měsíců, čímž počet známých Jupiterových oběžnic dosáhl čísla 79.

* Dánští a britští vědci prozkoumali zbytky potravin nalezených v archeologické lokalitě na severovýchodě Jordánska.

Analýza ukázala, že zdejší lidé jedli chléb již před 14 000 lety, tedy v době, kdy přechod k zemědělskému způsobu obživy byl ještě velmi vzdálený.

* Podle zjištění italských vědců se pod povrchem Marsu nachází solné jezero. K tomuto zjištění dospěli po analýze dat, která získala evropská sonda Mars Express.

SRPEN

* Pozorování pohybů hvězd v extrémním gravitačním poli superhmotné černé díry v centru naší Galaxie, která získal dalekohled ESO/VLT, poprvé odhalila efekty předpovězené Einsteinovou obecnou teorií relativity.

* 11. srpna se do vesmíru vydala americká sonda Parker Solar Probe. Aparát se má stát rekordmanem v přiblížení ke Slunci, když se dostane na vzdálenost pouhých 6,2 milionu kilometrů od povrchu. Vůbec poprvé tak lidmi vyrobený přístroj pronikne do vrstvy sluneční koróny.

* Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) zahlásila další pokrok ve výzkumu Higgsova bosonu. Badatelé pozorovali jeho rozpad na dva spodní kvarky (kvarky b).

Kresba z jihoafrické jeskyně.
Kresba z jihoafrické jeskyně.

ZÁŘÍ

* Tým archeologů uveřejnil studii, podle níž shluk červených čar na kousku kamene objeveném v jihoafrické jeskyni představuje nejstarší známou lidskou kresbu.

ŘÍJEN

* V soustavě hvězdy Kepler-1625 8000 světelných let od nás byl objeven první exoměsíc. Jeho velikost odpovídá planetě Neptun.

* Raketa Sojuz-FG, která měla na ISS dopravit v kosmické lodi Sojuz MS-10 dva nové členy posádky, selhala. Oba astronauti se však pomocí nouzového přistání zachránila.

* 20. října vynesla raketa Ariane 5 do kosmu evropsko-japonskou dvojsondu BepiColombo. Jejím cílem je první planeta sluneční soustavy Merkur.

Sonda InSight
Sonda InSight

LISTOPAD

* Mezinárodní uskupení vědců zahájilo obří projekt nazvaný Earth BioGenome Project (EBP), během něhož chtějí odborníci v následujících deseti letech dekódovat genetickou informaci všech známých živočišných a rostlinných druhů na Zemi.

* Naměřená data ukázala, že ozónová vrstva se postupně uzdravuje.

* Kolem Barnardovy hvězdy – Slunci nejbližší osamocené stálice a jedné z nejbližších sousedních hvězd vůbec – obíhá planeta hmotností alespoň třikrát převyšující Zemi.

* 26. listopadu přistála na povrchu americká Marsu sonda InSight.

PROSINEC

* Z kosmodromu Si-čchang na jihozápadě Číny odstartovala k Měsíci raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4. Ta má přistát na odvrácené strane Měsíce.

* Americká sonda OSIRIS-REx, která dorazila k planetce Bennu, na ní našla stopy vody.

Foto: Pinterest, ESO, wikipeida, Guardian, NASA
Související články
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Věda a technika
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
věda a technika
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Zvíře nebo rostlina? Plž, co krade chloroplasty
Co takhle dát si zelené smoothie? Pozvání by určitě neodmítl zadožábrý plž Elysia chlorotica, který překvapí vědce svou unikátní schopností: Chloroplasty totiž nestráví, ale nechá si je. A dokáže je používat. Tenhle maličký tvoreček tak může až 10 měsíců fungovat doslova na solární pohon!   V angličtině si vyslouží přezdívku „mořský slimák na solární pohon“. […]
Ožije vyhynulý blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá“. Při troše štěstí a odborného umu ale může znovu ožít. Je to dozajista nejslavnější vyhynulý pták. I když nelítá. Křídla mu zakrní […]
Revoluce v lékařství. Před 45 lety se narodilo první dítě ze zkumavky
25. červenec 1978 se do historie lékařství zapsal tučným písmem. V tento den se narodilo první dítě, počaté mimo tělo matky. Do té doby šlo o nevídanou věc, která však během následujících desetiletí umožnila otěhotnět řadě žen, které z jakýchkoliv důvodů nemohly počít přirozenou cestou. Za obrovským úspěchem stáli dva muži – gynekolog Patrick Steptoe […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,