Na pokraji jaderné katastrofy svět balancoval od konce čtyřicátých let. V roce 1983 nechybělo málo a obě supervelmoci USA a SSSR na sebe odpálily veškerý svůj atomový arzenál.
Vinu na tom tentokrát nenesli ani tak politici, jako spíše technika.
Sovětský svaz dlouhá léta oblast výpočetní techniky ignoroval, vždyť kybernetika byla dle zasloužilých soudruhů buržoazní pavědou. Když si Sověti uvědomili, že v počítačích se skrývá budoucnost, bylo už pozdě a svou ztrátu nikdy nedohnali.
Zkrátka, sovětské počítače si občas žily vlastním životem a stoprocentně se na ně spoléhat bylo ošemetné.
V noci z 25. na 26. září 1983 měl sovětský důstojník Stanislav Petrov službu v jednom z bunkrů Střediska včasného varování, kde se hlídal sovětský vzdušný prostor.
V jednu chvíli zasvítila kontrolka s červeným nápisem START a na monitorech se objevil údaj, že na území SSSR míří pět amerických mezikontinentálních balistických střel. Tyto kruté informace pocházely z družice Kosmos 1283.
Instrukce byly jasné, v případě napadení Sovětského svazu americkými střelami měl být okamžitě zahájen odvetný úder. O poplachu byla informována nejvyšší sovětská místa a raketová vojska byla uvedena do pohotovosti.
Svět měl tehdy obrovskou kliku, že v bunkru neseděl nějaký bojechtivý zelený mozek, ale přemýšlivý a všímavý podplukovník Petrov.
Ihned mu došlo, že pokud by skutečně Američané chtěli zaútočit na SSSR, neposlali by pět mizerných střel, ale veškerý svůj jaderný arsenál.
Navíc, na monitoru se za letícími raketami neobjevoval žádný infračervený pás, což bylo přinejmenším divné, protože každá raketa za sebou zanechává zplodiny.
Petrov na poslední chvíli zahlásil falešný poplach… Viníkem byla družice Kosmos 1283, které selhala optická čidla, když sluneční paprsky odrážející se od atmosféry považovala za americké rakety. Stanislav Petrov se však vděku nedočkal.
Nadřízení sovětští důstojníci jej prohlásili za nespolehlivého a brzy jej poslali do výslužby. Ocenění se dočkal až po skončení studené války. „Američané by v Rusku vyhladili 100 milionů lidí. I my bychom vygumovali nejméně polovinu amerického obyvatelstva.
S jediným rozdílem: Kdo by byl zaútočil jako první, žil by o 20 minut déle,“ podotkl Petrov později.