Mladý badatel s obdivem pohlíží na krápníky. Tohle jsou proslulé mayské bubny k přivolávání deště! Nedá mu to a několikrát po krápnících přejede dlaní. Nástroj se rozezní temným zvukem, z nějž tuhne krev v žilách.
Podivný archeologův konec ukáže, že pokoušet neznámé síly se nevyplácí. Nebo vše byla jenom náhoda?
Lidé se odpradávna pokoušeli získat vládu nad přírodními živly. Mnozí šamani, kouzelníci a kněží o sobě prohlašovali, že dokážou přivolat déšť. Snad nejvíce proslulí byli v tomto ohledu Etruskové.
Ti prý dokázali vyvolat a nasměrovat blesky, které mohly složit jako mocná zbraň proti nepřátelům. Bouřku se pokoušeli podmanit také Mayové. Jejich nástroje k přivolání dešťů a blesků možná neztratily svou moc ani v současnosti. O tom vypráví následující příběh.
Podivné božstvo
Mladý americký archeolog Dennis E. Puleston (1940 – 1978) je fascinován mayskou kulturou. Zejména ho zajímá bůh deště Chac. Všímá si, že spolu s tímto významným bohem bývá zobrazována ještě další postava.
Jejími atributy jsou hrom a blesk. Badateli ji identifikuje jako Pauhtuna, božstvo spojované s bouří. Jeho jméno překládá jako Kamenný buben.
Prý ho bylo možné přivolat zvláštními kamennými nástroji, které však nebyly vyrobeny uměle, ale jednalo se o krápníky, které při doteku vydávaly zvláštní temný zvuk. Kde lze najít důkazy o uctívání tohoto božstva?
Osudný objev
Štěstí na archeologa usměje v ruinách proslulého mayského města Chichén Itzá. Tam se mu roku 1978 podaří najít jeden z kamenných bubnů. Rozradostněn svým nálezem nástroj několikrát rozezní.
Nevyděsí ho ani jeho temný zvuk, který jako by vycházel ze samotných hlubin země. S pohledem na jásavě modrou oblohu prohlásí: „V tak nádherný, bezmračný den ani mocné božstvo nedokáže přivolat déšť, hromy a blesky.“ Jenže se krutě mýlí. Rozhněvaný bůh je připraven ukázat mu svou moc!
Blesk z čistého nebe
Týž den Puleston se svou asistentkou vystupuje na tajemnou Kukulkánovu pyramidu. Když stanou na vrcholu, sjede náhle z oblohy zářivě bílý blesk. Troufalého archeologa na místě zabije.
Asistentka a několik turistů jsou sraženi k zemi, ale jinak se jim nic nestane. Svědky události přemůže posvátná bázeň. Probudil archeolog svým činem síly, které ho potrestaly za jeho nevíru?
Skeptici často poukazují na skutečnost, že dvacet čtyři metrů vysoká pyramida jako nejvyšší bod v okolí logicky přitahuje blesky, takže v události nelze spatřovat nic záhadného. Jenže problém spočívá v tom, že v tu dobu žádná bouřka nebyla.
Archeologa doslova zabil blesk z čistého nebe! Bubny, které rozezněl, nebyly prý používány pouze k přivolání deště, ale také pro kontakt s podsvětím. Stal se tedy Puleston obětí nadpřirozené moci?