Jsou mazliví, věrní, na údržbu prakticky nenároční. Umí podat pac, štěkat nebo přinést „dárek“. Jejich chování neřídí momentální nálada, ale na míru sestavený software. Jde totiž o nejlepší přátele budoucnosti, poháněné bateriemi.
Alergie a hromady chlupů? Těmto nešvarům s robotickými mazlíčky odzvonilo. Stejně tak osamělosti a každodennímu stresu. EPOCHA se na ně podívá blíž!
Robotické haf?
Jmenuje se Aibo a je ikonou mezi všemi robotickými „chlupáči“. Za jeho vývojem stojí vědátoři společnosti Sony, kteří na výrobě začínají pracovat se sklonkem milénia.
Do regálů obchodů se proto podívá už v roce 1999. A zvědaví zákazníci berou prodejny útokem.
I přes vysokou cenovku s cifrou 2000 dolarů (dnes asi 45 500 korun) se „Robopsa“ prodá na 150 000 kusů.
Na prvotní úspěch se firma Sony rozhodne navázat v roce letošním, kdy do oběhu pouští Aibovu vymazlenější verzi přibližující se reálnému čtyřnohému parťákovi. Proč? Je nutné si ho nejprve pořádně vytrénovat!
Přines a podej pac!
Na začátku cesty stojí nemotorný společník bez specifických dovedností. Podobně jako živé štěně.
Teprve po pořádně dávce tréninku nový Aibo rozpozná lidský hlas i obličej, dokonce je schopný naučit se klasické psí triky jako podat pac, přinést kost nebo panáčkovat. Na pohlazení pak reaguje vrtěním ocásku.
Rodící se pouto má na svědomí především zabudovaná kamera schovaná v Aibově čumáku, která mu umožňuje sledovat náladu svého majitele. Jakmile spatří, že není úplně „OK“, začíná stříhat ušima, štěkat nebo kňučet.
„Aiba pohání zvědavost, Aibo je partner, který si užívá každý den a který roste s vámi. Umožňuje zažít propojení s jinou bytostí a právě láska je to, co ztělesňuje poslání firmy Sony,“ prohlašuje generální ředitel Kazuo Hirai (*1960).
Cena nového nejlepšího přítele je 2 899 dolarů (asi 66 000 korun). Veškeré doplňky se dokupují zvlášť.
Kočičí královna
Rebelskou konkurencí je kočičí krasavice Nybble, jejíž domovinou je vynalézavá Čína. Postavit ji na všechny čtyři zvládne i ten největší nešika, stačí, když postupuje podle návodu.
Tělo kočky totiž nápadně připomíná 3D puzzle, jehož jednotlivé části jsou vyrobeny ze dřeva. Podle tvůrce, čínského programátora Žung-čung Li, jde o návrat k tradičnímu čínskému zpracování dřeva.
Právě díky němu Nybble neobsahuje žádné přebytečné šroubky, které by se mohly při sestavování poztrácet, a rozměry má prakticky do kapsy. Zatímco na výšku měří 140 mm, na délku 250 mm a šířku 107 mm. Budoucího majitele může zaujmout i muší vahou 350 g.
Jestli si postaví hlavu nebo bude svému páníčkovi věrnou společnicí, je jen na jeho šikovnosti. Software může nechat v základní verzi nebo s pomocí čipu „Raspberry Pi“ přidat kočce na aktivitě a zároveň jí „naučit“ reagovat na povely.
Roztomilý psycholog
Dělá psí oči, rád se mazlí a co víc, má příznivý účinek na lidské zdraví. Taková je povaha robotického tuleně, kterého vývojáři v zemi vycházejícího slunce pokřtí jako Paro.
Na těle o délce 57 cm a váze 2,7 kg má spoustu dotekových senzorů, díky kterým vydává při hlazení uklidňující zvuky snižující úroveň stresu. Společníkem ale vydrží být pouze 1–2 hodiny.
Jako terapeutická pomůcka přitom funguje v Japonsku už od roku 2003. Podle odborníků jeho „předení“ snižuje stresovou hladinu, příznivě působí i na pacienty s demencí.
Fanoušky má i v USA, kde je brán za zdravotnickou pomůcku, jejíž cena se pohybuje v přepočtu kolem 150 000 korun. Do České republiky se Paro poprvé podívá v letošním roce, kdy se seznámí s pacienty Domova Odry.