Živnostník Adolf Bauer (1879 – 1929) prokáže ohromnou odvahu, když si v letech 1912 – 1914 nechává na zahradě svého libodřického velkostatku postavit kubistickou vilu, která se naprosto vymyká představám o soudobém vesnickém bydlení. Navrhne mu ji architekt Josef Gočár (1880 – 1945).
Přestože si Bauerovi pořídili luxusní sídlo, nemají v životě štěstí. Jejich dům v roce 1931 zabavují Němci jako židovský majetek a rodina zahyne v koncentračních táborech Osvětim a Terezín. Po roce 1947 získává statek i s vilou stát a v objektu se usídlí místní národní výbor.
V přízemí bydlí rodina místního tajemníka KSČ.
Kubismus i uvnitř
Milovníci ostrých hran mohou jásat, protože kubistické prvky se tu neomezují jenom na rámování oken . Z původního vnitřního zařízení se dochoval krb s kubistickými prvky, schodiště, dřevěná vestavěná skříň a knihovna. Při usínání ale majitele zřejmě geometrické tvary rušily, protože ložnice v přízemí má klasičtější podobu.
V koupelně nechybí sprcha
Z původního vybavení tu najdeme moderní koupelnu s teplou vodou a sprchou, dům už tenkrát vytápěl dosud zachovalý kotel ústředního topení. Elektřinu do domu ale kupodivu zavedl až Antonín Illmann, nájemník, kterému dům pronajala v roce 1929 vdova po statkáři Emilie Bauerová.
Dnešní situace
V roce 2002 chátrající dům naštěstí kupuje Nadace českého kubismu, která v období 2005 – 2007 provádí jeho velkou opravu. Během dalších tří let chystá expozici Muzea a galerie českého kubismu, které představuje Gočárovu tvorbu. Podle původního Gočárova návrhu se také podařilo zrekonstruovat i plot.