Domů     Řev motorové pily pohltí výkřiky strachu a bolesti
Řev motorové pily pohltí výkřiky strachu a bolesti

Místo do dřeva se ostré zuby řetězové pily zakousnou do masa. Místo smůly teče krev. Zavládne naprostý chaos, živený strachem a bolestným sténáním. Vypadá to jako scéna vystřižená z laciného béčkového hororu. Tohle je ale realita – syrová, krutá a nemilosrdná.

Když se ten zvuk ozývá z hloubi lesa, nikomu hrůzu nenahání. Jakmile se ale začne rozléhat středem města, lidi popadne děs. Nástroj, který ho vydává, totiž čas od času nedrží v rukou dřevařský dělník, ale šílený maniak.

To se do jisté míry potvrdí i v případě útoku z 24. července 2017 ve městě Schaffhausen na severu Švýcarska. Bezpečnostní kamera zachytí Franze Wrousise (51), jak inkriminovaného dne kráčí ulicí s velkou černou taškou. Vypadá naprosto všedně. Koho by napadlo, že si v zavazadle nese motorovou pilu!

Motorová pila má dost ostré zuby na to, aby při jejím kontaktu s lidským tělem nedošlo k vážnému poranění. FOTO: PX FUEL
Motorová pila má dost ostré zuby na to, aby při jejím kontaktu s lidským tělem nedošlo k vážnému poranění. FOTO: PX FUEL

Nenápadný chlapík vyvolá hysterii

Ručičky hodin ukazují zhruba půl jedenácté dopoledne. Zaměstnanci zdravotní pojišťovny CSS se už smířili s tím, že víkendové volno zmizelo v nenávratnu. Věnují se svým každodenním povinnostem a netrpělivě vyhlížejí obědovou pauzu.

Když do budovy vstoupí nenápadný chlapík v zelené bundě, nikdo mu příliš nevěnuje pozornost. To se ovšem změní, sotva vytáhne z objemného vaku svou zbraň. „Co tu chcete?“ vykřikne někdo. Franz Wrousis odpoví po svém. Rychlým pohybem pilu nastartuje.

Zděšené výkřiky zaniknou v ostrém, charakteristickém zvuku. Lesk kmitajících článků řetězu se odráží ve vyděšených očích. Hysterie zachvátí všechny kromě útočníka. Někteří se snaží utéct, jiní zkoprní šokem. Motor běží na plné obrátky.

Do centra pustí jen sanitky

Po krvavém útoku zůstane na místě několik zraněných lidí. Wrousis na příjezd modrých majáčků nečeká a uprchne. O něco později uzavřou policejní kordony centrum Schaffhausenu. Za žluté pásky pustí jen zdravotníky.

„Postarší muž byl s vážnými zraněními na hlavě okamžitě transportován do nemocnice,“ zní z médií. Veřejnost zděšeně sleduje horečnou aktivitu strážců pořádku i záběry z televizního zpravodajství. Jak se něco takového mohlo stát v jejich městě? Ten, kdo to udělal, za to musí pykat!

Doma ho hledat nemůžou

To si přejí i policisté. Nejdřív ale musí Wrousise chytit. Na dveře mu zabušit nemůžou. Ne proto, že by se nějak ostýchali, ale on žádnou trvalou adresu nemá! Kde se může schovávat?  Honu na nebezpečného agresora se zúčastní asi 100 švýcarských policistů.

Odpovědní úředníci vědí, že s každou minutou, kdy je pachatel na svobodě, se bude panika ve společnosti stupňovat. Každý se bojí, na jakém místě udeří příště.

Obyvatelé severošvýcarského města Schaffhausen nemohli uvěřit, že se tak děsivá událost odehrála právě u nich. FOTO: Eberhard von Nellenburg~commonswiki/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Obyvatelé severošvýcarského města Schaffhausen nemohli uvěřit, že se tak děsivá událost odehrála právě u nich. FOTO: Eberhard von Nellenburg~commonswiki/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Terorismus to nebyl

„Pravděpodobně nešlo o útok na náhodně vybrané cíle, ale konkrétně na zaměstnance pojišťovny,“ krotí rozbouřené emoce policejní velitel Ravi Landolt. Vyvrací tím i obavy z terorismu. Nad Wrousisovou motivací se však dál vznáší velké otazníky.

Všechny oběti jsou mezitím hospitalizovány. Dvěma pracovníkům instituce přivodil agresor zranění pilou, dva klienti utrpěli těžký šok. Pátý poškozený skončí v péči lékařů paradoxně po policejním zásahu.

Muži v bílých pláštích si nakonec nechají v nemocnici pouze člověka, na němž se agresor podepsal nejvíc. Ani jeho život však není v přímém ohrožení.

Už dvakrát jsem ho nahlásil

Policisté pokračují v pátrání. Už dobře vědí, že Wrousis má na krku dvě odsouzení v souvislosti s držením zbraní. To nikoho příliš neuklidní. V pondělí odpoledne zajistí strážci pořádku útočníkovo auto – bílý Volkswagen Caddy, kterým z místa činu ujel.

Kde je ale on sám? Nebe křižují helikoptéry. Po stopě jdou i čtyřnozí čmuchalové se svými psovody. Policejní operace probíhají ve třech státech – kromě Švýcarska i ve Francii a Německu.

Další pronásledování vede na jih, do zalesněné oblasti za Schaffhausenem, poblíž hranic.

Vždyť je úplně neškodný!

„Ten podivín se tady motal asi dva týdny,“ shodují se obyvatelé, kteří žijí na periferii. „Už jsem ho dvakrát nahlásil. Opakovaně nás tady slovně napadal,“ svěří se jeden z místních.

Pravdou je, že Wrousise během jeho „kempování“ v okolí města muži zákona skutečně navštíví. Odejdou ale s přesvědčením, že je neškodný a žádné nebezpečí od něj nehrozí. Vyšetřování odhalí, že pravděpodobně trpí schizofrenií.

Navíc je pojištěný právě u CSS. Proč ale přikročil k tak brutálnímu činu? To zatím není jasné. Jeho jméno se velmi rychle objeví i na mezinárodním zatýkacím rozkazu. Tento dokument už ho popisuje jako agresivního a psychicky nestabilního.

Franz Wrousis vypadal podle policistů neškodně. Lidé se ho však báli ještě předtím, než provedl krvavý masakr motorovou pilou. FOTO: Getty Images
Franz Wrousis vypadal podle policistů neškodně. Lidé se ho však báli ještě předtím, než provedl krvavý masakr motorovou pilou. FOTO: Getty Images

Může číhat za dalším stromem!

Od útoku uplynulo 24 hodin. „Nechoďte do míst, kde by se podezřelý mohl vyskytovat,“ varují úřady všechny občany před výlety do lesa. Ve stínu vysokých stromů může číhat nevypočitatelný útočník s motorovou pilou, případně jinou zbraní.

V médiích koluje několik snímků hledaného muže včetně toho, který ho zachycuje krátce před incidentem. K preventivním opatřením sáhne i vedení pojišťovny.

Šéfové kanceláří v Schaffhausenu a v pěti dalších blízkých městech nechají vstupní dveře zamčené na dva západy.

Změnila ho dopravní nehoda?

„Měl dopravní nehodu. Po ní byl stále víc uzavřený do sebe,“ uvede na Wrousisovu adresu jeho někdejší domácí Beat Erhardová. „Mezi roky 2014 a 2016 u mě bydlel v podnájmu. Zpočátku působil příjemně. Postupem času se choval stále podivněji.

Když odešel, všechno po sobě nechal, včetně nábytku a náboženských knih,“ doplní žena.

Benjamin Schmid, recepční z hotelu Capricorn ve městě Laax na východě Švýcarska, vzdáleného od Schaffhausenu zhruba 172 kilometrů po silnici, si na Wrousise dobře vzpomíná. „Ubytoval se tady asi před třemi měsíci.

Tvrdil, že se potřebuje odříznout od okolního světa,“ prohlásí a jedním dechem doplní: „Řekl mi, že si obstaral auto – Volkswagen. Prý chce do hor, daleko od lidí, protože má nějaké špatné tušení. Druhý den tady v baru tvrdil, že bych mu mohl vidět do hlavy. Nebyl to sympatický člověk.“

Podivný poustevník bydlí v autě

Wrousis několik týdnů před napadením bydlí v autě. Styku s lidmi se ale tak úplně nevyhne. Ruedi Karrer chodí kolem jeho vozu každý den i se svým domácím mazlíčkem. „Jednou se mého psa zeptal, jestli nezná nějakého dobrého kadeřníka.

Potom spustil podivnou tirádu o Bohu,“ tvrdí Karrer. Kolem 10. července 2017 si podivínský poustevník koupí motorovou pilu.

Ozbrojené složky nakonec Wrousise dopadnou v úterý 25. července 2017 v Thalwilu, městě na břehu jezera v sousedním kantonu, asi 45 kilometrů od místa činu. Tip dostanou od tamních obyvatel. Během zatčení muž neklade odpor.

V tašce si ovšem nese dva středověké samostříly a stejný počet dřevěných lišt, vybroušených do špičky. Vyšetřovatelé přiznávají, že nemají tušení, jak mnohakilometrovou vzdálenost překonal. „Při zásahu se pachatel pohyboval pěšky a byl sám.

S policisty spolupracoval,“ potvrdí prokurátor Peter Sticher. Muži v uniformách ho nechají vyšetřit a muž putuje po zámek. Nejpodivnější a nejděsivější příběh městečka Schaffhausen je u konce a lidé si konečně mohou oddychnout.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Frettie/Creative Commons/CC BY 3.0
reklama
Související články
Svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Svět zločinu
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Svět zločinu
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s