Domů     Řev motorové pily pohltí výkřiky strachu a bolesti
Řev motorové pily pohltí výkřiky strachu a bolesti

Místo do dřeva se ostré zuby řetězové pily zakousnou do masa. Místo smůly teče krev. Zavládne naprostý chaos, živený strachem a bolestným sténáním. Vypadá to jako scéna vystřižená z laciného béčkového hororu. Tohle je ale realita – syrová, krutá a nemilosrdná.

Když se ten zvuk ozývá z hloubi lesa, nikomu hrůzu nenahání. Jakmile se ale začne rozléhat středem města, lidi popadne děs. Nástroj, který ho vydává, totiž čas od času nedrží v rukou dřevařský dělník, ale šílený maniak.

To se do jisté míry potvrdí i v případě útoku z 24. července 2017 ve městě Schaffhausen na severu Švýcarska. Bezpečnostní kamera zachytí Franze Wrousise (51), jak inkriminovaného dne kráčí ulicí s velkou černou taškou. Vypadá naprosto všedně. Koho by napadlo, že si v zavazadle nese motorovou pilu!

Motorová pila má dost ostré zuby na to, aby při jejím kontaktu s lidským tělem nedošlo k vážnému poranění. FOTO: PX FUEL
Motorová pila má dost ostré zuby na to, aby při jejím kontaktu s lidským tělem nedošlo k vážnému poranění. FOTO: PX FUEL

Nenápadný chlapík vyvolá hysterii

Ručičky hodin ukazují zhruba půl jedenácté dopoledne. Zaměstnanci zdravotní pojišťovny CSS se už smířili s tím, že víkendové volno zmizelo v nenávratnu. Věnují se svým každodenním povinnostem a netrpělivě vyhlížejí obědovou pauzu.

Když do budovy vstoupí nenápadný chlapík v zelené bundě, nikdo mu příliš nevěnuje pozornost. To se ovšem změní, sotva vytáhne z objemného vaku svou zbraň. „Co tu chcete?“ vykřikne někdo. Franz Wrousis odpoví po svém. Rychlým pohybem pilu nastartuje.

Zděšené výkřiky zaniknou v ostrém, charakteristickém zvuku. Lesk kmitajících článků řetězu se odráží ve vyděšených očích. Hysterie zachvátí všechny kromě útočníka. Někteří se snaží utéct, jiní zkoprní šokem. Motor běží na plné obrátky.

Do centra pustí jen sanitky

Po krvavém útoku zůstane na místě několik zraněných lidí. Wrousis na příjezd modrých majáčků nečeká a uprchne. O něco později uzavřou policejní kordony centrum Schaffhausenu. Za žluté pásky pustí jen zdravotníky.

„Postarší muž byl s vážnými zraněními na hlavě okamžitě transportován do nemocnice,“ zní z médií. Veřejnost zděšeně sleduje horečnou aktivitu strážců pořádku i záběry z televizního zpravodajství. Jak se něco takového mohlo stát v jejich městě? Ten, kdo to udělal, za to musí pykat!

Doma ho hledat nemůžou

To si přejí i policisté. Nejdřív ale musí Wrousise chytit. Na dveře mu zabušit nemůžou. Ne proto, že by se nějak ostýchali, ale on žádnou trvalou adresu nemá! Kde se může schovávat?  Honu na nebezpečného agresora se zúčastní asi 100 švýcarských policistů.

Odpovědní úředníci vědí, že s každou minutou, kdy je pachatel na svobodě, se bude panika ve společnosti stupňovat. Každý se bojí, na jakém místě udeří příště.

Obyvatelé severošvýcarského města Schaffhausen nemohli uvěřit, že se tak děsivá událost odehrála právě u nich. FOTO: Eberhard von Nellenburg~commonswiki/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Obyvatelé severošvýcarského města Schaffhausen nemohli uvěřit, že se tak děsivá událost odehrála právě u nich. FOTO: Eberhard von Nellenburg~commonswiki/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Terorismus to nebyl

„Pravděpodobně nešlo o útok na náhodně vybrané cíle, ale konkrétně na zaměstnance pojišťovny,“ krotí rozbouřené emoce policejní velitel Ravi Landolt. Vyvrací tím i obavy z terorismu. Nad Wrousisovou motivací se však dál vznáší velké otazníky.

Všechny oběti jsou mezitím hospitalizovány. Dvěma pracovníkům instituce přivodil agresor zranění pilou, dva klienti utrpěli těžký šok. Pátý poškozený skončí v péči lékařů paradoxně po policejním zásahu.

Muži v bílých pláštích si nakonec nechají v nemocnici pouze člověka, na němž se agresor podepsal nejvíc. Ani jeho život však není v přímém ohrožení.

Už dvakrát jsem ho nahlásil

Policisté pokračují v pátrání. Už dobře vědí, že Wrousis má na krku dvě odsouzení v souvislosti s držením zbraní. To nikoho příliš neuklidní. V pondělí odpoledne zajistí strážci pořádku útočníkovo auto – bílý Volkswagen Caddy, kterým z místa činu ujel.

Kde je ale on sám? Nebe křižují helikoptéry. Po stopě jdou i čtyřnozí čmuchalové se svými psovody. Policejní operace probíhají ve třech státech – kromě Švýcarska i ve Francii a Německu.

Další pronásledování vede na jih, do zalesněné oblasti za Schaffhausenem, poblíž hranic.

Vždyť je úplně neškodný!

„Ten podivín se tady motal asi dva týdny,“ shodují se obyvatelé, kteří žijí na periferii. „Už jsem ho dvakrát nahlásil. Opakovaně nás tady slovně napadal,“ svěří se jeden z místních.

Pravdou je, že Wrousise během jeho „kempování“ v okolí města muži zákona skutečně navštíví. Odejdou ale s přesvědčením, že je neškodný a žádné nebezpečí od něj nehrozí. Vyšetřování odhalí, že pravděpodobně trpí schizofrenií.

Navíc je pojištěný právě u CSS. Proč ale přikročil k tak brutálnímu činu? To zatím není jasné. Jeho jméno se velmi rychle objeví i na mezinárodním zatýkacím rozkazu. Tento dokument už ho popisuje jako agresivního a psychicky nestabilního.

Franz Wrousis vypadal podle policistů neškodně. Lidé se ho však báli ještě předtím, než provedl krvavý masakr motorovou pilou. FOTO: Getty Images
Franz Wrousis vypadal podle policistů neškodně. Lidé se ho však báli ještě předtím, než provedl krvavý masakr motorovou pilou. FOTO: Getty Images

Může číhat za dalším stromem!

Od útoku uplynulo 24 hodin. „Nechoďte do míst, kde by se podezřelý mohl vyskytovat,“ varují úřady všechny občany před výlety do lesa. Ve stínu vysokých stromů může číhat nevypočitatelný útočník s motorovou pilou, případně jinou zbraní.

V médiích koluje několik snímků hledaného muže včetně toho, který ho zachycuje krátce před incidentem. K preventivním opatřením sáhne i vedení pojišťovny.

Šéfové kanceláří v Schaffhausenu a v pěti dalších blízkých městech nechají vstupní dveře zamčené na dva západy.

Změnila ho dopravní nehoda?

„Měl dopravní nehodu. Po ní byl stále víc uzavřený do sebe,“ uvede na Wrousisovu adresu jeho někdejší domácí Beat Erhardová. „Mezi roky 2014 a 2016 u mě bydlel v podnájmu. Zpočátku působil příjemně. Postupem času se choval stále podivněji.

Když odešel, všechno po sobě nechal, včetně nábytku a náboženských knih,“ doplní žena.

Benjamin Schmid, recepční z hotelu Capricorn ve městě Laax na východě Švýcarska, vzdáleného od Schaffhausenu zhruba 172 kilometrů po silnici, si na Wrousise dobře vzpomíná. „Ubytoval se tady asi před třemi měsíci.

Tvrdil, že se potřebuje odříznout od okolního světa,“ prohlásí a jedním dechem doplní: „Řekl mi, že si obstaral auto – Volkswagen. Prý chce do hor, daleko od lidí, protože má nějaké špatné tušení. Druhý den tady v baru tvrdil, že bych mu mohl vidět do hlavy. Nebyl to sympatický člověk.“

Podivný poustevník bydlí v autě

Wrousis několik týdnů před napadením bydlí v autě. Styku s lidmi se ale tak úplně nevyhne. Ruedi Karrer chodí kolem jeho vozu každý den i se svým domácím mazlíčkem. „Jednou se mého psa zeptal, jestli nezná nějakého dobrého kadeřníka.

Potom spustil podivnou tirádu o Bohu,“ tvrdí Karrer. Kolem 10. července 2017 si podivínský poustevník koupí motorovou pilu.

Ozbrojené složky nakonec Wrousise dopadnou v úterý 25. července 2017 v Thalwilu, městě na břehu jezera v sousedním kantonu, asi 45 kilometrů od místa činu. Tip dostanou od tamních obyvatel. Během zatčení muž neklade odpor.

V tašce si ovšem nese dva středověké samostříly a stejný počet dřevěných lišt, vybroušených do špičky. Vyšetřovatelé přiznávají, že nemají tušení, jak mnohakilometrovou vzdálenost překonal. „Při zásahu se pachatel pohyboval pěšky a byl sám.

S policisty spolupracoval,“ potvrdí prokurátor Peter Sticher. Muži v uniformách ho nechají vyšetřit a muž putuje po zámek. Nejpodivnější a nejděsivější příběh městečka Schaffhausen je u konce a lidé si konečně mohou oddychnout.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Frettie/Creative Commons/CC BY 3.0
Související články
Svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Svět zločinu
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Svět zločinu
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Svět zločinu
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan