Domů     Řev motorové pily pohltí výkřiky strachu a bolesti
Řev motorové pily pohltí výkřiky strachu a bolesti

Místo do dřeva se ostré zuby řetězové pily zakousnou do masa. Místo smůly teče krev. Zavládne naprostý chaos, živený strachem a bolestným sténáním. Vypadá to jako scéna vystřižená z laciného béčkového hororu. Tohle je ale realita – syrová, krutá a nemilosrdná.

Když se ten zvuk ozývá z hloubi lesa, nikomu hrůzu nenahání. Jakmile se ale začne rozléhat středem města, lidi popadne děs. Nástroj, který ho vydává, totiž čas od času nedrží v rukou dřevařský dělník, ale šílený maniak.

To se do jisté míry potvrdí i v případě útoku z 24. července 2017 ve městě Schaffhausen na severu Švýcarska. Bezpečnostní kamera zachytí Franze Wrousise (51), jak inkriminovaného dne kráčí ulicí s velkou černou taškou. Vypadá naprosto všedně. Koho by napadlo, že si v zavazadle nese motorovou pilu!

Motorová pila má dost ostré zuby na to, aby při jejím kontaktu s lidským tělem nedošlo k vážnému poranění. FOTO: PX FUEL
Motorová pila má dost ostré zuby na to, aby při jejím kontaktu s lidským tělem nedošlo k vážnému poranění. FOTO: PX FUEL

Nenápadný chlapík vyvolá hysterii

Ručičky hodin ukazují zhruba půl jedenácté dopoledne. Zaměstnanci zdravotní pojišťovny CSS se už smířili s tím, že víkendové volno zmizelo v nenávratnu. Věnují se svým každodenním povinnostem a netrpělivě vyhlížejí obědovou pauzu.

Když do budovy vstoupí nenápadný chlapík v zelené bundě, nikdo mu příliš nevěnuje pozornost. To se ovšem změní, sotva vytáhne z objemného vaku svou zbraň. „Co tu chcete?“ vykřikne někdo. Franz Wrousis odpoví po svém. Rychlým pohybem pilu nastartuje.

Zděšené výkřiky zaniknou v ostrém, charakteristickém zvuku. Lesk kmitajících článků řetězu se odráží ve vyděšených očích. Hysterie zachvátí všechny kromě útočníka. Někteří se snaží utéct, jiní zkoprní šokem. Motor běží na plné obrátky.

Do centra pustí jen sanitky

Po krvavém útoku zůstane na místě několik zraněných lidí. Wrousis na příjezd modrých majáčků nečeká a uprchne. O něco později uzavřou policejní kordony centrum Schaffhausenu. Za žluté pásky pustí jen zdravotníky.

„Postarší muž byl s vážnými zraněními na hlavě okamžitě transportován do nemocnice,“ zní z médií. Veřejnost zděšeně sleduje horečnou aktivitu strážců pořádku i záběry z televizního zpravodajství. Jak se něco takového mohlo stát v jejich městě? Ten, kdo to udělal, za to musí pykat!

Doma ho hledat nemůžou

To si přejí i policisté. Nejdřív ale musí Wrousise chytit. Na dveře mu zabušit nemůžou. Ne proto, že by se nějak ostýchali, ale on žádnou trvalou adresu nemá! Kde se může schovávat?  Honu na nebezpečného agresora se zúčastní asi 100 švýcarských policistů.

Odpovědní úředníci vědí, že s každou minutou, kdy je pachatel na svobodě, se bude panika ve společnosti stupňovat. Každý se bojí, na jakém místě udeří příště.

Obyvatelé severošvýcarského města Schaffhausen nemohli uvěřit, že se tak děsivá událost odehrála právě u nich. FOTO: Eberhard von Nellenburg~commonswiki/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Obyvatelé severošvýcarského města Schaffhausen nemohli uvěřit, že se tak děsivá událost odehrála právě u nich. FOTO: Eberhard von Nellenburg~commonswiki/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Terorismus to nebyl

„Pravděpodobně nešlo o útok na náhodně vybrané cíle, ale konkrétně na zaměstnance pojišťovny,“ krotí rozbouřené emoce policejní velitel Ravi Landolt. Vyvrací tím i obavy z terorismu. Nad Wrousisovou motivací se však dál vznáší velké otazníky.

Všechny oběti jsou mezitím hospitalizovány. Dvěma pracovníkům instituce přivodil agresor zranění pilou, dva klienti utrpěli těžký šok. Pátý poškozený skončí v péči lékařů paradoxně po policejním zásahu.

Muži v bílých pláštích si nakonec nechají v nemocnici pouze člověka, na němž se agresor podepsal nejvíc. Ani jeho život však není v přímém ohrožení.

Už dvakrát jsem ho nahlásil

Policisté pokračují v pátrání. Už dobře vědí, že Wrousis má na krku dvě odsouzení v souvislosti s držením zbraní. To nikoho příliš neuklidní. V pondělí odpoledne zajistí strážci pořádku útočníkovo auto – bílý Volkswagen Caddy, kterým z místa činu ujel.

Kde je ale on sám? Nebe křižují helikoptéry. Po stopě jdou i čtyřnozí čmuchalové se svými psovody. Policejní operace probíhají ve třech státech – kromě Švýcarska i ve Francii a Německu.

Další pronásledování vede na jih, do zalesněné oblasti za Schaffhausenem, poblíž hranic.

Vždyť je úplně neškodný!

„Ten podivín se tady motal asi dva týdny,“ shodují se obyvatelé, kteří žijí na periferii. „Už jsem ho dvakrát nahlásil. Opakovaně nás tady slovně napadal,“ svěří se jeden z místních.

Pravdou je, že Wrousise během jeho „kempování“ v okolí města muži zákona skutečně navštíví. Odejdou ale s přesvědčením, že je neškodný a žádné nebezpečí od něj nehrozí. Vyšetřování odhalí, že pravděpodobně trpí schizofrenií.

Navíc je pojištěný právě u CSS. Proč ale přikročil k tak brutálnímu činu? To zatím není jasné. Jeho jméno se velmi rychle objeví i na mezinárodním zatýkacím rozkazu. Tento dokument už ho popisuje jako agresivního a psychicky nestabilního.

Franz Wrousis vypadal podle policistů neškodně. Lidé se ho však báli ještě předtím, než provedl krvavý masakr motorovou pilou. FOTO: Getty Images
Franz Wrousis vypadal podle policistů neškodně. Lidé se ho však báli ještě předtím, než provedl krvavý masakr motorovou pilou. FOTO: Getty Images

Může číhat za dalším stromem!

Od útoku uplynulo 24 hodin. „Nechoďte do míst, kde by se podezřelý mohl vyskytovat,“ varují úřady všechny občany před výlety do lesa. Ve stínu vysokých stromů může číhat nevypočitatelný útočník s motorovou pilou, případně jinou zbraní.

V médiích koluje několik snímků hledaného muže včetně toho, který ho zachycuje krátce před incidentem. K preventivním opatřením sáhne i vedení pojišťovny.

Šéfové kanceláří v Schaffhausenu a v pěti dalších blízkých městech nechají vstupní dveře zamčené na dva západy.

Změnila ho dopravní nehoda?

„Měl dopravní nehodu. Po ní byl stále víc uzavřený do sebe,“ uvede na Wrousisovu adresu jeho někdejší domácí Beat Erhardová. „Mezi roky 2014 a 2016 u mě bydlel v podnájmu. Zpočátku působil příjemně. Postupem času se choval stále podivněji.

Když odešel, všechno po sobě nechal, včetně nábytku a náboženských knih,“ doplní žena.

Benjamin Schmid, recepční z hotelu Capricorn ve městě Laax na východě Švýcarska, vzdáleného od Schaffhausenu zhruba 172 kilometrů po silnici, si na Wrousise dobře vzpomíná. „Ubytoval se tady asi před třemi měsíci.

Tvrdil, že se potřebuje odříznout od okolního světa,“ prohlásí a jedním dechem doplní: „Řekl mi, že si obstaral auto – Volkswagen. Prý chce do hor, daleko od lidí, protože má nějaké špatné tušení. Druhý den tady v baru tvrdil, že bych mu mohl vidět do hlavy. Nebyl to sympatický člověk.“

Podivný poustevník bydlí v autě

Wrousis několik týdnů před napadením bydlí v autě. Styku s lidmi se ale tak úplně nevyhne. Ruedi Karrer chodí kolem jeho vozu každý den i se svým domácím mazlíčkem. „Jednou se mého psa zeptal, jestli nezná nějakého dobrého kadeřníka.

Potom spustil podivnou tirádu o Bohu,“ tvrdí Karrer. Kolem 10. července 2017 si podivínský poustevník koupí motorovou pilu.

Ozbrojené složky nakonec Wrousise dopadnou v úterý 25. července 2017 v Thalwilu, městě na břehu jezera v sousedním kantonu, asi 45 kilometrů od místa činu. Tip dostanou od tamních obyvatel. Během zatčení muž neklade odpor.

V tašce si ovšem nese dva středověké samostříly a stejný počet dřevěných lišt, vybroušených do špičky. Vyšetřovatelé přiznávají, že nemají tušení, jak mnohakilometrovou vzdálenost překonal. „Při zásahu se pachatel pohyboval pěšky a byl sám.

S policisty spolupracoval,“ potvrdí prokurátor Peter Sticher. Muži v uniformách ho nechají vyšetřit a muž putuje po zámek. Nejpodivnější a nejděsivější příběh městečka Schaffhausen je u konce a lidé si konečně mohou oddychnout.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Frettie/Creative Commons/CC BY 3.0
Související články
Svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Svět zločinu
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
Svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
reklama
lifestyle
Paul Newman a Joanne Woodwardová: Stvořeni jeden pro druhého
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku […]
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
reklama
lifestyle
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
skutecnepribehy.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Pestré barvy v říši Nomos
iluxus.cz
Pestré barvy v říši Nomos
Ikona zůstává ikonou. Co dodat? Společnost NOMOS Glashütte je již dlouho známá svou odborností v oblasti barev. A v dubnu na veletrhu Watches & Wonders v Ženevě představila svůj bestseller Tangent
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
nasehvezdy.cz
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
Hvězda seriálu Jedna rodina prozradila, že těžce zvládá synovu pubertu. To už musí být pořádný oříšek, když o něm mnohdy nesdílná Zuzana Vejvodová (43) promluvila – snad aby si maličko ulevila. „U
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
rezidenceonline.cz
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
Výjimečný dům, navržený renomovanou designérkou Suzannou Cot, přestavuje dokonalý příklad spojení přírodních prvků s moderním designem, kde přirozené světlo umocňuje vizuální a emocionální pohodlí jeho obyvatel. Inspirací pro tento projekt ve španělském Katalánsku byla teplá měď, která dominuje v různých částech domu. Kov charakteristický svým hřejivým odstínem a výrazným leskem je ideálním materiálem pro vytvoření
Do boje proti vodnímu kameni!
panidomu.cz
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
21stoleti.cz
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli,
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
epochalnisvet.cz
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
nejsemsama.cz
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
V mládí jsem byla postavena před důležité rozhodnutí. A rozhodla jsem se správně. Měla jsem tenkrát krátce po maturitě a propadla jsem naprosto beznadějnému citu k jednomu klukovi ze sousedství, bývalému spolužákovi ze základní školy. Vzhledem ke společným známým jsme se občas setkávali a já jsem postupně zjišťovala, že Lukáše opravdu moc chci – nejvíc ze všech
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
enigmaplus.cz
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima je srovnatelná s katastrofou, kterou vyvolal před třiceti lety ukrajinský Černobyl! V tomto případě způsobilo únik smrtící radiace silné zemětřesení. Podle