Léčitel a mystik, ale také opilec a sexuální maniak. Tak se dá popsat Grigorij Rasputin, muž, který výrazně ovlivnil dění v carském Rusku. Jak se tento prostý mužik dostal k moci?
Celým jménem Grigorij Jefimovič Rasputin se narodil v roce 1869 v izolovaném koutě carského Ruska, malé sibiřské vesnici Pokrovskoje, do rodiny svobodných sedláků. Jeho dva sourozenci zemřeli velmi mladí, proto se musel už odmala starat se sám o sebe.
Kvůli nepřístupnosti vesnice nemohl ani navštěvovat školy. Údajně neuměl ani pořádně číst ani psát. Místní ho považovali za problémového, jelikož už během dospívání neměl nouzi o dívky a často se opíjel.
Po osmnáctých narozeninách nastal velký zlom – kvůli svým prohřeškům musel strávit tříměsíční pokání ve Verchoturjetském klášteře.
Smíření s Bohem
Zde narazil na svéráznou náboženskou sektu chlystů, podle jejichž učení se Kristus převtěluje do spravedlivých lidí, a věřící tak při obřadech mluví přímo s Bohem. Podle některých měl Rasputin vidění o Panně Marii, která ho označila za vyvoleného.
„Všechno, co řeknu, musí být správně, protože mými ústy mluví sám Bůh!“ V té době se také oženil s s Paraskevou Fjodorovnou Dubrovninovou, která pocházela z vedlejší vesnice. Zplodil s ní tři děti.
Světoběžník Rasputin
Doma ale dlouho nevydržel. Díky svým schopnostem léčit se vydal na cesty po celém Rusku, vesničané ho označovali za božího muže. Jeho léčení ale spíš spočívalo ve schopnosti sugesce a hypnózy.
Na svých cestách se podílel na organizování svateb, křtin, i pohřbů, tyto oslavy zakončoval hromadnými sexuálními oslavami.
Přiblížení k bohu pomocí sexu
I když Rasputin podle dobových výpovědí příliš nedodržoval hygienické návyky a choval se hrubě, získával si čím dál více obdivovatelů, a to především mezi ženami.
Ty ho navštěvovaly především kvůli obohacení svých sexuálních zážitků, a také proto, aby se co nejvíce přiblížily samotnému Bohu. „Bylo to, jako by do mě vstoupil sám Bůh.
Nikdy jsem nic podobného nezažila, dva dny jsem se nekoupala, aby cítila na svém těle ten jeho pach,“ uváděla jedna z nich.
Získání důvěry
V roce 1903 se Rasputin, již jako známý léčitel, prorok a světec, dostal přes Kazaň až do Petrohradu. V té době se ve městě konalo velké shromáždění církevních představitelů, na kterém se seznámil s velmi významnými lidmi.
To už byl jen krůček k tomu, aby se dostal k panovníkovi. Tak se i stalo a Rasputin navázal pevné přátelství s vládnoucím carem Mikulášem II. Ještě větší sympatie si díky svým schopnostem získal u carevny Alexandry Fjodorovny.
Léčení malého careviče
Původně německá princezna viděla v Rasputinovi šanci na uzdravení následníka trůnu, prince Alexeje Nikolajeviče, který trpěl zákeřnou hemofilií. O této nemoci neměla veřejnost sebemenší tušení.
Když k malému chlapci Rasputin přistoupil, prohlásil, že ví, že má velké bolesti. Svými modlitbami a hypnotickými schopnostmi se mu dařilo chlapci pomoci od bolesti i od krvácení.
Nevstupuj do války
Jeho postavení na carském dvoře se tak jen upevňovalo. Když byl 28. června 1914 spáchán na rakouského následníka trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, a jeho ženu atentát, Rusko vstoupilo do válka.
Rasputin cara prosil, aby to nedělal, jelikož předvídal, že Rusko vyjde z tohoto boje jako poražené. A opravdu, ruská vojska utrpěla četné ztráty, a i sám vladař se musel do konfliktu osobně zapojit.
Carevnin oblíbenec
V tomto čase se stal Rasputin neoficiální hlavou státu. Během carovy nepřítomnosti sice řídila zemi carevna, Rasputin na ni měl ale nemalý vliv a dokázal ji ovládat. Prakticky jí říkal, co má dělat.
Jeho kouzlo osobnosti na ženy bylo zřejmě velmi silné, jelikož carevnu lidé považovali za velmi inteligentní ženu.
Oblíbený i zatracovaný
V té době se mu začalo říkat šílený mnich. Začal zasahovat i do jmenování církevních hodnostářů, a nakonec i do politických a vojenských rozhodnutí. Na druhé straně se opět vrátil k bujarým pitkám a noci trávil s významnými ženami i prostitutkami.
Orgiemi prý zaháněl ďábla v sobě i v nich. Tímto zhýralým životem ale špinil jméno carské rodiny. Nepřidalo mu ani jeho vyjádření, že by mělo Rusko ukončit válku s Německem a podepsat příměří.
Spiklenci mají plán
Vytvořil si tím mnoho nepřátel, kteří už plánovali, že se Rasputina zbaví, a osnovali na něj atentát. Jednalo se o Vladimira Purškeviče, Felixe Jusupova nebo synovce samotného cara.
Jusupov vylákal Rasputina do paláce pod záminkou, že ho seznámí s princeznou Irinou. I když dostal několik varování o možném útoku, Rasputin do paláce dorazil.
Je snad nesmrtelný?
Hned po jeho příchodu ale vrahům nic nevycházelo. Dali Rasputinovi do vína a koláčů cyankáli. K překvapení všech s ním tento jed nedělal vůbec nic. Podle odborníků se zřejmě v jeho trávicím traktu uvolňoval pomaleji než obvykle.
Když přidali dávku, Rasputinovi se udělalo špatně, a proto chtěl odejít. Atentátníci ale potřebovali splnit úkol za každou cenu. Ve sklepě po něm proto začali střílet. Kulky ho trefily do srdce, zad, ale i do hlavy. Rasputin přesto stále žil.
Bojoval o život
Postřeleného Rasputina zabalili do kožichu a hodili do zmrzlé řeky Něvy, aby si jeho smrt pojistili. Následná pitva nicméně prokázala, že měl vodu v plicích a za nehty našli oděrky, které prokázaly, že se chtěl z ledové vody dostat ven.
Na příkaz carevny byl pohřben v Carském Selu, v roce 1917 však místní lidé jeho tělo spálili. Ve své závěti zanechal prorocký vzkaz:
„Když zemřu rukou příslušníka carské rodiny, monarchie nepřežije víc než dva roky.“ Vláda Romanovců opravdu skončila za necelé tři měsíce a za méně než dva roky carskou rodinu vyvraždili bolševici.