Tenhle večírek lepší newyorské společnosti je jako vždy plný drahého alkoholu a drog, lehkých holek, ale také nabubřelých gest. Jenže tentokrát na něm nechybí ani útok nožem, který málem zničí kariéru slavného rapera Jaye-Z!
U barového pultu jeden z mužů cosi šeptá do ucha mladé slečně, patřící mezi zdejší „zlatokopky“.
Oslava v manhattanském Kit Kat Clubu je uspořádána na počest křtu prvního sólového alba Amplifield od amerického Jonathana Williama Davise alias rapera Q-Tipa (*1970).
Nechybí ti nejlepší
Na této akci hudebních celebrit nechybí ani americký raper Busta Rhymes (*1972) nebo jeho ještě slavnější hiphopový kolega Jay-Z (*1969), vlastním jménem Shawn Corey Carter.
Jenže černošský muzikant nemá již několik dnů zrovna dobrou náladu, což se projevuje i na tomto večírku, pořádaném 2. prosince 1999. Proč? Raper se totiž dozvídá, že jeho před několika dny vydané čtvrté album Vol. 3…
Life and Times of S. Carter má pirátské kopie. Nasupený raper je jako rozbuška, která se chystá odpálit…
Producent s kudlou v břiše
Po několika slovních výpadech, kdy se Jayi-Z nezamlouvají názory některých zúčastněných osob, se raper na večírku dostane do ostrého sporu s hudebním a filmovým producentem Lancem Riverou (*1967).
Po ostré výměně názorů vytáhne výtečník Jay-Z na překvapeného producenta nůž! Vzápětí muzikant Riveru dvakrát zasáhne špičkou nože – poprvé pouze do ramene. Podruhé ho bodne do břicha.
Krvácející obtloustlý Rivera se složí na zem jako přeseknutá jedle a je vzápětí převezen do nemocnice.
Zda jsou příčinou sporu pouze Jayovy domněnky o „vykradení“ jeho alba někým z Riverova týmu, nebo jde i o jakési vyřizování účtů z minulosti, není dosud jasné.
Oba muži totiž původně pocházejí z převážně chudinských oblastí New Yorku, kde často bují nelegální obchody.
Bída brooklynských ulic
Ale vraťme se zpět do minulosti. Po narození Shawna C. Cartera v Brooklynu vůbec nic nenasvědčuje tomu, že se z něj stane jeden z nejbohatších mužů amerického showbyznysu.
Jeho rodiče patří mezi nepříliš vzdělanou chudinu, která se o své potomky příliš nezajímá. Budoucí raper proto stráví velkou část dětství touláním špinavými newyorskými ulicemi s bandou podobně bezútěšných kamarádů.
Občas si již jako dítě „přilepší“ nějakou drobnou krádeží či podvodem. Situace rodiny se ještě zhorší poté, co odejde od rodiny jejich otec.
Matka Glorie Carterová se s budoucím slavným muzikantem a jeho bratrem ocitá na pokraji existenční propasti. Hlad a nejistá budoucnost je tehdy jejich denním chlebem, stejně jako je tomu u mnoha jejich sousedů a známých.
Jak Jazzymu vynáší kokain?
Neradostnému osudu však budoucí raper dokáže svérázným způsobem uniknout, přestože zpočátku nelegálním způsobem. Doslova se zdá, že má šestý smysl, jak rychle přijít k penězům!
Od pašeráků a pouličních gangů začne kupovat a dál prodávat drogy, což mu přináší nemalé zisky. Rozjíždí ve velkém především obchod s drahým a žádaným kokainem a jeho derivátem – crackem.
V té době u sebe již vždy nosí zbraň a pro ránu nejde daleko, o čemž se přesvědčí mimo jiné i jeho vlastní bratr. Toho již ve svých 12 letech budoucí Jay-Z postřelí z pistole – prý kvůli krádeži jeho šperků.
Jazzy – jak zní jeho tehdejší přezdívka – se již tehdy dostává na hodně tenký led!
Ovlivní ho slavní kamarádi
Kšeftování s heroinem se mu vymstí na střední škole, ze které je kvůli tomu vyloučen. Z toho si však nedělá těžkou hlavu, protože je „docela slušně za vodou“ a učení ho nebaví.
Ještě předtím však chodí na střední školu se dvěma kamarády – kromě zmíněného Busty Rhymese jde především o Christhophera Wallaceho alias rapera The Notouriouse B. I. G. (1972–1997).
Již tehdy se začíná projevovat Jazzyho hudební talent. Jazzy si též uvědomuje, že s rozšiřováním jeho dealerských aktivit se pro něj neúměrně začíná zvyšovat riziko odhalení policií.
Proto se – částečně na popud svých kamarádů i své matky – snaží prosadit ve světě hip hopu, který ho baví. Již během 80. let skládá své první hudební texty.
Černošská nenávist na prodej?
Počátkem další dekády se již Jazzy, který si změní přezdívku na Jay-Z, začíná v hip hopu rychle prosazovat. Pomáhá mu v tom jeho učitel: raper Jaz-O (*1964) – vlastním jménem Jonathan Burks, i další lidé.
Poté, co Jay-Z založí v roce 1996 malou nahrávací společnost Roc-A-Fella Records, následuje vydání prvního a velmi úspěšného alba Reasonable Doubt. Jeho texty takzvaného mafioso rapu, jsou plné pohrdání společností a skryté nenávisti.
Proč se přesto dočkají úžasného přijetí od mnoha Američanů i většiny kritiků a záhy se album stane platinovým? Později ho časopis Rolling Stone dokonce zařadí jako 248. nejlepší hudební počin všech dob!
Přes svou pochybnou minulost i názory má totiž Jay-Z nesporný talent a charisma, ale také cit pro to, co chtějí především černošští „hip hopeři“ slyšet.
Třetí album ho odnese do výšin
K dalším úspěchům posune rapera jeho druhé album In My Lifetime, Vol. 1. Toho se v USA prodá téměř 1,5 milionu kusů. Ale stále se Jayovy songy neozývají z vysílání větších rádií a televizí.
Doslova na vrchol úspěchu a slávy ho záhy vykopne třetí cédéčko s názvem Vol. 2…
Hard Knock Life, vydané roku 1988. V celosvětovém prodeji atakuje magickou hranici osm milionu kusů a je velmi chváleno mnoha fanoušky i mimo USA. Jay-Z se tehdy poprvé dostává do obecného povědomí.
S přicházejícím čtvrtým albem jde již o velmi bohatou a celosvětově uznávanou celebritu. Jenže některé staré zvyky někdejšímu „gangsta“ hochovi z Brooklynu stále zůstávají, i když už jeho hlavní příjem dávno nepochází z prodeje cracku. To se ukáže právě během útoku na Riveru!
Za svobodu dostane půl mega
Rivera se po Jayově útoku dlouho v nemocnici zotavuje, přičemž útočník je již 3. prosince 1999 zatčen policií.
Následné vyšetřování zpočátku nevypadá pro muzikanta zrovna příznivě – zločin totiž kromě Rivery potvrzují u soudu i další svědci, přítomní v nočním manhattanském klubu. Předběžné obvinění zní: Výtržnictví a ublížení na zdraví 2. stupně závažnosti.
Jay-Z za něj může dostat až několik let „natvrdo“. Raperův draze zaplacený právník Murray Richman sice porotu přesvědčuje o bezúhonnosti a nenásilnosti svého klienta, jenže ta mu příliš nevěří.
Soud se však táhne dlouhé týdny, neboť raper využívá síly svých peněz a nakonec se s Riverou dohodne na mimosoudním vyrovnání ve výši 500 000 amerických dolarů! To je jeho cena za svobodu. Jak vše dopadne?
Hvězda se zločineckými sklony?
Nakonec Jay-Z vyvázne se symbolickým trestem obecně prospěšných prací. Díky tomu může pokračovat ve své kariéře jedné z nejslavnějších hiphopových hvězd současnosti a ve svých obchodních aktivitách. Úspěšně investuje do sítě hotelů, webových služeb i jinam.
Proto patří se jměním přes 500 milionů amerických dolarů ke třem nejbohatším raperům na světě. Dne 4. dubna 2008 se pohádkově bohatý hoch z „amerického snu“ ožení s neméně proslulou přítelkyní – americkou zpěvačkou Beyoncé (*1981).
Nic na tom nezmění ani fakt, že je dosud v nedokázaném podezření ohledně machinací se zbraněmi a z dalších nezákonných aktivit. Štěstí mu, zdá se, přeje.