Skip to content
reklama

Radiologické oddělení brandýské nemocnice si pořídilo novou „hračku“

Nemocnice Brandýs nad Labem rozšířila nabídku poskytovaných služeb o vyšetření na novém přístroji na výpočetní tomografii, známý také jako CT (Computed Tomography). Zakoupený CT přístroj se nachází v přízemí nemocnice na RTG pracovišti.

Vyšetření není časově náročné, trvá do 10 až 15 minut. Foto: Pixabay

Naše nemocnice se v posledních letech snaží neustále otevírat nová oddělení nebo modernizovat ty stávající, abychom pacientům mohli poskytovat skutečně širokou paletu služeb a vyšetření na vysoké úrovni.

Proto jsme se na naše radiologické oddělení rozhodli pořídit nový moderní CT přístroj. Kromě standardních vyšetření tak budeme například schopni provádět 3D rekonstrukce kostí a kloubů zejména pro potřeby našich ortopedů.

Mysleli jsme ale i na pohodlí pacientů a pořídili jsme aplikátor kontrastní látky, který obsahuje topný panel. Ten kontrastní látku předehřívá, díky čemuž je aplikace pro pacienty mnohem komfortnější,” říká MUDr. Karolína Kostrhunová, vedoucí lékařka radiologického oddělení.

Když renovovat, tak pořádně

Pořízení nového CT přístroje bylo součástí renovace prostor radiologického oddělení včetně ovladovny. Spolu s tím byl i přes všeobecný nedostatek pracovní síly ve zdravotnictví posílen jak tým lékařů, tak i radiologických asistentů.

blank
V některých indikacích je potřebné nitrožilní podání jodové kontrastní látky, k čemuž je nutné zhotovit žilní vstup. Foto: Pixabay

CT přístroj používá radiologickou vyšetřovací metodu, která pomocí rentgenového záření umožňuje neinvazivní zobrazení vnitřních orgánů a tkání pacientů s vysokou rozlišovací schopností. Pořízený přístroj je od firmy Siemens a umožňuje například provádět tzv.

IMAR (Interative Metal Artifact Reduction) rekonstrukce, díky kterým lze eliminovat artefakty z kovů, a to lékaři, který vyšetření vyhodnocuje, zpřehledňuje vyšetřovanou oblast. Této metody se využívá například tehdy, má-li vyšetřovaný pacient v těle kovové dlahy, totální endoprotézu nebo stabilizaci páteře.

Přístroj také disponuje moderním cínovým filtrem, který u některých druhů vyšetření umožňuje výrazně snížit dávku radiace.

Spektrum poskytovaných vyšetření na CT přístroji

CT přístroj je vhodnou vyšetřovací metodou zejména pro odhalení jak akutních, tak chronických změn na plicích, pro která je běžné RTG vyšetření nedostatečné.

blank
Pokud je pacient hospitalizovaný, a vyhovující kanylu již má zavedenou z oddělení, je použita tato stávající. Foto: Pixabay

Mezi dalšími poskytovanými vyšetřeními jsou CT mozku (z důvodu neurologických potíží nebo po úrazu), páteře (krční, hrudní a bederní – hodnocení degenerativních, ale i poúrazových změn), krku, vedlejších dutin nosních, plic, břicha a pánve, kostí a kloubů (v některých indikacích), angiografie (nejčastěji plicnice a aorty).

Výhledově bude do portfolia poskytovaných služeb zařazena i CT enteroklýza (vyšetření tenkého střeva) a CT kolonografie.

Jak vyšetření funguje?

Jedná se o zařízení, které pracuje s rentgenovým zářením podobně jako běžný RTG přístroj, na rozdíl od něj však zdroj záření rotuje okolo těla pacienta. Díky tomu je pacient ozařován postupně z různých úhlů a výsledkem jsou podrobné obrazy vrstev těla, které umožňují zobrazit mnohem přesněji jednotlivé orgány v různých odstínech šedi, a na základě toho hodnotit jejich strukturu, prokrvení a případné patologické stavy.

blank
K CT vyšetření musí být pacienti indikováni lékařem, zvýšená opatrnost je pak v případě těhotných žen. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak si napravit játra
panidomu.cz

Jak si napravit játra

Víme, že játra jsou jedním z...
Galetka s medovými fíky
tisicereceptu.cz

Galetka s medovými fíky

Galetky mají neuvěřitelné kouzlo. Jsou...
Podařilo se známému páru dokonale utajit rozvod?
nasehvezdy.cz

Podařilo se známému páru...

Vypadá to, že manželství...
RODINNÝ BEZVA FEST.
epochanacestach.cz

RODINNÝ BEZVA FEST.

I letos se můžete těšit na rodinný...
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz

Prsten z Atlantidy: Jediný...

V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis...
Velké rošádě ještě není konec! Svatba jenom naoko?
nasehvezdy.cz

Velké rošádě ještě není...

Dění v mileneckém...
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz

Certina zahalila své DS...

Hodinky DS Action Diver od značky Certina se...
Sociální sítě nás okrádají o spánek
21stoleti.cz

Sociální sítě nás okrádají o...

Vědci pátrali po příčinné souvislosti mezi zhoršující se kvalitou...
Šangri-La: Výmysl z románu, nebo dobře utajená země?
enigmaplus.cz

Šangri-La: Výmysl z románu,...

Bájné údolí Šangri-La. Prý tu žijí duchovně...
Řádí v hotelu Black Swan poltergeist?
enigmaplus.cz

Řádí v hotelu Black Swan...

Host luxusního hotelu Black Swan v americkém...
Za vztah se vyplatí bojovat!
skutecnepribehy.cz

Za vztah se vyplatí bojovat!

Než jsme k sobě s mým současným partnerem...
Ložnice v hávu přírody
rezidenceonline.cz

Ložnice v hávu přírody

Návrat k přírodě je trendem poslední doby a...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha