Domů     Radio Caroline: Pirátská loď na vlnách rocku
Radio Caroline: Pirátská loď na vlnách rocku
30.4.2021

V 60. letech minulého století to britská mládež, která si chce poslechnout nějaký ten rock, nemá vůbec jednoduché – jediná státní rozhlasová stanice BBC mu věnuje pouze pár desítek minut denně.

Skupina rebelantských diskžokejů se proto rozhodne rozjet vlastní vysílání, kde svou oblíbenou hudbu bude moci hrát 24 hodin denně…

Celý příběh se začíná psát ve čtvrti Soho, kde mladý hudební manažer irského původu Ronan O’Rahilly (1940–2020) provozuje klub Scene, v němž se Londýňané mohou těšit poslechu především jazzových, bluesových a popových kapel.

Některé z nich sám zastupuje a snaží se přijít na způsob, jak by jejich nahrávky dostal do éteru – mladou americkou generací hýbe rock a rodí se první generace hippies, zatímco britská rádia se zaměřují na mluvené slovo, konzervativní hudbu a starší posluchače.

Konkurence? Ani náhodou

Inspiraci k riskantnímu projektu najde v australském hudebním vydavateli Allanu Crawfordovi, který si pohrává s myšlenkou založení vlastní pirátské rozhlasové stanice Radio Atlanta.

Ronan Allana nejprve ujistí, že rozhodně nemá v plánu jeho projektu konkurovat a že pro vysílání zvolí jinou lokalitu, a směle se pouští do plánování. Teď už jen sehnat sponzora a spolehlivé parťáky.

Nemalé investice se dočká od Jocelyna Stevense (1932–2014), vydavatele magazínu Queen. Do projektu Ronan přibere studenta herectví Simona Dee (1935–2009), Christophera Moorea, který pracuje v reklamě, a několik dalších.

O'Rahilly je neústupný, nelicencovanou stanici udržuje v provozu i přes nelibost vlády. (Foto: Eric Koch/Anefo / Creative Commons / CC BY-SA 1.0)
O’Rahilly je neústupný, nelicencovanou stanici udržuje v provozu i přes nelibost vlády. (Foto: Eric Koch/Anefo / Creative Commons / CC BY-SA 1.0)

Nečekaná zrada

Dají úspory a sponzorské dary dohromady a v únoru 1964 koupí 700tunovou dánskou loď Fredericia, kterou vybaví skromným nahrávacím studiem s 10kilowattovým zesilovačem, pojmenují po prezidentově dceři Caroline Kennedyové (*1957) a zakotví těsně za hranicí britských teritoriálních vod, u Suffolku na jihovýchodě země.

Tedy mimo oblast, kterou Allan schválil. Ten se ve stejnou dobu stává novým majitelem lodi Mi Amigo, která však není v nejlepším stavu a vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci.

Zakopou válčenou sekeru

Jeho neblahé tušení se potvrdí v sobotu 28. března 1964, kdy posádka lodi Caroline do éteru pouští první slova, následovaná singlem Not Fade Away rockové kapely The Rolling Stones.

O více než měsíc později spouští zkušební vysílání i Radio Atlanta, a to na stejné frekvenci jako Caroline – snaží se posluchačům dát najevo, že se o slovo hlásí nová hudební stanice.

Sdílená vize svobodné hudby však nakonec převáží nad rozpory a od 3. července téhož roku obě rádia vysílají pod spolčenou záštitou – Caroline na severu jako Radio Caroline North a Mi Amigo v blízkosti Londýna jako Radio Caroline South.

První rocková pecka se z paluby Caroline do vysílání ozve o Velikonocích roku 1964. (Foto: Hans Peters/Anefo / Creative Commons / CC BY-SA 1.0)
První rocková pecka se z paluby Caroline do vysílání ozve o Velikonocích roku 1964. (Foto: Hans Peters/Anefo / Creative Commons / CC BY-SA 1.0)

Na vládu jsou krátcí

To se ukáže jako geniální krok – společné vysílání pokryje téměř celé Britské ostrovy, řady posluchačů se rozrostou o několik milionů. Jenže žádná sláva netrvá věčně a pro tu nelegální to platí dvojnásob.

V červenci 1967 se britská vláda rozhodne situaci řešit a schvaluje zákon, který zakazuje činnost pirátských stanic vysílajících z pobřežních vod.

Radio Caroline se ocitá ve finanční krizi a je nuceno zakotvit své lodě u nizozemského pobřeží, kde zůstanou mimo provoz.

Legenda se loučí

O několik let později putuje loď Caroline do šrotu, sesterská Mi Amigo je ale na poslední chvíli vykoupena, opravena a počátkem 70. let začíná znovu vysílat.

Poslední relace se z paluby ozve krátce po půlnoci 20. března 1980. „S lítostí vám oznamujeme, že kvůli špatnému počasí a tomu, že jsme nabrali hodně vody, musíme skončit a opustit loď,“ ozve se těsně před tím, než se 60letá Mi Amigo potopí.

Éra pirátského vysílání už je za námi, Caroline je dnes oficiální rádiovou stanicí. (Foto: Laura Romero Valldecabres / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Éra pirátského vysílání už je za námi, Caroline je dnes oficiální rádiovou stanicí. (Foto: Laura Romero Valldecabres / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Chris Fletcher / Creative Commons / CC BY-SA 2.0)
reklama
Související články
Historie
Marie Terezie založí ministerstvo zahraničí a nechá vytvořit slabikář
„Každému, komu udělila audienci, také pozorně naslouchala a v rámci možností vyhověla jeho prosbě,“ uvádí současný rakouský historik Frank Huss. Umění jednat s lidmi ovládá Marie naprosto dokonale.  „K nám Čechům neměla tato královna jaktěživa nejmenší náchylnost a lásku. Od doby, co se v Praze dala honosně korunovat (12. května 1743 – pozn. red.), až do své […]
Historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Historie
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Historie
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
reklama
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
lifestyle
Kde leží pravlast špaget? Skutečně je jako první připravovali Italové?
Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami. Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, […]
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou