Skip to content

Puma punku: Kdo postavil prastaré kamenné město?

V blízkosti bolivijského jezera Titicaca leží kamenné bloky, které vypadají jako rozsypané kostky obří stavebnice. Stavebnice, která ale pořádně zamotala hlavu vědcům. Není totiž jisté, jak a kdy vznikla.

O Puma punku se badatelé zajímají stovky let. A mají proč. „Jeho tajemství spočívá v přesnosti a složitosti struktur, které ruiny tvoří. Přesně vyřezané vchody, jemně zpracované bloky, které nenesou žádné stopy dláta,“ říká americký záhadolog Paul Darin. Celá lokalita ve výšce 3800 metrů navíc stojí na stovky tun těžké kamenné desce.

Opracování některých kamenů je úžasné.
Opracování některých kamenů je úžasné.

Jak je staré?

Historici předpokládají, že stavbu vytvořili ve středověku indiáni kmene Aymara. Existují ovšem i názory, že to bylo mnohem dřív. Rakouský badatel Artur Posnansky věřil, že je Puma punku stejně staré jako město Tiwanaku, což může být až 15 tisíc let.

Vypovídá o tom prý orientace chrámů vzhledem k tehdejšímu umístění vesmírných objektů na obloze.

Graham Hancock
Graham Hancock

Postaveno bohy

Zpracování stavby je tak precizní, že mezi některé až 130 tun vážící kamenné bloky není možné prostrčit ani list papíru. Britský záhadolog Graham Hancock upozorňuje na indiánské pověsti, ve kterých stojí, že šlo o chrám, který vybudovali bohové za jednu jedinou noc.

Ukrývají se za těmito bohy dávní mimozemšťané, jak se Hancock domnívá?

Postavili chrám dávní mimozemšťané?
Postavili chrám dávní mimozemšťané?
Foto: www.ancient-code.com, mayankin.com, www.toppingbooks.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …