Skip to content

Psychopat John Hinckley: Kvůli herečce Fosterové postřelí prezidenta!

John Hinckley nervózně postává v malém hloučku, v ruce svírá ošuntělou dvaadvacítku a čeká, až Ronald Reagan vyjde ze dveří hotelu. Jakmile ho zahlédne, vymaní se z anonymity davu a pálí. Poprvé, podruhé, potřetí… a stále nemá dost.

Jeho chorá mysl přitom donekonečna opakuje jen jedno jméno: „Jodie…“

2
Fanatická náklonnost Johna Hinckleyho k herečce Jodie Fosterové začíná v roce 1976, kdy do kin přichází film Taxikář.

Fanatická náklonnost Američana Johna Hinckleyho (*1955) k hollywoodské herečce Jodie Fosterové (*1962) začíná v roce 1976, kdy do kin přichází film Taxikář. Ten obtloustlého samotáře doslova pohltí. Uvaděčky v kině si na něj po čase posměšně ukazují prstem: „To je on! Ten ňouma, co chodí pořád dokola na ten samý film. Dneska je tu už popatnácté!“

Jemu to však nevadí. Okamžitě se identifikuje s hlavní postavou, Travisem Bicklem, který ve snaze chránit dvanáctiletou prostitutku Iris v podání tehdy čtrnáctileté Fosterové naplánuje atentát na prezidentského kandidáta.

Hinckley začíná být herečkou doslova posedlý. Během následujících let pronásleduje Fosterovou po celých Spojených státech amerických.

Když mladá filmová hvězda odjíždí studovat na Yaleovu univerzitu v New Havenu v Connecticutu, vymámí z rodičů 3 600 dolarů s tím, že se tam zapíše na literární kurz. Je to samozřejmě lež. Jediné, co Hinckley chce, je být nablízku Fosterové.

3
Atentát na Reagana byl podle Hinckleyho „největším vyznáním lásky v dějinách lidstva“.

Prvním cílem je Carter

Ihned po příjezdu se mu podaří opatřit si její telefonní číslo. Jenže hlas na druhém konci drátu se s ním bavit nehodlá. Přejde tedy k psaní milostných básní a vzkazů, které Jodie podstrkuje pod dveře.

Bez úspěchu. Hinckley balí a vrací se domů. Po srdci své milované však toužit nepřestává.

Nervózně si drbe mastné vlasy a přemýšlí, jak se k ní dostat co nejblíže. Přes úvahy o únosu letadla nebo demonstrativní sebevraždě se jeho pokřivené myšlenky nakonec slijí v jediný cíl – vraždu prezidenta USA.

Pořídí si tři pistole a 30 patron a začíná pronásledovat Jimmyho Cartera (*1924), který v tu dobu vede kampaň za své druhé zvolení do úřadu.

4
Během tří vteřin vypálí šest ran. Reagana zasáhne jediná. Poté je atentátník konečně sražen k zemi a odzbrojen.

Poslední dopis neodešle

Jenže 9. října 1980 je Hinckley na letišti v Nashvillu zatčen. Jeho taška se zbraněmi a střelivem totiž překvapivě neprojde bezpečnostní kontrolou. Proti všem předpokladům však vyvázne jen s napomenutím.

Ještě jednou se vrací domů k rodičům. Bere léky proti depresi, navštěvuje psychiatra a také si znovu pořizuje výzbroj. To aby měl čím zabít svůj nový cíl – čerstvě zvoleného prezidenta USA Ronalda Reagana (1911–2004).

Odešle Fosterové několik dalších psaníček (v žádném se však o svém chystaném činu nezmíní) a 29. března 1981 přijíždí do Washingtonu D. C. Příštího dne ráno napíše Jodie poslední dopis: „…existuje určitá možnost, že při svém pokusu dostat Reagana budu zabit.

Jak již jistě víš, hrozně moc tě miluji. Musím teď něco udělat, abys pochopila, že to všechno, co činím, je kvůli tobě! Doufám, že to změní tvůj postoj vůči mně.“ Zamilované vyznání však zůstane ležet na nočním stolku hotelového pokoje – neodeslané.

WASHINGTON, UNITED STATES: This 30 March 1981 file photo shows John Hinckley Jr. (L) escorted by police in Washington, DC, following his arrest after shooting and seriously wounding then US president Ronald Reagan. A federal judge ruled 17 December 2003 Hinckley can make local visits with his family from St. Elizabeth's Hospital in Washington, DC, where he has been held. AFP PHOTO/FILES (Photo credit should read AFP/AFP/Getty Images)
Soud pošle Hinckleyho do psychiatrické léčebny.

Šest ran během tří vteřin

Pak Hinckley zamíří k hotelu Hilton, kde má Reagan toho dne přednést projev. Skryje se v malém davu před budovou a čeká. Pak během tří vteřin vypálí šest ran. Reagana zasáhne jediná. Poté je atentátník konečně sražen k zemi a odzbrojen.

Zatčení se nevzpouzí, jen se připitoměle usmívá. Jediné, o co se zajímá, je, jestli bude kvůli jeho činu odloženo předávání filmových Cen Akademie – Oscarů.

Kromě prezidenta, kterému kulka projde plící a zastaví se jen 2,5 cm od jeho srdce, jsou zraněni další tři lidé. Nezemře naštěstí nikdo. U soudu je Hinckley shledán nevinným z důvodu absolutní nepříčetnosti a je mu nařízen ústavní pobyt v psychiatrické léčebně.

Dříve, než za ním zapadnou dveře ústavu, prohlásí, že atentát na Reagana „byl největším vyznáním lásky v dějinách lidstva“.

Foto: nbcnews.com, vintag.es, history.com, nydailynews.com, edition.cnn.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajemné hrady: Hrad nad Jantarovou stezkou
enigmaplus.cz

Tajemné hrady: Hrad nad...

Starojický hrad je dnes téměř...
Osudové náhody
skutecnepribehy.cz

Osudové náhody

Dlouho jsem nemohla...
Salát s chřestem, ředkvičkami a kozím sýrem
tisicereceptu.cz

Salát s chřestem, ředkvičkami...

K přípravě tohoto svěžího a křupavého salátu se nejlépe...
Kalkajaka: Tajemství děsuplné Hory smrti
enigmaplus.cz

Kalkajaka: Tajemství...

Nejprve se začíná ztrácet dobytek...
V obýváku pohledově krásné i funkční
rezidenceonline.cz

V obýváku pohledově krásné i...

Hlavní společenský prostor by měl upoutat...
Místo, kde se veselil sám král: Skanzen Veselý kopec
epochanacestach.cz

Místo, kde se veselil sám...

Chtěli byste se...
Jako u moře: Do Hliněné bašty na skvělé ryby a mořské plody
iluxus.cz

Jako u moře: Do Hliněné bašty...

Zdaleka ne všichni si letos užijí pořádnou dovolenou u...
Rychlá mrkvová polévka
panidomu.cz

Rychlá mrkvová polévka

Ve variantě pro děti zvažte přidání kari a...
Ztroskotá její vztah na závisti?
nasehvezdy.cz

Ztroskotá její vztah na...

ALICE BENDOVÁ (47)...
Model tokijského vodního kanálu z Fakulty stavební na Olympijském festivalu v Praze
21stoleti.cz

Model tokijského vodního...

V den zahájení Olympijských her v Tokiu se...
Je libo červíka?
epochalnisvet.cz

Je libo červíka?

Larvy potemníka moučného(Tenebrio molitor), označované...
Vybere synovi partnerku sama?
nasehvezdy.cz

Vybere synovi partnerku sama?

Žádná milující matka se...